Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir yazılım kodu kısa mı yoksa anlaşılır mı olmalıdır?

Bence hepsinden önemli olan okunabilir kod yazmak daha önemlidir. Özellikle değişkenlere verilen isimler, İngilizce isim vericem diye uğraşıp çok anlamsız değişkenler olacağına, Türkçe karakter kullanmadan Türkçe isim verin, tabi yabancı dil bilen takım arkadaşınız yok ise :) Yoksa bir başkası sizin kodunuzu okumakta çok zorlanıyor ve o kodu çözmek için çok uğraşılıyor. Kısalık, uzunluk konusunda da az sözle çok şey anlatmak her zaman daha iyidir diye düşünüyorum (tabi mümkün olduğu durumlarda).
  • Paylaş
Yazmış olduğunuz kodların ölçüsü yorum satırları veya uzunluğu olmamalıdır.

Hepimiz insan olduğumuz için bazı şeyleri unutmamak için not almamız önemlidir. Kodlarınızı tekrar tekrar okumamak için muhakkak yorum satırları kullanmalısınız. Ama her yerde değil gerektiği yerlerde.


Kodların uzunluğu kısmına gelirsek bu direk performans bağımlı birşey değildir. Bazen "Yazılımsal Takla" dediğimiz durumlarla karşılaştığınızda birşeyleri yapabilmek adına uzun kodlarınız olabilir ki buda gayet doğaldır.


Önemli olan bu yukarıdaki konular değil OOP mantığını çok iyi kavramış olmanız önemlidir. Uygulamalarınızı yazarken Pattern'lerden faydalanabilirsiniz. İşte bu durumlar uygulamanın yazılımsal olarak kalitesini gösterecektir. Ve daha rahat uygulama geliştireceksinizdir.


OOP ve DesignPattern'ları incelemenizi tavsiye ederim.

  • Paylaş
Bence en başta kod anlaşılır olmalı, bu bir yazılımcı için prensip haline gelmesi çok iyi bir şey olur. Gerek büyük projelerde özellikle takım çalışmalarında veya uzun vadede yazdığınız koda rahat dönüş yapabilmek için çok düzenli çalışılmalı. Hem kod yazarken düzenli olunmalı gerekli yorum satırları eklenmeli ve bunlarla birlikte çalışılan klasör ve dosyalarında aynı özenle ve dikkatle düzenlenmesi gerekir. Bütün bunları gerçekten kişi yaptıktan sonra, bu şartları koruduğu sürece istediği gibi kendi kodunu kısaltabilir veya algoritmasını değiştirebilir. En performanslı çalışan kodu ve algoritmayı bir şekilde kuracaksınızdır zaten belki kısa sürede belki uzun ama düzenli ve anlaşılır kod yazmak bir alışkanlık haline gelmemişse, kodunuz ne kadar kısa olursa olsun her seferinde tüm yazılanları anlamaya çalışmakla zaman kaybedilecektir. Bütün bunlara ek olarak bir kod hem kısa hem anlaşılır da yazılabilir, tabi ki biraz araştırma ve bu alanda tecrübe gerekecektir.
  • Paylaş

Kısa ve anlaşılır olmalı.

  • Paylaş
//Commentlenmiş olmalı .)
  • Paylaş
Performans ve anlaşılabilirlik duruma göre birbirinin yerini alabilir. Bazen performans ararken anlaşılabilirlikten ödün verilebilir. Bazen de çok karmaşık işlerin performans gözetmeksizin anlaşılabilir olması gerekebilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1403 Görüntülenme7 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları