Bilmek istediğin her şeye ulaş

Birini çok seviyor ve unutamıyorsanız ama o başkasıyla hayatına devam ediyorsa, her aldığınız nefeste onu düşünüyor ve bir umutla bekliyorsanız bu nasıl bir psikolojik rahatsızlıktır?

Bu rahatsızlık değil de bir kişilik türüdür Erich Fromm'a göre. Sembiyotik ilişkiler, bireyin toplumsal ilişkilerde başkalarına bağımlı olmasıdır. Birey yalnız olmak istemez bir başka kişiye zarar vererek veya bunun tam tersi kendine zarar vererek güvensizliğinden kurtulmaya çabalar. Yani sizin durumunuzda bu şekilde aslında; Güvensizliğinizden kurtulmaya çabalamak için birine bağımlı hale gelmişsiniz ve o kişiyi de unutamamanız gayet doğal. Unutmanın tek yolu ise bana göre; sizin unutmayı gerçekten istiyor olmanızdır. Aksi halde, durum daha da acı verici hale dönüşebilir.
  • Paylaş
Bunun en güzel cevabı bireyin güçlülüğünden geçer. Yine bu duruma; -"Nietzche / - ideal evlilik ilişkisi, her iki insanın da yaşamını sürdürmesi için bu ilişkiye muhtaç olmadığı zaman kurulandır" der. Bana göre bu durum bir rahatsızlıktır ve aciz olmakla yakın alakalıdır. Acizlik üzerine araştırma yapılmalı.
  • Paylaş
1

Ayhan Şimşek, Bana eksi puan vererek katılmadıklarını ifade edenler; nedenlerinizi okumak memnuniyet verici olurdu.

Bu bir psikolojik rahatsizlik degildir. Bir sey bizim ihtiyacimizi karsilamaz oldugunda bunu kabul eder ve geri cekiliriz. Sorudaki gibi bir durumda psikolojik olarak saglikli olan istedigimizi almadigimiz yerde durmaya devam etmemektir. Romantik olarak uygun olan ise kisinin kendisine kalmis : )
Geri cekilme, ihtiyaci karsilamak uzere tekrar harekete gecebilmenin on kosuludur. Ne olup da geri cekilmedigimizi, bize iyi gelmeyen yerlerde kalmaya devam ettigimizi anlamak bu surecte iyi gelebilir.
  • Paylaş
1

Servet Karadağ, Bu beklenen kişi yazıdaki gibi sevilmeyi haketmiyor.... yüreğimde ona ait herşeyi yaktımda geriye kalan küllerini atmaya kıyamıyorum işte...

Gerçekten geniş ve araştırılması gereken bir konu. Yaşananlara tepki, çevre uyarıcıları ve genetik yapının 3 temel başlık olarak bu konu üzerinde etkilerinin yüksek olduğunu düşünüyorum
  • Paylaş
Artık aşık olmakta psikolojik bir rahatsızlık mı oldu : )
  • Paylaş
1

Servet Karadağ, Karaya vurunca psikolojik duruyo ...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1875 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt