Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir web girişimi için yazılımcı, hangi kriterler ile aranmalı ve hangi yolla bulunmalıdır?

Projekurdu.com veya en kaliteli yol olarak linkedin.com üzerinden yazılımcı arayabilirsiniz. linkedin.com da kişinin iş yaşantısında hangi işlerde rol aldığını da görebiliyorsunuz. buralardan bakmak mantıklıdır bence. sizin yazdıracağınız sosyal ağ içinde açık konuşamak gerekirse cebiniz dolu olmalı. çünkü bir yazılımcı bu işi düşük ücretle yapıyorsa,ya bilgi ve tecrübesi belli bir noktadadır yada işe göstereceği özen azdır. sizin yaptırmak istediğiniz proje minumum 4 kişilik bir ekip işi bana sorarsanız.
  • Paylaş
Ben bir girişimci olsam ve eleman arıyor olsam öncelikle bir girişim yapıp batıranları işe alırdım.. ne kadar girişim yapıp batırmışsa benim işime daha çok yarıyacaklardır.. Yazılım konusunda ise onlara bir hafta mühlet tanır bir proje verir ve bir hafta sonunda ortaya çıkardığı projeyi inceler öyle işe alırdım..
  • Paylaş
3

Eski Inploider, Sen de yazılımcısın. Seni 1 hafta boyunca sadece denemek isteyeceğini söyleyen bir girişimci ile çalışır mıydın ? Ben günlük ya da saatlik ücretimi söyler 1 hafta da olsa o ücret karşılığında böyle bir şeye elimi sürerdim.

Gokhan İnce, Ortalık yazılım bildiğini sanan çok fazla insanla dolu ne yazık ki 1 hafta denemek herkesin hakkı gerçek anlamda profesyonel insan arıyorsan.. Maaş konusu hakkında açıklama yapmamıştım ama 1 hafta deneme süresinde çalışan kişiye hakkı her şekilde verilmek zorundadır bunun içinde sigortası da dahil.. Bir haftada işe alınacak kişiye ufak bir proje yaptırılabilir Devasa bir projeye adaptasyon olması beklenemez..

Cemal Tekin, daha önceki yaptığı projeler bazından sınama yapsan olmaz mı :D

PHP ya da Python bilen bir yazılımcı ve bir de grafiker işinizi görebilir. Ama 2 yazılımcı olursa ekip çalışması yapılarak işler daha çabuk bitirilir. Bu iki yazılımcıdan biri tecrübeli biri tecrübesiz olarak işe alınabilir. Eğer devamlılığı olan bir proje ise SSK'sız çalışmayacaklardır, onlara istedikleri ortamı ve şartları sağlamanız gerekir. Fakat işi dışardan birine yaptırmak istiyorsanız freelanse çalışan kişi bulmalısınız.

Gelelim böyle bir yazılımcı nasıl bulunur? Eğer işin gerektirdiği ücreti sağlayabiliyorsanız kolayca bulursunuz, fakat tabii önce insanlara güven aşılamanız lazım. Kimse işini bırakıp da ne idüğü belirsiz bir işe girmez. Ya da gerçekten çok çaresizdir ve iş bulamıyordur öyle kabul eder. Çünkü bazı kurumlar ya da kişiler söz verdiği ya da sözleşmede yazdığı ücreti ödemeyip yazılımcıları mağdur ediyorlar. Bu sebeble iyi yazılımcılar kurumsal firmalarda çalışıyorlar. Eğer daha önce iş yaptığınız kimse yoksa öncelikle sizi tanıyan ve size güvenen kişilerle çalışmaya başlayıp isim yapmalısınız, yazılım çevresinde bilinen ve güvenilen bir kişi olmaya çalışmalısınız, bu konuda da nacizane tavsiyemi vereyim. Yani sosyal medya olsun, e-tohum olsun, startup seminerleri olsun, bulabildiğiniz bütün yazılım aktivitelerine katılarak ve üniversitelerde seminerler vererek isminizin duyulmasını sağlayabilirsiniz. Bu tarz seminerlerde zaten yazılımcılarla tanışarak onlara iş teklif edebilirsiniz.

  • Paylaş
Bence önce bilgi ve tecrübesine bakılmalıdır. Daha sonra, kendisine işi kolaylaştırmanız verimi artıracaktır. Yazılımcı ve tasarımcı, istenilen iş açık bir şekilde, tüm detaylarıyla verilmediği zaman proje yürütülmesi profesyonellikten çıkmaktadır. Dolayısıyla; bilgili, tecrübeli ve işini sevdiğin belli eden bir yada birkaç yazılımcı ve tasarımcı ile projenizi gerçekleyebilirsiniz. Bence önemli olan yazılımcı ve tasarımcıya ne istediğinizi net bir şekilde aktarabilmeniz.
  • Paylaş
Aslında bu tamamen web girişiminin ve sizin kurumsal ya da şahsi kriterlerinize çok paralel. Sorunuz fazla genel olduğu için özel cevaplar veremiyorum. Daha özelleştirirseniz belki uygun bir çözüm sunabilirim.
  • Paylaş
1

Mert Barbaros, bir sosyal ağ yaratmak istiyorum ve bu ağa insanlar ücret karşılığı üye olabilecek. bunun altından kalkabilecek ve projeyle kendini bütünleştirecek birini arıyorum diyebilirim. Ancak böyle bir yazılımcıyı bulmanın yolunun ne olduğunu bilmiyorum.

Genel olarak en cok dikkat edilmesi gereken nokta, birlikte calisacaginiz, sececeginiz kisinin sizinle birlikte projeye inanmasi. Projenize inanmayan birinin ne kadar bilgisi olursa olsun size cok da faydasi olmayacaktir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR