Bilmek istediğin her şeye ulaş

Birinin yalan söylediğini anlama yolları nelerdir?

Birinin yalan söyleyip söylemediğini vücut dilini ve davranışlarını gözlemleyerek farketmek mümkün.Araştırmalara göre insanlar yalan söylerken:
  • Sağ gözlerini sürekli kırparlar
  • Kaşınma eğilimindelerdir
  • Sızlanırlar
  • Detay vermeden anlatırlar
  • Uzun cümleler kurarlar
  • Konu değişince rahatlarlar
Yalan

  • Paylaş
@patrickjane 'nin bu konuda bir gönderisi var (inploid.com/post/yalan-soyleme-uzerine/)

Yalan Söyleme Üzerine;
Yalan söyleme süresince insan, her zaman doğruya en yakın yalanı seçer. Komple yepyeni bir senaryodan ziyade var olan senaryoda çarpıtmalar ve değişmeler yaparak olayı kamufle etmeye, gerçeğe en yakın hale getirmeye çalışır. Bu noktada,gerçek hikaye bölümlerinde hafıza işlevinin bulunduğu sağ beyini kullanırken, yalan yada çarptırma yapılan bölümlere geldiğinde fikir yürütmenin merkezi olan sol beyine geçiş yapar ve daha sonra tekrar sağ beyin kısmına geçerek hikayeye devam eder.

Bu sağ ve sol beyin bölümleri arasında ki geçişler sırasında istemsizce senkronizasyonda hatalar ve kaymalar,
anlatımda değişimler ortaya çıkar. Burada hikaye oluşturabilme kabiliyeti,beden ve duygusal tepki taklik senkronizasyonu gibi etkenlerinde katılmasıyla ciddi “yalan söylüyorum” sinyalleri ortaya çıkar. Hatta yalanın sebepleri dahi bilinçsizce vurgulanır. Örneğin tüm hikayede “ben” diyen bir kişinin, hikayenin konu ile ilişikli başka bir noktasında “biz” demesi, yada sahiplendiği bir şeyi örneğin arabasını hikayenin bir kısmına kadar “arabam” olarak tanımlarken, bir kısmından sonra “araba” yada başka bir şekilde tanımlaması hikaye içerisinde arabası ile ilgili aidiyet hissinin nerede kırıldığını anlatır ki bu tarz anlatım hataları aslında bir çok gerçeği ifade eder.

  • Paylaş
Bayan' june' bana göre kabahati varsa  yada sizi gerçekten ciddi anlamda kırmış ise gözlerinin içine dikkatlice bakmak onu her hareketinde ele verecektir:) Ve sizde iyi gözlemci iseniz bu durum asla kaçınılmaz olacaktır...Ben denedim inanın anlıyorsunuz:D
  • Paylaş
1

June, Haklısın Zerox bunu bende ciddi en yakınlarım dahil denedim biyerden mutlaka fire veriyorlar.:) Bir kere yalan söyleyen bir insanın yüz ifadesi büyük çoğunlukla normale çok yakın oluyor, bu alanda uzmanlaşmadan, bir kişinin mimiklerine bakarak yalan söylediğini anlamak çok güçtür. Yüz ifadesinde yalanı ele veren en önemli ipucu, kişinin gözlerini sık sık konuştuğu kişiden kaçırmasıdır:) Bir tek bununlada kalmıyor el kol oturuşunda bile değişiklikler itina ile gözlemlenmiştir:)

Yepyeni bir senaryo yaratıp onu test edebilirsiniz.Diyelim ki sevgiliniz size Taksim'e gideceğini söyledi.Siz de gerçekten sevgilinizin Taksim'e gidip gitmediğini öğrenmek istiyorsunuz.Gidin ona "Taksim meydanında acayip büyük bir kaza olmuş gördün mü?" diye sorun.Eğer yalan söylüyorsa büyük ihtimal oltaya gelecektir ve "evet gördüm" diyecektir. :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1069 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları