Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir web projesi yürütürken hangi yazılım dilinden ve hangi programlardan ortalama ne düzeyde bilgi sahibi olunmalıdır?

Php 3/5 , photoshop 2/5 gibi derece belirtirseniz sevinirim. Düzenle
Aslında bu hangi patformlarda geliştirme yaptığınıza göre değişir. Yani, "ben hepsini bileyim sonra hangisi ile geliştirirsem ona göre hazır olayım" gibi bir mantık olmamalı.

Spesifik olarak bir programlama dili bilmenizi tavsiye edemem ancak bildiğiniz bir programlama dili var ise ya da olmasını istiyorsanız öncelikle nesne yönelimli programlama hakkında mutlaka bilgi sahibi olun. Geliştirme yaptığınız platformda hangi dili kullanıyor iseniz genel olarak o dil ile ilgili bir miktar da olsa bilgi sahibi olmanız projeyi kodlama esnasında neyin ne kadar sürede tamamlanabileceği konusunda size bir fikir verebilir ve proje yönetimi kısmında bu gereklidir.

Ayrıca, genel olarak veritabanı sunucusu ile ilgili de en kaba tabir ile neyin nasıl çalıştığı konusunu bilmeniz yine size avantaj sağlar.

Eğer işin yönetim tarafında iseniz ve aktif kodlama yapmıyor iseniz, zamanınızı bu tarz şeyleri öğrenmeye çalışmak yerine, en iyi yaptığınız şeyi geliştirmeye harcamanızı öneririm. Yani, eğer işiniz proje yönetimi ise vaktinizi programlama öğrenmekle harcamayın, projenizi nasıl daha iyi bir noktaya getirebilirsiniz sorusuna cevap bulmaya çalışın bence.

Bir projede, yazılımcıya, tasarımcıya, veritabanı yöneticisine ve buna benzer bir çok argümana ihtiyaç duyulabilir ve bunlar her zaman halledilebilir bir yerdedir. Ancak iyi bir yönetim anlayışı ve vizyon her yerde bulunabilecek bir şey değildir. O yüzden bazı şirketler CEO'ları ile ünlüdür : )

Tüm bunların yanında elbette ki bileşim çok önemli, yani ekip olabilmeniz için hem yazılımcının hem tasarımcının hem de proje yöneticilerinin hatta ve hatta yatırımcılarınızın da tam adapte halde olmaları gerekir. Böylece herkes eşit düzeyde değerli hale gelebilir ve başarıyı yakalamak kolaylaşır.
  • Paylaş
Projeyi yöneten kişi iseniz (üst düzey yönetici);
  • Rakip projelerin kullandıkları teknolojileri ve hangisini neden kullandıklarını bilmeniz,
  • Kendi projenizin hangi teknolojiyi neden tercih ettiğini bilmeniz,
  • Projenizde kullanılan teknolojilerin muadilleri ile yorumlu karşılaştırmalarını bilmeniz,
projenin sağlığı açısından faydalı olacaktır. Zorunludur demiyorum, bilişim okur-yazarı olmadığı halde proje yöneten insan gördüm.

Projeyi yürüten kişi iseniz,
  • Yöneticinin bildiği her şeyi bilmeniz,
  • Veritabanı yapısını bilmeniz,
  • Dosya-dizin yapısını bilmeniz,
  • Kullanılan teknolojilerin (programlama dili, sunucu yazılımı, veritabanı sunucusu yazılımı vs vs) işleyişini en azından başlangıç düzeyinde bilmeniz,
projenin sağlığı açısından faydalı olacaktır. Zorunludur demiyorum, on kelimeden uzun cümlede kafası karışan proje yöneticisi gördüm.

Kısaca, aklına gelen her detay için 5/5 en iyisi, en az 1/5 bilmen gerek diyerek özetliyorum.
  • Paylaş
Ortalama bir web projesi için benim tavsiyelerim;

Görsellik var ise photoshop'da resimleri parçalayacak kadar photoshop bilgisi
Görsel kodlama için CSS şart.
Programlama için ASP.NET C# öneririm.
Veritabanı var ise çok küçük işlemler için Access olabilir ama tavsiye edilmez, ortalama ve büyük projelerde Mssql veritabanı kullanabilirsiniz.
Bir de iş görecek kadar javascript ve jquery biliyorsanız iiyi projeler çıkabilir.

Tüm bunları da yapacağınız platformlar, Adobe Photoshop image dosyaları için, Visual Studio kodlama için, Sql Management Studio veritabanı için yeterli olur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

675 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt