Bilmek istediğin her şeye ulaş

Biri sizin hakkınızda konuşursa kulaklarınız çınlar mı?

Mit-1: "Kulaklarım çınlıyor, acaba kim arkamdan konuşuyor? "

Mit-2: "Senin dedikodunu yaptık dün bol bol, kulakların çınladı mı? "

Gerçek-1: Aslında aklı başında her insanın bunun bir metafor olduğunu anlayabilmesi beklendiğine rağmen, pek çok insanın bu iddiayı gerçek kabul etmesinden dolayı söylememiz gerekiyor ki, kulak çınlamasının dedikodu ya da biri hakkında konuşmak ile hiçbir ilgisi yoktur. Bu, halk arasında sıklıkla görülen "kulak çınlaması (tinnitus) " durumunun masum ve iyi amaçlarla yorumlanmasından ve zaman içerisinde mitleşmesinden ibarettir.

Gerçek-2: Bahsedildiği gibi ses/konuşma kaynaklı kulağın çınlayabilmesi için, çok yüksek şiddette sesler gereklidir. Elbette ki hemen yanınızda biri var gücüyle bağırmadığı sürece, sizden uzakta, çok uzaktaki birinin sizin hakkınızda konuşuyor olması, fiziksel olarak kulaklarınızın çınlamasını sağlayamayacaktır, bu olanaksızdır.

Bilgi: Kulak çınlaması (tinnitus), bir hastalık değil, bir semptomdur (hastalık belirtisi) . Semptom olmadığı tek durum, çok yüksek bir ses kaynağının yaydığı titreşimlerin, sesin sona ermesinden sonra bile kulakta titreşime sebep olmasıdır. Zaten bu durum anlıktır/geçicidir ve ses kaynağının yaydığı sesin şiddetine göre, birkaç dakika ila birkaç saat içerisinde geçer (kimi zaman günler sonra, günler öncesine ait bir ses sebebiyle kulağın çınladığının hissedilmesinin psikolojik sebepleri olabilmektedir) . Düzenli ve sık sık kulak çınlaması pek çok hastalığın habercisi olabilir. Bunlar arasında kulak iltihapları, kulakta yabancı cisim bulunması, solunum yolları alerjilerinden kaynaklı sıvı akıntıları olması, kulak kiri birikimi bulunmaktadır Aynı zamanda benzodiazepine bağımlılarının temizlenme sürecinde kulak çınlamaları sıklıkla görülen bir belirtidir. Bunlar göreceli olarak hafif hastalıkların semptomlarıdır. Ayrıca kulak çınlaması kalıcı kulak hasarının başlangıcının belirtisi de olabilir. Bunun haricinde kulak çınlaması, yaşın ilerlemesiyle birlikte de görülmektedir. Özellikle 55-65 yaş arası insanlarda kulak çınlaması sıklıkla görülmektedir. Tüm bunlar haricinde kulak çınlaması başka onlarca ciddi hastalığın belirtileri arasında yer alabilir, dolayısıyla kulak çınlamasının sık görülmesi durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Muhtemel hastalık belirtilerinin bir listesine şu bağlantıdan ulaşılabilir: goo.gl/mcbfsa
  • Paylaş
Bu insanların uydurması salavat beklenir sizdn bunu yerine getrn yter
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

222 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt