Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir yangın tüpünün içinde neler bulunur?

Su: Yangınların söndürülmesinde en çok kullanılan maddelerden birisidir. Yangın ortamına tatbik edildiğinde kendi ısısını artırabilmek için, sıcaklığı absorbe eder ve temas ettiği maddeleri soğutur. Yanan maddenin üzerine tatbik edildiği gibi,yanmamış olan maddelere de tatbik edilerek madde serinletilerek yanması önlenir. Su ateşe tatbik edildiğinde stim -su buharı- meydana getirir. Böylelikle ortamdaki oksijeni azaltarak boğma etkisi yapar. Ancak sudan hafif maddeler ve yanarken oksijen çıkaran maddelerde etkisiz kalır. Diğer bir husus da, su, yanan maddenin üzerine tatbik edildiğinde ısısını emer fakat emilen ısı belli bir düzeyi aştığında suyun absorbe özelliği doyuma ulaşacağından yanma tekrar başlar. Bu nedenle soğutma çalışmaları süreklilik arz etmelidir. Su ile söndürme elektrikli makinelerin olduğu alanlarda ve B tipi yangınlarda kullanılmamalıdır.

Karbondioksit: Kimyevi olup iletkenliği bulunan maddelerde rahatlıkla kullanılabilir.Yanıcı olmayıp kimyevi maddelerle pek kolay birleşmez. Gaz halinde olduğu için ateşin üzerine kolayca dağılarak,yanıcı maddenin üzerini kaplar. Karbondioksitin söndürücü özelliği ateşi boğmasından kaynaklanır. Tatbik edildiğinde aniden sıvı halden gaz haline geçeceğinden beyaz kar gibi bir madde görülür. Havadan ağır olduğundan doğrudan maddenin üzerini kaplar, hava ile ateşin birleşmesini engelleyerek boğma etkisini gösterir. Normal şartlarda gaz halindedir. Soğutularak sıvı, hatta katı hale gelebilir. Yüksek basınçlı tüpler içinde saklanır. Tüpteyken sıvı haldedir. Çıkarken gaz haline dönüşür. Kullanım için öncelikle CO2 vanasının açılarak tüp içine boşalması sağlanmalıdır. Bu işlem yapılırken oluşacak basınç tehlikesi nedeniyle tüpün başlık kısmından uzak durmakta fayda vardır. Bu tür söndürücüler sıcak ortamlardan uzak tutulmalıdır. Yanıcı madde üzerine kendi basıncı ile püskürür, yalıtkandır. Zehirli olduğundan kapalı ortamlarda kullanılması tehlikelidir. Benzin, akaryakıt, elektrik yangınlarında kullanılır.

Kuru kimyevi toz: Birçok yangın türünde kullanılabilir. Özellikle akaryakıt yangınlarında ve elektrikli makinelerin yangınlarında, araçlarda rahatlıkla kullanılabilir. Zehirli değildir ancak kapalı ortamlarda kullanılması durumunda solunum güçlüğüne neden olabilir. Sis gibi havaya dağıldığından görüş etkilenebilir. Hava içindeki rutubeti emme özelliği vardır. Bunun yanında yangın esnasında oluşan ısı nedeniyle bileşiklerine ayrılarak değişik maddeler halinde -su, karbondioksit, sodyum bikarbonat- ateşi söndürür. Kuru kimyevi tozlar hava ile yanıcı madde arasında tampon oluşturarak yanmayı engeller. Ateşin maddeye ulaşmasını engellediği gibi zincirleme reaksiyonu da önlerler. Ateşi soğutma ve boğma özelliği vardır. Kuru kimyevi tozlar kullanım alanlarında güvenle saklanabilir. Bu özelliği nedeniyle her türlü binada bulundurulurlar. Uygulanması için içinde bulunduğu tüpün mandalının sıkılması yeterlidir. Hortumu direkt olarak ateşin başlangıç kısmına yöneltilir.
Köpük: Kimyasal bir bileşiktir. Basınçlı su ile karıştığında karışım köpük yapıcıdan tazyikle geçerken hava ile karışır ve köpüğü meydana getirir. Köpük, yangın yüzeyini bir battaniye gibi örterek hava ile teması keser. Ayrıca soğutma özelliği de vardır. Köpükler seçilirken yangındaki maddelere uygun, değişik kimyasal özelliklere göre seçilmelidir.

Toprak/kum: Özellikle katı ve sıvı yangınlarda ateş ile yanıcı madde arasında tampon oluşturarak örtme ve boğma özelliği nedeniyle kullanılmaktadır. Ancak düzlemsel alanlarda kullanılabilme sınırlılığı vardır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

538 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları