Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir yazılım dili öğrenmenin en etkili yolu hangisidir?

Kitaplar, bloglar okuyarak örneklere bakarak mı daha etkili olur? Yoksa sanki dilde uzmanmış gibi kendi çapında bir projeye başlayarak mı?Düzenle
Uzatmadan en kısa yolu söylüyorum tabi ne kadar kısa olduğu bu konudaki yeteneğinize bağlıdır: O dili kullanmak.

Aslında bana sorarsanız dli öğrenmek diye bir şey yoktur. Kavramak vardır. Çalışma mantığını kavramak vardır. Ondan da önemlisi algoritma vardır. Algoritmayı kurabiliyorsanız kafanızda, kurduğunuz algoritmayı kullanmak istediğiniz dile nasıl uygulayacağınızı da kavramışsanız siz zaten dili kullanabiliyorsunuz demektir diye düşünüyorum.
 • Paylaş
Mehmet beyin de dediği gibi bir programlama dilini öğrenmenin en kısa ve aslında sağlam yolu o dil ile uygulama geliştirmektir.

Eğer daha önce hiç programlama yapmadıysanız bir dili öğrenmeden önce bir çeşit programlamaya giriş eğitimi alınmasını tavsiye ederim. Bu eğitim de en temel algoritmaları öğrenerek "programcı gibi" düşünmeye başlarsınız.

İlginiz spesifik bir programlama dilini öğrenmek ise çeşitli "uygulayarak öğrenme" platformları var. Bu konuda en başarılı platform codeacademy.com sitesidir. Bakmanızı tavsiye ederim. Ayrıca eğer sabırlıysanız udemy.com yada pluralsight.com üzerinden de video eğitimleri alarak kendinizi geliştirebilirsiniz.


Özet olarak bu derslerdeki örnek uygulamaların yanında bir yazılım projeniz de hep bir kenarda dursun. Ben 14 yaşında oyun projeleri yaparak programlamaya başladım. Oldukça faydasını gördüm.
 • Paylaş
En etkili yol tabii ki yazmaktır. Nasıl ki kendi dilinizin yazılışını sadece yazarak öğrenebiliyorsanız yazılım dilleri de aynı mantıkla işler. Yazılım dili dediğiniz şey sadece bir yabancı dildir, insanlarla konuşmaya çok yaramasa da makineye mecalinizi anlatmaya yarar. Benim tavsiyem bir proje edinmeniz ve onu programlamanız olur. Bunun için İnternet'de bol kaynak bulacağınız bir dili seçerseniz, bulduğunuz örneklerle gayet güzel bir şekilde ilk programınızı yazabilirsiniz. Örnek olarak ben üniversitede öğrenmiş olduğum ve projeler yaptığım FORTRAN'dan (onları saymıyorum, çünkü çok ayrı bir dünya) sonra sanırım ilk olarak HTML ile satış yaptığım bir Ebay sayfası yazmıştım. O zamanlar ortam biraz haindi, satış yapmak isteyen sayfayı kendi oluşturuyordu. İlk kayar yazıyı Internet Explorer'da da çalışır hale getirebildiğimde çok mutlu olmuştum :)
 • Paylaş
1. Teorik olarak doyurucu kaynakları takip etmek, okumak(bknz : amazonda satılan ve türkiyede göremediğimiz nitelikli içeriğe sahip kitaplar, forumlar, communityler)
2. Teoriyi pratiğe geçirerek bol bol kod yazmak gerekirse bir blog oluşturmak.
3. Hiç bir zaman var olan ile yetinmemek hep daha iyisini yapmaya çalışmak
 • Paylaş
Eskiden olsa kitap falan filan derdim ama gecti o gunler. Sanirim 15 sene olmustur hala da ogreniyorum. Tecrubelerime gore iki sey yapmalisin: okumak ve yazmak hepsi bu. Temel seviyede dili ogrenip(her dilde olan data yapilari, donguler, sinif, degisken tanimlamalari) sonra hemen kucuk programciklar yazmalisin ve vakit kaybetmeden Github'daki o dile ait projelere bakip, gozune kestirdigine katki saglamalisin. Ilkten projeyi indirip kurcalayacagin icin bircok sey ogreneceksin. "Bu ne yaa" derken bulucaksin kendini hep. Bu senin bilginin yatay olarak genisledigi anlamina gelir. Sonra o projeyi cozdukten sonra, basitten baslayarak projenin issue'larini cozmeye baslayacaksin. Bu sekilde de dikey olarak derinlesmeye baslarsin. Cok hizli gelismek istiyorsan surekli farkli bir projenin kodlarini okumalisin ve uzerine denemeler yapmalisin. Baska yolu yok. Ben kendim kod yazayim ilerleyeyim dersen bayagi zaman gecer. Bak mesela benim 15 senem gecmis :) Bir de makale(ileri ki seviyelerde paper) okumalisin. Makale icin medium.com gayet basarili. Paper icin de scholar.google.com uzerinden arastirma yapabilirsin.
 • Paylaş
Bence hepsi bir arada olmalı bir projeye başladığınızda karşınıza bir sürü sorun çıkar ve sorunları çözmek için kitaplar, bloglar karıştırmanız gerekir. Ve mükemmeliyetçilik anlayışıyla uğraşırsanız daha fazla araştırırsınız, daha fazla öğrenirsiniz. Örneğin bir problemi çözdüğünüz de daha profesyonel nasıl çözebilirsiniz ona uğraşın. Yazılım dilini öğrenmek her kodu ezbere bilmek değildir ve yüzlerce kodu ezberleyemezsiniz. Örneğin C# dili ile uğraşıyorsanız Sınıfları, metodları, koleksiyonları, veritabanı işlemleri vb. gibi konulara hakim olmanız gerekir çünkü dediğim gibi kod ezberlemek önemli değildir kodları nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekir. Örneğin C# ile uğraşıyorsanız microsoft developer center da zaten kodlar yazıyor. Yüzlerce kod var, bir projede orada yazan tüm kodları kullanmıyorsunuz. Orada yazan kodların hepsi belli sınıflara ait ve oradaki kodlar metodlar ve özelliklerdir. Yani ingilizceniz iyi ve sınıfları, metodları ve özelllikleri kullanmasını biliyorsanız ve tabi ki algoritma vazgeçilmez istediğiniz herşeyi yazabilirsiniz.
 • Paylaş
Yazmadan dil öğrenilmez. Küçük, basit bu bir işe yaramaz, ne işime yarayacak gibi düşünmeden kod yazmalısınız. Kopyala yapıştır, kesinlikle yapmayınız, herşeyi tek tek yazınız. Yazdıkça geliştiğinizi göreceksiniz ve yazdığınız bir kodu mantığınıza oturtunuz, ne demek istiyorum? Elinize alın kağıt kalem kodunuzu açın ve adım adım her adım da ne oluyor, burda x artmış, burda y ile çarpılmış adım adım bunu ayırt edebiliyormusunuz, bunu anlıyor musunuz buna bakın yazdığnız kod doğru çalışıyor olabilir, ama onun adım adım nasıl çalıştığını mantığınıza oturtmanız gerekir. Bu şekilde programlama mantığını anlarsanız, diğer dillerde kodlama yapmanız da kolaylaşacaktır, syntax bilgisi olduktan sonra mantığını zaten bildiğiniz için yazmakta çok zorlanmayacaksınızdır. Kafanıza takılan yerleri, rastgele değiştirip sonuçlarını kontrol edin, nasıl sonuçlar aldınız, nede bu sonucu verdi bunları kontrol edin, anlamaya çalışın.
 • Paylaş
Bu yanıtımıza bakmanızı tavsiye ederiz :inploid.com/t/android-market-ve-apple-st...
 • Paylaş
Günlük hayatının içine bir şekilde o dili alman gerekir. Aklına yatan bir proje bulman ve her gün yavaş yavaş geliştirmen bence en ideali. Tabi öncesinde kişisel öğrenme metoduna uygun bazı kaynaklardan bilgiler alman gerekir ama asıl amacın bir proje geliştirmek olmalı. Buna "uzmanmış gibi" değil de "iş çözmek için" gibi düşün. Şuan milyon dolarlık yazılım projelerinin de ilk versiyonları teknik olarak çok geri olmasına rağmen ilgili sektörde çok önemli bazı işleri çözüyordu.

Ben deneme yanılma yönteminin daha iyi olduğunu düşünüyorum. Her gün hata yap, her gün sor, her gün geliş. Bence piyasada yazılım geliştirici olarak işe başlamak için 6 aylık temel bir süre yeterli.
 • Paylaş
Bilmiyorsan belge ve dokümanlara çalışarak kendini geliştirmen ve bunun sonucunda uygulamalara başlayıp daha iyi anlayarak
 • Paylaş
Öncelikle biraz yetenek ile ilgilidir. Sonrasınki faktörler değişebilir ki bence;
En iyi öğrenme metodu bir projeyi yapmak zorunda olmaktır. Böylece iş ile ilgili birçok kaynağı araştırıp test edip işi yaparken öğrenebilirsiniz.

Örneğin php öğrenmek için kendiphpmyadmin'inini yazabilirsiniz,
.NET öğrenmek için kendi cms'inizi bu şekilde kitaplarla boğuşarak değil de direk bir proje üzerinden öğrenmeyi sürdürürseniz hem bilgileri direk uygulamış, hemde uygulama sürecinde iş ile ilgili ortaya çıkabilecek problemleri ve çözümlerini de araştırarak öğrenebilirsiniz.
 • Paylaş
Bence en etkili yolu bileninden canlı olarak ya da görsel ortamda öğrenmektir.
tabi bol bol uygulama yapmaktır.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

387 Görüntülenme15 Takipçi12 Yanıt