Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir ülkede borsa yükselirken döviz kurlarının da yükselmesi normal midir?

Borsa yabancıların elindeyse mümkündür
  • Paylaş
Sorunun bir çok cevabı var;

Kısa-orta uzun gibi ölçekleri var.

Önce ilginçlerden başlarsak, çok kısa vadede, bugün dolar fırlarsa spekülatif olarak, ertesi gün ne olduğu tam ortaya çıkmamışsa, borsa yükselir, dolar bazında ucuzlayan bütün hisseler yukarıya doğru düzeltme yapar. Aynen bu şekilde yaşandı geçmiş krizlerde, ama sadece bir iki gün...

Yine borsaya dair günlük gerçeklerden hareketle; portföy yönetimi disiplininde hareket eden yabancı, parasının küçük bir bölümü ile spekülatif gelişmekte olan piyasalara gelir, -ki bütün parasını getirse de sığmaz zaten:), onun bu küçük yüzdeli spekülatif piyasalara ayrılmış olan parası bizim piyasaya girince, ihya eder. Şayet hisseden çıkıp da dolara döndüğü için dolar yükselmişse, ehh borsa düşecek demektir, düşer de, iki kere iki dört. Bir iki taşınabilir yabancı malından değil, bütün yabancıların genel eğiliminden bahsediyorum.


Uzun ölçekte, bu yabancı sermayenin, kendi ülkesinde faiz ve tahvillerde umduğunu bulamayıp, portföyünü, ne kadar büyük yüzdelerle gelişmekte olan piyasalara, mevcut riskini kabul edilebilir bulup aktarmasıyla alakalı herşey. Son dönemde bu nereye gideceğini bilemeyen para altına yöneldiği için altın tarihi seviyelere ulaştı, normalde 1000 doları hayatta görmez derlerdi, bir çalışmada görmüştüm, dünyada mevcut tarihi değerleri simule etmişler, sadece 1453 yılında 1000 dolara fırlamış idi :)

Borsanın yükselmesinin ne ölçekte olduğu ile de alakalı. Birebir bir korelasyon olmaz, küçük dalgalanmalarda, farklılıklar olabilir. (Bizde, gelişmekte olan ülkelerde) Bir ay boyunca 1000 puan yukarı giderken dolar da 2 TL ye kadar küçük küçük yanaşabilir, bunun genel anlamda bir anlamı yok, zaten hisseden çıkmış faizde duran paranın dolara dönüp ülkeden çıkması olabilir mesela.Çıktığı fiyat itibarıyla hisse başkaları tarafından yukarı taşınıyor olabilir.

Herşey günlük gerçekle alakalı. Bu dönemde varlık barışı ilan edilir de ülke dışındaki para dönerse, yabancılara toprak satışı ile büyük bir para girişi olursa, çok uzun vadeli çok büyük projelerle bir şekilde para giriş yolları açılırsa, velhasıl bu dönemde 150 milyar dolar gibi finans piyasasından spekülatif amaçlı kaçacak paranın yerine para bulunursa, borsa düşse de 2 centin altına inmez ki bu herşey kontrol altında demektir, dolar da 2 TL nin üstüne çıkmaz, hükumet istemediği sürece. Her yıl 50 milyar dolarlık enerji giderine çözüm de arıyor hükümet. Zaten bunları çözünce artık gelişmiş dışa bağımlılıktan kurtulmuşuz demektir. O zaman bütün bu bilinenler değişir.
  • Paylaş
Normal değilmiş gibi gözükse de aslında normaldir. Çünkü emtia olarak piyasayı sadece borsa ve döviz belirlemiyor. Hatta borsa ülke içindeki olaylardan daha çabuk etkilenirlerken dövizin yüzü daha çok dış dünyaya dönüktür. Tabii bu borsa dış dünyadan etkilenmez demek değil. Altın, petrol, faiz, borsa, döviz ve diğer kıymetli emtialar bu dengelerin değişmesinde birlikte rol oynar.
  • Paylaş
Gelişmekte olan ülkelerde ve cazip piyasalarda mümkün.
  • Paylaş
ABD para basmayı sene sonu tamamen keserse dolar kesin yükselecek , parasını BiST den çekenler ABD borsalarına yatıracak ve sonuçta borsamız düşecek ; olasılıklardan sadece bir tanesi ve bu olsa dahi bir sonraki gün taşlar yeniden dizilecek .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1596 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt