Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir ülke nasıl kalkınır?

Eğitim, vicdan, rasyonel düşünce ve az üremek.
  • Paylaş
Tersine Rüşvet ile .. .
  • Paylaş
Kalkınma... Üretim temeline dayalı sözcüktür... . Büyüme ise... . Rant ekonomisinin... Yabancıların karlarını transfer ettikleri oranın ifadesidir... Üretim olmadan kalkınma olasılığı yoktur... .
  • Paylaş
Öncelikle yeni istihdam alanları yaratılmalı. Yerli üretici daha fazla teşvikle desteklenmeli. Sağlık, eğitim, sosyal hayat için daha fazla ödenek ayrılmalı ki; sağlıklı, eğitimli, sosyal bireyler yetişebilsin. Beden gücüne değil beyin gücüne önem verilmeli; yükleri insanlara değil; iş makinelerine bırakmalı. Fikir üretip faaliyete geçirecek insanların önü açılmalı, girişimcilik teşvik edilmeli. Özetle insana, insan fikrine önem verilmeli. Ne olursa olsun eğitim demeli, eğitimi de sağlıklı beyinler vermeli.
  • Paylaş
Ekonomik büyüme ile kalkınma aynı şey değildir, ilk önce bunun ayrıdına varmak lazım. Yani ülkenin büyük bir ekonomiye sahip olması, kalkınmış olmasını göstermez. Örneğin Türkiye, Dünya'nın ilk yirmi ekonomisi içerisinde yer alıyor her zaman ama halk hiç de böyle zengin bir ülkeye layık şekilde yaşayamıyor. Sadece zenginlikten pay almak anlamında değil, kalkınmış bir ülkedeki gibi yaşamıyor.

Kalkınma için ilk önce ülkenin öncelikleri olacak ve bunlar kesin olacak.

Örneğin dış politika öncelikleri, güvenlik konusundaki (içten ve dıştan gelebilecek tehditlere karşı) öncelikleri gibi konular kesin olacak ki, sonra ayakbağı olacak konular çıkmasın. Tabii bu öncelikler içerisindeki problemlerin çözümü yoluna da gidilecek bir yandan.

Sağlık, eğitim, hukuk konularında öncelikler de önemli. Hastalar kesin bakılacak, insanlar mümkün olduğunca hasta edilmemeye çalışılacak, herkes hakça eğitim imkanlarından yararlanabilecek, adli vak'aların en aza indirilmesi için gerekli tedbirler alınacak gibi eylem planları ortaya konmalı.

Yukarıda genel olarak bahsedilen konular sadece ilgili bakanlıkların değil, hükûmetin konusudur. Mesela, insanlar hasta edilmeyecek derken, bu, ÇSGB'nın da konusuna girmektedir.

En önemli öncelik ise ekonomi politikalarında olacak. Ülkenin, çağa göre hangi ekonomi politikasını izleyeceği kesin olacak. Mesela, 1980'de başlayan ihracata dayalı ekonomi politikası, 2015'te ithal ikameci ekonomi politikasına (1960'lı yıllarda uygulanmaya başlayan ve 24 Ocak 1980'de terkedilen) dönmeye başladı. Ülke, böyle konularda kararsız olmamalı.
  • Paylaş
Tayyip ve şürakası olan fikri 700 öncede olan et yığınına maruz olmayan ülke kalkınır. Ister beğen, ister beğenme. Öleceksin zaten. Beğenmek/memek yasal suç değil.
  • Paylaş
3

Zeynep Sa, Sordugum soruyla cevabiniz uymamaktadir bana ve ayrica ben olumluysem sizde olumlusunuz bunuda unutmayin er ya da gec HERKES OLUMU TADACAKTIR VE TADIYOR DA...

Doğan Ataman, Bu ülke yobazlarsız kalkınır cevabı daha net anlaşılmalı. Ölüm konusunda sapmaya gerek yok; ölen tad alamaz.Değil mi😊
Ayrıca benimki politik yorum. Çok açıdan Yorumlu yani göreceli soru. Bana göre anlık bu. Kızmayın!

Zeynep Sa, Benim sizin gorusunuze saygim var ancak cumlenin sonuna ister begen ister begenme oleceksin zaten yazmaniza anlam veremedm sadece ... yani olum konusuna ben sapmadim siz saptiginiz icin ben aciklama yaptim neyse Gorusunuz icin tesekkurler ama ben daha farkli cevap ariyorum ...

İnsana odaklı hizmet yaygınlaştırılabilirse kalkınır.

Örnek vereyim mesela THY büyüme sebeplerini anlatmıştı gerçi havacılıkla ilgili global vizyonlu bir konuşma ama dünyanın en iyilerinden biri olmayı nasıl başardıklarını anlatıyor.
youtu.be/z3VY46YPq7o?t=1m50s
  • Paylaş
Dürüst yöneticiler ve çalışanlar ile ilk adım atılabilir... .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

516 Görüntülenme10 Takipçi8 Yanıt

Konu Başlıkları