Bilmek istediğin her şeye ulaş

Birileri gidince ya da duygusal olarak benden uzaklaşınca çok acı çekiyorum. Sevince çok seviyorum. Çok çabuk dağılıyorum. En yakın arkadaşlarımdan biri başka bir şehre gitti üç hafta boyunca toparlanamadım. Duygusal bir çöküş yaşıyorum sandım, sonra geçti. Okulda da en sevdiğim öğretmenim gitti ve bir daha okulu eskisi kadar sevemedim. Bunun psikolojide bir tanımı var mıdır?

Bağımlı kişilik bozukluğuna benziyor. Kendini farketmek, o farkındalığı kazanmak çok iyi bir başlangıç. Ne olursa olsun yaşam kalitemizi artırmak için psikolojik yardım almak çok yerinde bir davranış olur. Düşünsenize evimizin temizliğine yetişemediğimizde yardımcı tutuyor destek alıyoruz, bir bebeğin bakımına yetişemiyoruz bir bakıcıdan destek alıyoruz. Bazen kendi düşüncelerimize de yetişemeyip, başedemeyip destek almamız gerekebilir. Bizim toplumda yeterince önemsenmiyor bu konu herkes kendini hasta, deli olarak yaftalamaktan çekiniyor ama neler neler için vaktimizi ve paramızı harcıyoruz ve onlar her neyse bizden daha mı değerli? Kendim için harcadığım zaman ve paraya acımam sonuçta kendime yatırım yapmış olucam ve yaşam kalitem, algım değişince hayattan neler elde edebileceğimi görmüş olucam. . .
  • Paylaş
1

Münevver İlbey, Bunun bi kişilik bozukluģu olduğunu bilmiyordum ama psikolojik bi rahatsızlık olduğunun farkındayım ve hayatımı çok etkiliyor.

Bağlanma , psikolojide bireyin , başka bir kişiden yakınlık bekleme eğilimi ve bu kişi yanında olduğunda bireyin kendisini güvende hissetmesidir. Bağlanma kuramı insanların sosyal varlıklar olduklarını, diğer insanları yalnızca temel ihtiyaçlarını karşılayacak araçlar olarak algılamadıklarını kabul eder.İnsanlar genelikle ihtiyaçları doğrultusunda bağlanma ve alışma güdülerini hızlandırırlar kendi içinde , iç dünyasında, yalnız , güvensiz, tehlikede, her an herşey olabilir korkusu vs.. Bireyin yakın çevredeki insanlara yönelmesine ve hatta onlara aşırı bağlanma telebatını doğurur . Bence senin durumunda bununla açıklanır veya başka bir duygu durumundan da kaynaklanabilir duygusal içi acık insanlar genelikle çabuk bağlanıp ve o bağı çok zor koparırlar buna neden olan şey ise ruhtan gelen bir açıklıktır empatik bir durumdur çünkü insanlar birbirlerine empati duyarak yakınlaşıp belli bir bağ kurarlar bu bağ bağlanma , sevgi , aşk vs olabileceği gibi nefret , kin vs .de olabilir . Dediğimiz gibi duygusallıktan da kaynaklanıyor olabilir . Bir başka sebebini deme gereğini duyuyorum ki bu da insanların karakterini belirleyen en temel dönemlerden birisi olan bebeklik ve çocukluk dönemleridir. Bu da şüphesiz bağlanma ile açıklanır bir kişinin erişkinlikte başka insanlarla kuracağı ilişkinin niteliği ve insanlardan beklentileri, bu kişinin küçüklüğünde annesiyle kuracağı bağlanma ilişkisi ile belirlenir. Anne ve çocuk arasındaki sıcak duygular, özellikle korku ve stres anlarında birbirlerine sağladıkları rahatlık ve destek bağlanmayı oluşturur. Bağlanma iki taraflı bir ilişkidir ve her iki tarafın da birbirinin ihtiyaçlarını karşılaması ile gelişir. Yeni doğan bir bebek beslenmek, temizlenmek, ısınmak, korunmak, kısaca yaşayabilmek için anneye ya da başka bir bakıcıya muhtaçtır. Ancak anneler, babalar ya da çocuğa bakmakla yükümlü diğer yetişkinler çocuğun bakımını sadece bir görev olarak algılamazlar, bundan mutluluk ve tatmin de sağlarlar. Çocukla yaşadıkları etkileşimin sonucunda onunla aralarında hissettikleri bağ giderek güçlenir. Bu bağlanmanın oluşmasında bebeklerin birtakım davranış özellikleri etkili olur. Bebeğin, ana-babasıyla iletişiminde kullandığı ve hayatının ilk dokuz ayında geliştirdiği davranışlarına bağlanma davranışı denir . Bence insanların bu dönemlerde yaşadıkları sıkı bir ilişki , bağlılık ve süreklilik insanların gelecek dönemlerde bu sefer başka insanlara karşı da aynı durumu yaşamasıdır ki , yine diyorum benim fikrime göre, senin durumda bunlardan biriyle veya başka arkadaşların daha aydın görüşleriyle açıklanabilir basit bir psikolojik ruh halidir. Onun için dert etme hiç bir yere de başvurmana gerek yok sadece biraz daha kendi duygularına hakim olmaya başla ve bunu hayatında uygula o zaman hayattan daha çok tat alabilirsin . . .
  • Paylaş
Psikolojide bir tanımı elbet var ama sen hiç hayatında böyle bir durumu yaşayıp ta birisinden ayrıldın mı bu durum seni tetikliyor olabilir.. .
  • Paylaş
Aslinda bu yaşadiğin durum bütün insanlarda olmakta fakat bazi insanlarda biraz daha farklilik arz etmektedir. Durumunuzun değerlendirmesini yapmak ve bunun sizin üzerinizde ki baskisindan kurtulmak için yakin çevrenizde veya bulunduğunuz okul bünyesinde psikolog, psikolojik danişmana gitmenizi öneririm. Bu gibi durumlar yer yer benimde başima gelmekte. Benim bu duruma ilişkin duyum eşiğim daha düşük olduğu için kolayca atlata bilmekteyim. Sizinde kendi isteğiniz ve istediğiniz biriyle bu konuyu konuşup çözüm aramanizda fayda olacaği kanatindeyim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

169 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt