Bilmek istediğin her şeye ulaş

Herşey, hiçbirşey, birçok, birkaç, hiçbir, herhalde gibi sözcükler nasıl yazılır? Birleşik mi yazılmalıdır?

"Birçok" kelimesinin yazımı sık sık karıştırılır. Bu kelime birleşik kelime olduğundan bitişik yazılması gerekmektedir. Bu durumda sıfat olarak kullanılmış olur. Örneğin: Birçok araç kenara çekmiş bekliyordu.

Ek olarak bir kelimesinin sayıyı nitelediği cümlelerde yanına gelen çok ayrı yazılabilir ama burada sıfat kullanımı yoktur ve nadiren karşılaşılır.

Örneğin: Bir çok şekil bir sayıdır. (Daha doğru olan kullamında "Bir, çok şekil bir sayıdır" şeklinde bir virgül zaten durumu bozmaktadır)

Aynı şekilde belirsizlik anlamı taşıyan "birkaç" ve "hiçbir" kelimeleri de bitişik yazılır:

Örneğin: Onunla hiçbir şekilde konuşamıyoruz.
Örneğin: Birkaç çapulcunun söylediklerine mi inanayım?

"Şey" kelimesi ile birlikte kullanılanlar ise ayrı yazılır. Türkçe'de şey kelimesi hep ayrı yazılır dersek sanırım yanılmış olmayız.

Örneğin: Hiçbir şey beni tatmin etmiyor.
Örneğin: Her şey benim için aynı artık.

Gelelim "herhalde" kelimesine :). Bu kelime 2 şekilde de kullanılabilir ancak kullanım durumuna göre cümlenin anlamına etkisi değişir.
 • Bir şeyin gerçekleşme ihtimalinden bahsediyorsanız, "herhalde" şeklinde bitişik kullanabilirsiniz.
  Örneğin: Herhalde hasta oluyorum. -> Kesin değil ama bir ihtimal var!
 • Bir şey kesin gerçekleşecek ise "her halde" şeklinde ayrık olarak kullanabilirsiniz.
  Örneğin: Söylediği kadarı ile, her halde yarışmada sonuncu geliyor. -> Yani, her ne durum olursa olsun sonuncu gelecek. Mutlaka sonuncu olacak, kesinlik var!
ÖNEMLİ NOT: "her" sözcüğüyle tamlama oluşturan sözcükler hep ayrı yazılır. her şey, her yer, her zaman gibi...
 • Paylaş
1

Ayni Al, Herkes istisna. Bu istisnaların bir mantığı olmalı.

Şunlar birleşik yazılır : birçok, birkaç, hiçbir, herhalde.
Şunlar ayrı yazılır : hiçbir şey, her şey
 • Paylaş
Ayrı. denir ki : "Şey; öyle bir şeydir ki her şeyden ayrı yazılır."

 • Paylaş
1

Merve, Sadece her şey ve hiçbir şey ayrı yazılır. Birkaç bitişik yazılmalı.

Ygs zamanı hazırlanırken şu şekide ezberlemiştim:
-'şey' her zaman ayrı yazılır
-uyumsuzlar birleşik yazılır uyumlular ayrı gibi bir kurallandırmayla aklımda ezberlemiştim, birçok mesela 'bir' ile 'çok' u ayrı ayrı değerlendirdiğimizde birbirine uyuşmuyorlar bir tekil çok çoğul gibi uyumsuz, bir le az mesela uyumlu biraz vs vs .. Tabi doğruluğu tartışılır bazı kelimelerde işe yarıyor
 • Paylaş
Türkçe 'de "ŞEYTAN" kelimesi hariç bütün "ŞEY" ler ayrı yazıldığını hatırlamaktayım.
 • Paylaş
1

Ramazan Sarı, liseliler bilmez.

Bu konu benim en tuhafıma giden noktadır. Ve benimle ayni goruste bugune kadar sadece bir filolog gormustum TV de cok eskilerden. O da benim dedigim gibi birsey soylemisti. "Bir dil o dili yapanlara yani halka aittir. Ayrica diller organik bir yapi gibidir zaman icinde degisir gelisir vs... ". Simdi internette gordugum surekli yok de ayri yazilir yok ki bitisik olur burda gibi tuhaf tuhaf cumlelere genelde ben siz kimin malini kimden sakliyorsunuz diyorum. Bunu hatta bazi entel gecinen kisiler de yapiyor mesela Zulfu Livaneli nin bir ara bir yazisi vardi bir gazete kosesinde. Yalniz-yanliz ayrimi ile ilgili. Bu de ve ki nin de sizin dusundugunuzden cok daha fazla sekilde ve turde yazilisi var. Dolayisiyla bence bu konuya cok kafa yormayin internette iseniz eger. Ve bu bir insanin entel bilgili oldugunu falan da gostermez. Yani facebook ta en azindan birsey yazarken takmayin bari. Kitap falan yazmiyorsaniz yani. Kaldi ki kitap veya kose yazisi yazan yazarlarin bile gramerleri gozden gecirilip duzeltikten sonra yayinlanir. Hatta bu meslegin bir adida vardi hatirlayamiyorum. Bilen varsa yazabilir...
 • Paylaş
9

Ali Bayram, Dillerin organik olduğu ve zamanla değiştiği doğru, ancak her sistemde olduğu gibi dilde de bir kurallar bütünü vardır ve bunlara insanlar ister istemez uymak zorundadır. Tabii ki Facebook, Twitter gibi sosyal medyalarda dil bilinçsizliği, efekt yaratma, özensizlik, havalı görünme vb. nedenlerden ötürü insanlar yazım kurallarına pek uymuyor. İfade etmek istediğiniz şeyi bir şekilde anlatabiliyorsanız, yanlış yapmanızın da pek önemi kalmıyor bir anlamda. Ancak dilin ve toplumun gelişmesi için özenli dil kullanımı şart. “amq, noooluyo lan, nbr …” türünden anlatımlar da dilde bir çeşni olarak görülmeli, ama ciddi bir yazıda “buna bende inanmadım” gibi bir ifadede “bende” sözünün ayrı yazılmasına özen gösterilmesini beklemek çok olmamalı.

Serkan Kiose, Redaktör bahsettiğiniz işlemi yapan kişi..

Brutal Code, Verdiğiniz cevaptaki çıkarım kendi içinde tutarsız. Halkın kendi dilini yarattığını ve bu sebepten dolayı da zaman için de imla hataları ile o dili değiştirme hakkına sahip (!) olduğunu söyleyip kitap yazarken bu konu takılabilir ama internette takılmayın gibi bir sonuca nasıl vardınız? Sonuç her ikisinde de dil kullanılıyor. Demek ki imla hataları ile dili değiştirmek sizce de normal bir durum değil.

Ayrıca yazım kuralları dile anlam zenginliği katarken kurallara dikkat etmeden yazılan bir yazıda anlam karmaşası yaşanması da halkın dili değiştirmesi aşamasındaki sancılar olarak mı görmeliyiz.

Eksi oylardan dolayı burası acayip soluklaşmış, ne yazdığımı göremiyorum, adeta sis üzerine bir şeyler yazıyor gibiyim. O yüzden imla hatası yapmış olabilirim, ama dil benim dilim, karışmayın yardım edin el birliğiyle bozalım.

Omer Ayverdi, Etimolojide dillerin nasil degistigini arastirirsaniz gorursunuz hatalardan mi oluyor yoksa baska seylerden mi. Evet bir dil onu yaratan yapan kisilere yani halklara aittir. Tutup elestirdiginiz kisi sen kimsin sanane benim dilimden konusmamdan derse ne cevap vereceksiniz? Siz bu dilin sahibimisiniz? Ya da otoritemisiniz bu konu da? Ne bileyim bir filolog musunuz, etimolog musunuz mesela? Elbette ki bir edebi eser veya resmi kurumla sokak agzi farklidir bunda sasilacak ne var onu anlamadim?

Serkan Kiose, bukonudanedenBUşEkİLdedavrandıĞINızıanlayamıyorUMM en nih ayetinde pozitifBİRŞEYBuyApılanOmerBEY...........ÖYLEdEĞilMİ?

Serkan Kiose, YAni DÜZGÜNYAZMAYAçalışmanınwebelirlibirduizeydebunugerceklestirmayacabalamaninnekotülüghüvar.??

Omer Ayverdi, Cunku bu konunun ben turkiye de cok abartildigini dusunuyorum haddinden fazla hemde. Sizden iyi olmasin 7-8 sene once bir websitesi vardi tartisma soru cevap anket tarzinda. 1 hafta ugrasmama ragmen baslik girememistim mesela siteye. Turkce kurallarina uymuyor diye de uyari geliyordu. Orasini degistiriyorum burasini degistiriyorum tekrar yayinliyayim diyorum gene kabul edilmiyordu en sonunda site yoneticisine mesaj attim benim basliklar neden yayinlanmiyor diye. Cok kaba bir dille yanit alinca bir daha da zaten o siteye ugramamistim. Ben hicbir insanin gramere tam anlamiyla hakim oldugunu zannetmiyorum. Dolayisiyla bu konu su istimale de cok acik bir konu olur bunun gibi konularda.

Serkan Kiose, Ancak burada herkes düzenleme yapabiliyor ve sadece bu düzenlemeler inceleniyor. Uygunsa onaylanıyor uygun değilse yeniden revize ediliyor. Bir standart olmaz ise (kime göre neye göre kısmını tartısmadan genel duruma göre diyelim) benim az onceki yorumumdaki seyler uc da olsa gerçekleşebilir? Bizim burada neleri düzenlediğimizi görseniz inanın beni çok iyi anlardınız. Site adminleri, moderatörler öyle şeyler ile karşılaşıyorlar ki. Sizin için sadece 1 cümle belki ama bizler için binlerce insandan birer cümle :). Çok uzatmayayım. Ben herhangi bir konudaki pozitif her geliştirmenin faydalı olacağını düşünüyorum. Bir şeyi bozmak ile bozuk olarak kullanmak da farklı şeyler, bozuk olanı düzeltmek de. Sizin yorumlardan anladığım kadarı ile siz bozuk olarak kullanmanın, sadece bozuk olduğunu anlayanlar için sorun teşkil ettiğini düşünüyorsunuz. O zaman sorunu şuna indirgemiş oluruz? Ne kadar insan bundan rahatsız, sadece adminlerin ve moderatörlerin rahatsız olması yeterli mi? yada yetmez mi? gibi… Ben fikir alışverişi için teşekkür ederim. Farklı bir görüşü de dinlemiş oldum şahsen.

Omer Ayverdi, Neler yasadiginizi tahmin edebiliyorum merak etmeyin. :) Anlasildigini zannetmiyorum dedigimin. spam gibi yorum yapan baslik atan insanlar olabilir. Bende karsilastim cogu kez bu durumlarla. Link vermek yasak denir mesela sadece link atilir. Botlar dadanir. Sadece is olsun diye gelip baslik acan olur sunun gibi mesela "qjaksjkaaaajdahskdjhakf" . Benim kastettigim bunlar degil. Mesela facebook sayfalarinda veya diger sitelerdede cok rastliyorum iki taraf tartisiyorlar. karsi taraf bir anda tutup "de orada ayri yazilir hemserimm gelmissin bize hala bisey ogretmeye calisiyon" deyiveriyor. Bilmem anlatabildim mi demek istedigimi?Bu verdigim ornekte cok sik rastlanmakta gordugum kadariyla bilen de bilmeyende artik bunu diyor. Ayrica bir tartisma ortaminda bu tur bir yorum subjektif yorumdur. Konu ile alakasi olmayan karsi tarafin bir kusuruna atifta bulunmaya yani. Adam mesela upuzun bir yazi yaziyor makale gibi tutup siliyorlar bazen. Sebep? Iste 5. paragrafta 17. kelimede bircok yanlis yazilmis.. :D Kusura bamayin ben bunda bir art niyet ararim. Bu tur seyler belki bu site de olmuyordur ama emin olun bir cok yerde oluyor bu. Bu arada benim yazilarimda da gorup bilmeyen vardir diye soyluyorum neden turkce karakter yok. Cunku yurtdisindayim. Turkce klavyem yok. On board klavye ile yazmakta iskence gibidir tahmin edersiniz ki.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

131282 Görüntülenme14 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

 • Birkaç nasıl yazılır?

 • Hiçbir nasıl yazılır?

 • Herşey nasıl yazılır?

 • Birçok nasıl yazılır?

 • Türkçe'de sık yapılan yazım hataları nelerdir?