Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir üniversite hazırlık öğrencisi kendine en uygun mesleği nasıl seçebilir? Neler yapması lazım?

Üniversiteye gitmesine az kalmıştır, puanı da fena değildir ama hedefsiz bir lise hayatı geçirmiştir ve her geçen gün üzerindeki baskının arttığını hissetmektedir. İşte böyle bir insan sizce ne yapmalı? Hangi yolu izlemeli ki hayatının sonuna kadar hergün severek yapabileceği mesleğin hangisi olduğundan emin olabilsin?Düzenle
Bence hedefini mutlaka belirlemelisin ilk önce sınavlara giriyim puana göre karar veriyim dersen olmaz çünkü aynı anda fizik kimya edebiyat coğrafyaya yüklenemezsin yani tam olarak elde edebileceğin verimi elde edemezsin hiçbirinden paylaştırırsın sadece.
Hukuk yazmaya karar verdiğinde -ygs de zaman problemi var zaten- senin sosyal yerine yaptığın fen senin hukuk hayalini suya düşürebilir çünkü senin çalıştığın ve yüksek puanının olduğu taraf sayısalsa belki tıp tutacak hukuk tutmayacak. Ben diyorum ki çalışmanı sayısala tm ye sözele bölme karar ver öyle ilerle.
İşkur da iş ve meslek danışmanlığı var onlardan yardım alabilirsin hangi mesleği seçeceğin seveceğin hangi mesleğin ne iş yaptığı konusunda.
  • Paylaş
Hayatının en büyük zamanı neredeyse mesleğinle geçecek. Düşün; meslekleri kafandan geçir hangisine ömür boyu enerjini harcayabilirsin?
  • Paylaş
Kendini bilmesi lazım beceri. Konuşma. Kaynaşma.dinleme.anlama.soru ve cevap gibi testlerle kendini imtihana sokması lazım o zaman aradığın mesleği hisseder veya kendine yakın olan mesleği seçmen kolay olur bol şanslar
  • Paylaş
Bu öğrenci arkadaşımız yazısında güzel ipuçları vermiştir. Üniversiteye gideceğinden emindir ve puanı da fena değildir. Buraya kadar işler normal. Hedef konusuna gelince önünde lys sınavları var. Hedef işini şimdilik 2. Plana atıp lys sınavlarını da yapabileceğinin en iyisi başarıyla atlatmalıdır. Sınavlardan sonra puan açıklanması ve tercih dönemine kadar kafasındaki hedeflerde belirlenmeye başlayacaktır. Arkadaşımız lys sınavına tam gaz çalışmaya devam etmelidir. Malum havalar ısınıyor aman dikkat kendisine kolay gelsin ;)
  • Paylaş
Şu durumda bence seçmese daha iyi önü acık hemen atanabılecegı mesleklere yönelmeli
  • Paylaş
Sevdiğin işi meslek edin kendine onun okulunu okumak için çabala. Hedefini belirler ona ulaşmak için elinden geleni de ardına koyma.Etrafında kim ne derse umursama sevdiğin işi yap ki iş boktan bir iş dahi olsa belki o işte memleketin en iyisi sen olursun kim bilir?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

435 Görüntülenme9 Takipçi6 Yanıt