Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir Wi-Fi ağına bağlı tüm cihazları nasıl görebiliriz?

Öncelikle kullanmış olduğun modem üzerinden hepsini takip ediyorsun. Ağa bağlı cihazların tamamını görebilmek için network monitoring yazılımlarını kullanabilirsin. Sadece wifi'ye bağlı olanları görmek istiyorsan, modem üzerinden ağ dağıtımlarını ayarlaman gerekecektir diye düşünüyorum. Örneğin lan ağını 192.168.2.10 ile 192.168.2.250 arasında wifi ağları ise 192.168.3.10 ile 192.168.3.200 arasında dağıtarak cihazları tespit edebilirsin. Eğer ağ dağıtım şemasını biliyorsan, iplere otomatik ping atarak ağa bağlı açık cihazları tespit edebilirsin. Bu tarz işlemleri yapan hazır programlara netscanner adı verilmekte... Aşağıdaki linki incelemen sana fikir sağlayacaktır.
cozumpark.com/forums/thread/291220.aspx
  • Paylaş
Modeminizin IP adresini yazarak tarayıcınızdan aşağıdaki ya da benzer arayüzü açın ve tümünü görün, istediklerinizi engelleyin....

Wifi
  • Paylaş
Modem ayarları ağ haritası bağlı cihazlar sekmesinde cihaz isimleri ile beraber tüm makinaları gorebilirsiniz tabii modem sifrenizi hatırlıyosanız.
  • Paylaş
Modem arayüzüde durum bölümünden görebilirsiniz.
  • Paylaş
Ağa bağlanan cihazların mac adreslerini, bilgisayar isimlerini ve hatta ağ kartını üreten kurumun bilgilerini verecek kadar küçük yazılımlar mevcut.
  • Paylaş
Bazı ağ izleme araçları aracılığıyla veya modemin ip adresini tarayıcınıza girerek öğrenebilirsiniz. Ağınız üzerindeki cihazların sadece iplerini görmek istiyorsanız "Wireless Network Watcher" ı kullanabilirsiniz. "Lansweeper" programı ile ağınıza bağlı cihazların donanım ve yazılım özelliklerinide görebilirsiniz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

166 Görüntülenme9 Takipçi6 Yanıt