Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir veri tabanı oluşturulacak ve bunda ana başlıklar onların altında alt başlıklar olacak her alt başlık içinde en fazla 5 etkinlik olacak. Bu etkinliklerin günlerini söyleyecek bir uygulama yazılmak istenirse neler yapılmalıdır?

örneğin bir veri tabanında kız erkek olarak iki ana başlık olsa ve bu alt başlıklar altında da 4 er kişi olsa. bu kişilerin doğum günlerini soyleyeccek ( ex: ebru 3 gün sonra , murat 1 hafta sonra şeklinde ) bir aplikasyon düşünelim.Düzenle
 1. Oracle, Access, Mysql, Sybase, MsSql etc. hangisini kullanıyorsun?
 2. İş Katmanı için hangi dili tercih ediyorsun ?
 3. Son olarak da ORM araçlarından hangisini kullanıyorsun?
bu soruları yanıtlarsan daha sağlıklı cevaplar verilebilir :)
 • Paylaş
5

İsmet Acar, açıkcası daha araştırma aşamasındayım. veri tabanı olarak mysql kullanmayı düşünüyorum. dil olarak aklımda C veya C# var ama daha etkili diller hangileridir bilmiyorum. ek olarak şu soruyu sormak istiyorum bir veritabanı oluşturup kullanmak için maddi bir sermaye gerekir mi?

Cem Başaranoğlu, Herhangi bir sermaye gerekmiyor.Veritabanını seçtikten sonra ilgili veritabanın express ve ya ücretsiz sürümlerini indirip kullanabilirsin ki şu aşamada işini göreceği düşüncesindeyim.Veritabanını seçip veri katmanını oluşturduktan sonra yapacağın uygulamanın iş katmanı için dil seçmen gerekecek (java,c# etc).Son olarak ta veri katmanı ile veri erişim katmanı için ORM araçlarından birini kullanmak gerekiyor.Seçeceğin ORM aracı iş katmanı için seçtiğin dile göre değişmekte.

İsmet Acar, ORM araçlarını biraz daha açıklar mısınız? ORM araçlarının ne işe yaradıkları ve nasıl kullanıldıukları hakkında biraz daha bilgilendirir misiniz ?

Cem Başaranoğlu, ORM yani Object-Relational Mapping ilişkisel veritabanı sistemlerinde(MSSQL,ORACLE,MYSQL etc) bulunan tabloları ile uygulama içerisinde bulunan object yani nesnelerin ilişkilendirilmesi için kullanılan kavramdır.Kendi Framework ünüzü yazabilirsiniz ORM araçları kullanmak yerine fakat bunun için biraz deneyim gerektiği kanısındayım.Bir çok büyük firma özellikle bankacılık sektöründe kendi frameworkleri üzerinde çalışmaktadır.ORM araçlarından aklıma gelen bir kaçını sıralayabilirim ;
.Net için :
ADO.NET Entity Framework
ObjectMapper .NET
DataObjects.Net v4.0
Java için :
Carbonado
Kodo
Athena Framework
Java Object Oriented Querying
Hibernate
Delphi için :
ECO
Python için :
Django gibi

İsmet Acar, biraz araştırdım ORM kullanılmadan da bu işlem gerçekleşebilir şeklinde yazılar gördüm. ORM yi ortadan kaldıralım şimdilik henüz amatör üm :) senin sorularının cevapları MySQL ve programlama kısmı için ise C# düşünüyorum. nerden başlamalıyım?


Kategori_ID - Kategori_Adı - Alt_Kategori - Tanımlama
1         bilgisayar     0     dizüstü ve masaüstüdür
2 dizüstü 1
3 masaüstü 1
4 minibook 2 minibişeydir
5 notebook 2
6 mininotebook 5

yukarıda bir örneklendirme yaptım, bu sana alt kategori oluşturma olayında ve etkinlik vs ne istersen tablololamanda yardımcı olacaktır. Alt_Kategoriler Kategori_ID den oluşuyor, 0 lar ana başlıktır. Ona göre sql sorgusunu yazarsan, işin içinden çok basit bir şekilde çıkarsın basitçe.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR