Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir ülkede ülkenin resmi dili dışında akademik eğitim yapmak doğru mudur? Bu durum o ülkenin o alanlarda ilerlemesine engel teşkil eder mi?

Doğrudur;

Bir çok avantajı vardır:
  1. Akademik kaynakların okunup anlaşılabilmesi,
  2. Dünya çapında kaynaklar üretilebilmesi,
  3. Yabancı dildeki kaynakların ana dile çevrilmesi,
  4. Yabancı ülkelerde çalışırken dil konusunda çok zorluk çekilmemesi
  5. Projeler için gerekli kod ve şartnamelerin okunabilmesi (unutmayın ki ne bir çelik yapılar (bu var ama 30 sayfa, altında hiçbiriniz durmak istemez) ne de yol kodumuz var)
  6. Yabancı bir ülkede Akademik kariyere devam edilmesi, ülkedeki yöneticiler edepliyse hatta master/doktora bittikten sonra geri dönülüp o bilgilerin ülkeye ithal edilmesi,
  7. Yapılacak işler için dünya çapında araştırma yapabilme imkanı.
İlerlemeye engel değil bilakis teşvik olur, hiçbir bilimsel buluş bir öncekinden bağımsız değildir. Özellikle az buluş yapılan bizimki gibi üçüncü dünya ve İslam ülkeleri için akademik eğitimde yabancı dil şarttır ki gelişmiş ülke bilim adamlarının yaptıklarını okuyup üstüne bir şeyler koyabilelim.
  • Paylaş
Tüm ülkede, resmi dil dışında akademik eğitim veriliyorsa yanlıştır. Ama ülkenin bazı akademik kurumlarında böyle bir uygulamaya gidilmesi yanlış değildir. Hatta bazı alanlarda ülkenin ilerlemesine yardımcı olur. En başta mühendislik alanında, İngilizce ve Almanca eğitim verilmesi, yetişen mühendislik öğrencilerinin dünyadaki gelişmelere entegre olmasına yardımcı olur. Ülke bu alanda belli bir düzeye ulaştıktan sonra yabancı dilde eğitimi bırakıp, bu sayılı kurumlarda resmi diline dönebilir veya dönmeyebilir. Bu, o zamanın koşullarına bağlı olur. Şu soru akla gelebilir: Eskiden, Türkiye'de tüm akademik kurumlar resmi dilde eğitim veriyormuş, şimdi ne oldu? Eskiden Türkiye ile gelişmiş ülkeler arasındaki farka bakmakta ve incelemekte fayda var (ben incelemedim şahsen) Bir de eskiden yurtdışına devlet bursuyla öğrenciler gönderiliyordu. Yine de konu her zaman tartışmaya açıktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

437 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları