Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir yazılımı oluşturanlar ne zaman yeni versiyonu üzerinde çalışma kararı alırlar?

Kullanıcılarında görüşleri dikkate alınarak geliştirililen uygulamanın eksiği görüldüğünde uygulamanın yeni bir sürümünü çıkarmak uygun olur. Bu sayede kullanıcının memnuniyetine kazanmış olursunuz.
  • Paylaş
Yeni versiyon derken neyi kastediyorsun? Kodu yeniden yazmayı mı, yoksa sadece yeni sürüm çıkmayı mı?

Eğer kodu yeniden yazmaktan bahsediyorsan, teknik borç çok birikince yapılır.

Kodu yazarken, "burayı sonra elden geçirmek lazım" diye düşünerek yazdığınız ama o fırsatı hiç bulamadığınız her kod parçası teknik borçtur. Bu borçlar çok artınca, artık o kodu yeniden yazma ya da parça parça iyileştirme vakti gelmiş demektir.

Yok sadece yeni sürüm çıkmaktan bahsediyorsan, semantik sürüm numaralandırması mantığına göre mi numaralandırıyorsun, yoksa "kafana göre" mi? Eğer semantik numaralandırma yapıyorsan, yazılımda köklü bir değişiklik olması gerekir. Kafana göre yapıyorsan, (bence) görsel olarak köklü bir güzelleştirme yapmak yeni sürüm çıkmak için yeterlidir.

  • Paylaş
V1'in altyapısının yetersiz kaldığı durumlarda (Ör: Yeni özellik eklemek zahmetli bir hal alıyorsa)
veya aynı programın başka teknoloji veya yapı ile daha hızlı çalışabileceği düşünüldüğünde
veya maddi üç kağıtçılık durumunda :)
Kısaca bunlar aklıma geldi.
  • Paylaş
Yazılımlar, uygulamanın genelini etkilemeyen değişiklikler için sürekli versiyon yükseltmesi yapmak durumundadırlar zaten. Bu tarz güncellemeler "minor versiyon" denilen seviyede etkili olur. Örneğin v1.0.0 sürümündeki yeni bir uygulama, belli süre içerisindeki çalışmalarla hata düzeltmeleri, tasarım düzeltmeleri, yeni ekledikleri bazı özellikler ile v1.0.1 sürümünü yayınlayabilir.

Yazılımın bütününü etkileyen değişiklikler veya yazılımın en baştan tekrar kodlanması şeklindeki değişikliklerde ise "major versiyon" yükseltmesi yapılır ve v2.0'a geçilir örneğin... Ciddi seviyedeki büyük yazılım firmaları, uygulamanın mevcut sürümüne destek vermeye devam ederken, bir taraftan da sonraki yeni major sürüm için de çalışmalarını arka planda yaparlar. Bunun nedenleri, yazılım geliştirme teknolojilerinin sürekli gelişmesi ve kullanıcı ihtiyaçlarının zaman içerisinde daha iyi anlaşılmasıyla, uygulamanın çok daha kullanıcı dostu ve yeni tasarımlarla kullanıcıya vakit kaybetmeden sunulabilmesidir.

Daha orta ve küçük seviyeli yazılım firmalarında ise, yeni sürüme geçme kararı daha çok kritik seviyelere gelindiğinde alınmaktadır. Kullanıcı şikayetlerinin çok artması, yazılımın satışlarının ciddi biçimde düşmesi, eski teknolojinin kullanılmış olmasının verdiği teknik sorunlar gibi sebepler genelde etkili olur.

--
  • Paylaş
Yazılımın acıklarını bulduklarında
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

96 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları