Bilmek istediğin her şeye ulaş

Birçok ülkede trafik sağdan akarken bazı ülkelerde neden soldan akmaktadır?

Genellikle trafik tanzimi ülkelerde sağ şeritlere göre sağlanırken Kıbrıs, İngiltere gibi ülkelerde soldan akmasının sebebi nedir?Düzenle
Bunun nedeni tarihsel. İngiltere'de yüzyıllar önce yolun karşısından gelenin dost mu düşman mı olduğunu kestirmek pek mümkün değildi. İnsanların çoğu sağ ellerini kullandığı için yolun solundan, duvar dibinden giderek sol tarafını emniyete alır, sağ ellerini hemen kılıç çekecek şekilde hazır bekletirlerdi. Yolun solundan seyahat, ilk defa 1300 yılında Papanın Roma’ya gelecek hacıların yolda karmaşaya meydan vermemeleri için yolun solundan gitmelerini söylemesiyle resmileşti ve yüzyıllar boyu devam etti.

18.yüzyıl sonlarında ABD'de birçok atın çektiği posta arabalarında, sürücü koltuğu yoktu ve sürücü en arkada ve soldaki atın üstünde oturuyordu. Bu da yolun solundan gidildiğinde karşıdan geleni ve yolun kontrolünü zorlaştırıyordu.

Çok geçmeden ABD'de trafik sağdan işlemeye başladı.F ransız İhtilali sırasında ihtilal liderlerinden Maxsimillien Robespierre, büyük bir olasılıkla Katolik Kiliseye meydan okuyanlara jest olsun diye Parislilerden yolun sağından gitmelerini istedi.

Bir süre sonra kendisi de solak olan Napolyon ordularındaki ikmal arabalarının yolun sağından gitmeleri emrini verdi ve zapt ettiği her ülkede bu uygulamayı hayata geçirdi.

İngiltere hiçbir zaman Napolyon tarafında işgal edilmediğinden İngilizler yolun solundan gitme alışkanlığından vazgeçmediler. Avusturya, Hindistan gibi tüm eski sömürgelerinde de bu usulü devam ettirdiler. Zaten İngilizler de Amerikalılardan farklı olarak sürücü arabanın üstünde ve sağında oturuyordu.


Modern araba teknolojisinin gelişmesi ile bu gelişimin dünya öncüsü olan ABD'de sürücü koltuğu ve direksiyon sağdan gidişe uygun olarak sola konuldu ve dünyanın birçok bölgesinde bu şekilde yaygınlaştı.

Trafik Kuralları
İngiltere trafiğine uygun, direksiyonu sağ tarafta yer alan bir araba...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1032 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt