Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir yazıyı beğenmediğinizde ceza olarak 1 puan kırılıyor, diğer bir yazıyı beğendiğinizde ödül olarak 10 puan verilmesi sizce nelere yol açar?

Bence artık İnploid'de doğrulanmış unvan uygulaması yapmanın zamanı geldi, unvan doğrulaması için kayıtlı bulunduğu meslek odasının verdiği kimlik istenebilir ve dileyen mesleği ile ilgili konuları cevaplayınca doğrulanmış unvan görselini aktif eder. Diğer cevaplarda ise bu özelliği kullanmaz,

Puanın saygınlık kazandırdığını çok düşünmüyorum doğrusu. Çok cevap, çok like görece bir durum şu anda sitemizde.
  • Paylaş
1

Şaman, Süper fikirler üstat. Sektörel yanıtlara da 20'şer puan verelim, doktorlar puan zengini olsun... :)

Yazının beğenilmeme nedenleri ve beğenilme nedenleri farklılıklar gösterebilir.

Aynı düşüncede olmadığı/olduğu için beğenilmez/beğenilir
Hoşuna gittiği/gitmediği için beğenilmez/beğenilir
Konusu alakasız/alakalı olduğu için beğenilmez/beğenilir


gibi çeşitli beğenme ve beğenmeme durumları mevcut. Puanların düşmesi, artması, 1'e 10 verilmesi gibi şeyler ön plana çıkarsa eğer;
"oo hacı güzel paylaşım"
"+rep"
"emeğe saygı"
"yeminle benim aklıma geldiydi"
gibi saçma sapan yorumlara katlanmak zorunda kalırız.
  • Paylaş
10 tane kötü cevabı olan birisi 2 tane iyi yanıt verdi diye saygınlığı yüksek görünüyor. Böylece net olarak bir saygınlık tespiti yapılmış olmuyor.

Aklıma gelen çözümler şunlar;

  • Bence saygınlık puanı uzmanlıkla orantılı olarak kademelendirilebilir. Örneğin tıp konusu altındaki bir cevaba doktor olan birisi puan verirse +2 diğer bir meslekten birisi puan verirse +1 olarak değerlendirilebilir. Aynı şekilde tıpla ilgili bir yanıtı doktor olan birisi beğenmediğinde -2 diğer meslekten birisi beğenmediğinde -1 olarak değerlendirilebilir eğer mesleki uzmanlık ön planda olacak ise çözüm bu bence.
  • Daha önce de bir cevapta bibliografya belirtilebilir diye bahsetmiştim ( inploid.com/t/inploid-hangi-ozelligin-o... ) . Her belirtilen kaynak +1 puana dönüştürülebilir. Bu şekilde kaynağa dayalı cevap olasılığı güçlendirilmiş olur. Mesele burada kişilerin değil cevabın kalitesini arttırmak.
  • Cevaplar kısmında artı eksi puan yerine yukarı aşağı ok işareti olabilir. İyi cevap yukarı çıkar, büyük harf alır ve netleşir. Kötü cevap ise aşağıya iner küçük harf alır ve soluklaşır (ki şuan soluklaşma mevcut) böylece zaten iyi cevap yukardayken ekstradan puanlamaya gerek kalmaz şayet şuan görünen o ki ekstra puanla cevabı değilde kişileri afişe etmekteyiz.

Kısacası rakamsal olarak değilde uzmanlık, cevap bazlı ve görsel hareketle saygınlık puanının belirlenmesini daha doğru buluyorum. Puan öğrenmek isteyen kişi ise puanını öğrenmek istediği kişinin nickinin üzerinde mouse ikonunu bekletir puanı belirir.  • Paylaş
Ödül olarak verilen 10 puan için beğeniler artar ve saygınlık puanları tavan yapardı :) İyi ki öyle değil...
  • Paylaş