Bilmek istediğin her şeye ulaş

Devlet neden Bireysel Emeklilik Sistemine %25 katkı sağlıyor? Neden asgari ücretliden bile aldığı vergiyi önce bankalara akabinde de (10 yıl sonra) parası olanlara dağıtıyor?

Bireysel Emeklilik Sistemine devlet neden %25 katkı sağlıyor? Kim yararlanır bundan, cebinde parası olan durumu müsait insanlar. Devlet neden asgari ücretliden bile aldığı vergiyi önce bankalara akabinde de (10 yıl sonra) parası olanlara dağıtıyor?Düzenle
Cevabı bilemiyorum ama bakış açınız oldukça anlamlı.
  • Paylaş
Bildiğim kadarı ile bi örnekle açıklamaya çalışayım, mesela BES sistemine kaydoldunuz ve aylık 100 TL vereceksiniz diyelim. Bu 100 liranın %30 yani 30 lirasını devlet önceden vergi olarak alıyordu, yani siz BES'e 70 lira yatırmış oluyordunuz (devlet memurları hariç, devlet memurlarından bu parayı zaten alıyolarmış). Şimdi ise 100 liranın %5, yani 5 lirasını vergi olarak alıyor buda devletin %25 katkı sağladığı anlamına geliyormuş.
  • Paylaş
2

Tayfun Sıtkı, __Sanırım yanılıyorsunuz..sizin yanıtınıza göre bese 95 tl yatırdığımız anlaşılıyor.Oysa tüm bankalar 100 tl nin 125 tl olacağının üzerine basıyor.Yani kesinti değil eklenti söz konusu...

F. Adıbelli, şimdi bankayı aradım ve sordum yine benim dediğim gibi devlet daha önceden yapmış olduğu kesintiyi şimdi almıyormuş. bu kesinti oranı da %25 imiş. böylelikle eskiye göre devlet %25 katkı sağlamış olmakta imiş.
saygılarımla....

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR