Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir kereden çok okuduğunuz kitaplar hangileridir?

Martı, Jonathan Livingston - Richard Bach
 • Paylaş
4

Ahmet Avcı, Montaigne Denemeler mesela, tekrar tekrar okunur.Cemil Meriç okunur.Çok var, boşa çıkmak, tekrar üzerlerinden geçmek lazım. Ne acıdır ki, bizim veled, benim onun yaşında okuduğum kitapların 10 da 1 ini okumamıştır.Sürekli Whats up, facebook online...

Winterwitch, Teknoloji hem çok güzel birşey hemde kötü. Bence çok fazla vakit geçirtmemek lazım internette. Araştırma falan yapıyorsa iyi de, facebook messenger araştırmadan sayılmıyor :). Bu arada şimdiki nesil bana bile bir tuhaf geliyor. Tuhaflar yaw :)

Ahmet Avcı, ''İnternette araştırma yapıyorum'' dan ala geyiklik yok bence...tabi doktora yapıyor da yerli kaynak bulamıyorsa o başka tabi:) Ödev sitelerine girip, ödevleri copy-paste den öte geçmiyorlar.

Baba bilgisayar alalım...Niye?...internetten araştırma yapcam...Yesinler:)

Teknoloji güzel de, ne bileyim 1000 tane e-book yüklesem tabletine, 1 ini okumaz..okumazlar..teknoloji kolay ve tembellere yaraşır bilgiler getiriyor. Boşlar, bomboş..

Bi hikaye anlatayım..forumun birinde bir konu var, oturdum eni konu yazdım...iki dakika sonra; -kaynak?, -alıntı, kaynak? gibi mesajlar geliyor...ben yazıyı yapıştırmışım ama kaynağını vermemişim beni sıkıştırıyorlar....''Kaynak yok, kaynak benim'' dedim...şaşırdılar yahu, ne tepki vereceklerini bilemediler, bir ikisi dalga filan geçti yalan söylüyorum hesabı...Yani cut-copy-paste google cebinde dolaşan ilginç bir aydıncık kitlemiz var...

Farklı bir cevap vereyim :)

Ortaokulda kitap kurduydum, okul kütüphanesine girişmiştim, çoğunu bitirmiştim, Türk Edebiyatı, Dünya Klasikleri...

Herkes sadece kütüphaneden bir kitap alabilirdi eve götürmek için, bana sınırsızdı. Kütüphaneciyle kanka olmuştuk, bazı zamanlar yerine bakar olmuştum, birkaç saat izin filan aldığında. Onun koltuğa oturur, ödünç kitap alacakların kartlarını alır, 3 gün sonralı kaşeyi hem onun kartına hem kitabın arkasındaki karta basar, sonra kutuda sırasına koyardım.

Neyse, o dönem Dr. Jivago yu okumak için almıştım, tuğla gibi bir roman. İsimler de rus olunca, arkadaş, kitabın 20 sayfasını okuduğumda, karakterleri unutuyorum, bu kimdi neredeydi nereye gitti derken, geriye dönüyorum. Uzun uzun ağdalı anlatımlar, farklı bir dünya, okuyorum ama anlayamıyorum. Tabi bunu kabullenemiyorum tekrar okuyorum. Valla 8-10 kere okudum, bitirdim de ama anlamamıştım hikayeyi, yıllar sonra filmini izledim de rahatladım :)

Dr. Jivago brrrrr... Hala itici gelir o roman, zaman yavaşlar akmaz resmen...
 • Paylaş
1

Ahmet Avcı, Şimdi ekşi sözlüğe baktım da, bende bi anormallik yokmuş, amma kasmışım boşu boşuna; çevirinin çevirisi olmaktan kaynaklanan, yaygın bir durummuş bu, vay be..

''şu ana kadar, türkçe'deki tüm çevirileri orijinal metinleri olan italyanca ve rusça yerine ingilizce'den olan romandır. övgüyle bahsedilen bir kitabın cümleleri ve düşünsel bağlantıları arasındaki kopukluğu, çeviriden çeviri olması sebebiyle hemen göze çarpmakta ve okuyucuyu rahatsız etmektedir. anlatıcının bütünlük sağlamak amacıyla taviz vermediği dil bilgisi ağı duyguyu silip süpürmüş, yerine birbirini katar katar kovalayan söz öbeklerine bırakmıştır. kitabın derinliğine ulaşmayı hedefleyenlere en azından ingilizcesinden okumalarını salık veririm.''

m.inploid.com/t/defalarca-okdugunuz-bir-...

birebir aynı soru sorulmuş hemde iki kez.
 • Paylaş
4

Belgi Saygı, Yeri gelmişken önce size bugman ismini vermek istiyorum bu vesileyle :) Sonrasında da şu önemli iki noktaya değinmek isterim. 1. si soruları yazarken daha önce sorulmuş olabileceğinin farkına varılamayışı. Sanırım siz daha önceden cevapladığınız ya da gördüğünüz için arıyorsunuz. Yani yeni gelenlerin suçu ne önce arşiv taramaları mı gerekiyor :) 2.si ise bu tarz sorulara şimdi verdiğimiz cevapla 1 ay sonra vermiş olacağınız cevap değişebilir. Belki de yeni cevap hakkını aynı soruyu sorarak elde etmiştir kişi... Ayhh bilmem anlatabildim mi?

Hakan@hakank bugman rozeti istiyom :-):-)
Gelelim eleştirilere.
1. Özü itibarı ile inploid bir soru cevap sitesi, bu sebeple elbette herkes kafasına göre herşeyi sorabilir, sitenin doğasından kaynaklanan soru ayağını halletiğimize göre diğer ayağa bakalım dimi, o da cevap ayağı. Yani bu sitede binlerce sorunun cevabı var. Misal her yeni user adınız ne diye sorsa 20 bin tane soru olur ki bu gereksiz data ve kalitesiz içerik demek oluyor. Bir zahmet soru çok özgün değilse arama sekmesinden cevap bulunabilir.

2 Fikirlerin süreç içerisinde değişmesi durumuna gelince, malumu aliniz burası tam etkileşinmli bir teknolojiye sahip. Yani sadece kendi yazınızı değil tüm kullanıcıların yazılarını dilediğiniz zaman edit edebiliyorsunuz. Ve dahi yani fikriniz mi değişti efenim eski yazınızı edit ediniz bitti gitti.

3 hâlâ ısrar ediyorum bir insan bir kitabı ikinci kez okuyorsa walla da billa da birincide anlamamıştır. :-)

4 bizim gibi eski kullanıcılar bu tür etkileşim cevapları ile sitenin kullanımı hakkında yeni kullanıcıya ışık tutuyor. Kimi yeni davşan gibi ışığı görünce donup kalıyor. Kimisi de cin gibi hemen sitenin kullanımını çözüyor.

6 bu maddeyi aslında şu sebeple koydum bu yazı da beşinci madde yok. :-):-)

Belgi Saygı, :))) Sitenin kullanımı ile verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ayrıca bir kitabın birden fazla okunmasına gelince. Anlamadığın kitabı tekrar okuma hırsı nadir görülen bir titizlik olsa gerek. Kaynak kitaplar hariç tabii. Ama bazı kitaplar vardır ki, bu da bazı okuyuculara hastır, baş ucunda tutarsın. Okumasan bile zaman zaman bir satırı özleyip bakmak, büyük keyiftir. Sevdiğin kişiyi dönüp dönüp koklamak gibi, misal. .

Hakan, Böyle böyle asosyal oluyor insanlar işte. Kitap satırı özlenir mi yaw :-) insan özle, sokak özle, deniz, park, bahçe özle, Tööbe Tööbe kitap satırı özlemek nedir ? Okudun bitti gitti. :-)

Sevgili BabamLEO BUSCAGLIA
Onlu yaşların başı, yirmimi yaşların ortasında.
 • Paylaş
Descartes'in aklın yönetimi için kurallar ve metot üzerine konuşma. Genelde felsefe ve siyaset bilimi kitaplarını birden fazla okuyorum. Her okuduğumda daha iyi anlıyorum
 • Paylaş
Outliers İktidarın 50.Yasası
 • Paylaş
İki şehrin hikayesi
 • Paylaş
Küçük Prens
 • Paylaş
Küçük Prens, Don Camillo.
 • Paylaş
İhsan Oktay Anar - Puslu Kıtalar Atlası
 • Paylaş
Paul Auster Yanılsamalar Kitabı
 • Paylaş
Trainspotting - Irvine Welsh
 • Paylaş
Daireye dair, Hz. insan, Aşk, Marifetname
 • Paylaş
Jane AUSTEN - Aşk ve Gurur (Bazı karakterlerin gerçek hayatta da olmasını istiyor insan) :)
 • Paylaş
Yatağımdaki yabancı
 • Paylaş
1

Ebru Ayşen, Sabahattin Ali - Kürk Mantolu Madonna
Marlo Morgan- Bir Çift Yürek

Hiç bir kitabı bir kereden fazla okumadım
 • Paylaş
Aşk-elif şafak
 • Paylaş
Açlık oyunları harry potter vampir günlükleri percy jackson
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2086 Görüntülenme22 Takipçi18 Yanıt