Bilmek istediğin her şeye ulaş

Birçok dilde yazılar soldan sağa yazılırken neden Arapça'da sağdan sola yazılır?

Bilindiği gibi yazı ilk Sümerlerde ortaya çıktı ve Mezopotamya'da yayıldı. Tarihte önemli bir konumu olan bu bölgenin çevresinde Araplar ve Mısırlılar yaşıyordu. Yazının icadıyla bu bölge halkları ya kendi yazı sistemini geliştirdi ya da komşularınınkini kullandılar.
Mısır'da çivi yazısı kullanılıyordu ve bu yazı başlangıçta yukarıdan aşağı yazılırken sağdan sola yazıldı. Bu bütün Sami dillerine yayıldı. Sami ırkı zaten genellikle Mezopotamya ve çevresinde yaşıyordu. Böylece Arapça da sağdan sola yazıldı.
İlk diller aslında sağdan sola yazılmıştır. Sormamız gereken ise nasıl oldu da soldan sağa yazmaya başladık? Çivi yazıları ya tablete ya da taşlara yazılırdı. Çekici sağ eliyle tutan biri için yazıya sağdan başlamak daha kolaydı. Bu Mısırlılar, Araplar, İbrani ve Fenikeliler'e kadar devam etti. Fenikeliler, Yunanistan'a Arap ve Mısır alfabesinden etkilenerek oluşturdukları alfabelerini getirerek Yunanistan'da yeni bir alfabe oluşumuna zemin hazırladı. Romalılar bu alfabeyi daha da adapte ederek günümüz Latin alfabesini ortaya çıkardı. Latin alfabesini kullanan Batılılar daha çağdaş yöntemlerle yazı yazıyordu. Kolay leke bırakan yağlı bir mürekkep ve bir kalem kullanılıyordu. Sağ elini kullanan biri sağdan sola yazmaya başladığında eli daha önce yazdıklarının üstünde geçmiş oluyor ve kağıt kirleniyordu. Bu sorunun tek çözümü sadece soldan sağa yazmak oldu.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1452 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları