Bilmek istediğin her şeye ulaş

Biriyle yeni başlangıçlar yaparken geçmişi sorgulanmalı mı?

Sizin geçmişiniz, deşilip sorgulanmalı mı? Tabii ki insanlar birbirlerini tanımak için birbirlerinin geçmişlerini bilmek isterler ama bu platformda gördüğüm üzere bu soruyu soran erkekler yok hiç seni öpen oldu mu, yok okşayan oldu mu, hiç seviştin mi, zar yerinde mi gibi ilkelliklerle iştigal ettiklerinden bu platformda bu soruyu soran erkek geçmişi sorgulamamalı. Sonra gururu kırılır, kıza kötü davranır hatta kızı hemen bırakır... Geçmiş eski sevgililerin sayıp dökülmesiyle sorgulamaz. İnsanın çocukluğundan başlarsın, yaşadığı şehirler, oynadığı oyunlar, gittiği okullar, okuduğu kitaplar, beğendiği filmler şeklinde olur... Türk gençlerinin bir kısmı cinsel hayatına eşekle bir kısmı da kerhanede başlıyor, bunları birinin sorgulamasını ister misiniz, siz bunları anlatırken, özellikle bir kadına eşekle yaşadığınız ilk ilişkinizi anlatırken sıkılmaz mısınız. Sizi geçtim kız bundan iğrenmez mi...

Ben kimsenin geçmişini sorgulamam, karşımdakinin geçmişi hakkında bilmem gerekenler zaten zamanla anlatılır. Hele eski sevgililer hakkında hiçbir şey sormam, ola ki kıyaslarım kendimi, ola ki eksik hissederim, ola ki moralim bozulur ve ola ki ilişkim bu nedenlerle sonlanır...
 • Paylaş
Bahsedilebilir ama sorgulama kelimesi çok çirkin. Zaten anca sizi geçmişinizle değil şuanki durumunuzla değerlendirecek biriyle yeni bir başlangıç yapmaya cesaret edebilirsiniz. O zaman da rahatça her şeyi anlatabilir hatta geçmişlerinize beraber gülebilirsiniz bile. :)
 • Paylaş
Eskisinin izlerini taşıyan yeni bir sayfa yerine, yeni bir deftere başlamak en doğru seçim.
Geçmiş ilgilendirmezdi beni.
 • Paylaş
Sorgulanma çok itici bir kelime... Tabi ki çıktığın kişiyle ilgili merak ettiklerin olacaktır. Ailesi, kalıp yargıları, düşüncesi, sorgulamaları, deneyimleri vs... Ancak anlattığı kadar tanıyabilirsin. Ama sen onu ne kadar objektif tanıyıp anlayabilirsin o da ayrı bir konudur.
 • Paylaş
Sorgulanma kısmını bilemem de, oturup muhabbet edince çok acayip gülmeli, "Ahahhah bak lan bak herife bak sinirlendim bak şimdi hergele lan! " Şeklinde karışık duygular içeren muhabbet ortaya çıkabilir.
 • Paylaş
Saçma gizemler yapmadan insanlar dürüstçe geçmişini anlatmalıdır birbirine, sadece geçmişlerini değil önceden geçirilmiş önemli hastalık filanda varsa bunu paylaslmalıdır. O zaman sorgulamaya gerek kalmaz.
 • Paylaş
Kişiye göre değişen çok karmaşık bir konudur kadın-erkek ilişkileri.Kendi adıma kısaca söylemem gerekirse genelde insanları geçmişini pek fazla sorgulamam sorgulasam da yargılamam herkesin doğru veya yanlışları ile oluşturduğu bir geçmişi vardır. Ama ilişkide kişilik ve hayata bakışı önemlidir. Çünkü bu ikisine de birebir maruz kalacaksınız. Evrensel ahlak ve davranış kurallarına aykırı davranış ve eylemler tabi ki hoş karşılanmayacaktır çoğu kişi için ve benim için. Örneğin cinayet işlemek bir kişiyi tek başına kötü yapan bir eylem değildir.nedeni ve koşulları önemlidir. Ama kadınlar açısından söylüyorum tecavüzden hüküm giymiş bir kişinin durumunu öğrenmesi kadın ve evrensel ahlak açısından olumlu karşılanmayacaktır, Kadına şiddet uygulayan, insanlara sürekli kötü davranan, iyilik, doğruluktan nasibini almamışlar. Örnekler çoğaltılabilir bu konuda tabi ki ama kadın-erkek ilişkilerinde genel hatlarıyla geçmişin pek sorgulanmaması taraftarıyım. . .
 • Paylaş
Evvelki ilişkilerin " sunum" şeklinde anlatılmasından haz alan ve merakla soru üzerine soru yığan insanlar anlamayabilirler belki ama; zaten o şahısla iletişiminiz yolunda gidiyorsa, sorulmasına bile gerek kalmadan, o anlatır bir çok şeyi. Kaldı ki sorulan sorulara verilen cevaplar ne kadar inandırıcı? Tanımadığınız bir kişiyi "tanımak" adına soruyorsunuz! Yaşayarak öğrenilmeli bir çok şey.

Ama şu da var ki ; diğer insanı etkileyecek bir durum söz konusu ise, (sağlık, adli durumlar vb.) sürprizle karşılaşılmasından sa birebir o kişiden gerçekleri öğrenmesi daha adilce.
 • Paylaş
Herkes gibi ben de "sorgulama" eyleminin baştan yanlış olduğunu düşünüyorum. Lakin ilişki dediğimiz şey karşındaki kişiyi bilerek başlamaz. Bu nedenledir ki; bazı durumları merak ederiz. Nasıl sarılır? Nasıl yer? Ne yer? Ne zaman yıkanır? Nasıl dokunur? Ne okur? Ne dinler? vs... Tüm bunlar zaman içinde açıklığa kavuşamıyorsa, o ilişki mutlaka biter.
Bütün bunların dışında siz karşınızdakinden bu haliyle hoşlandıysanız, unutmayın ki onu "bu hale" getiren geçmişidir. Sadece bu yüzden bile o geçmişe saygı duyulur. Yeri geldiğinde mutlaka öğrenirsiniz bilmeniz gerekenleri.
Ama bildiğim başka bir şey de var ki; o da kişi bunu soruyorsa, söylemekten çekindiği bir şeyler var demektir.
 • Paylaş
Sorgulama kelimesi başlı başına yanlış. Merak da insani bir duygu. Sevdiğin insanın en değer verdiğin insan olduğunu da düşünürsek merak duygusuyla öğrenmek isteyebilir. Fakat bu merak sorgulama ve suclamaya doğru giderse , işte orada güven problemi oluşur. Bu da ilişkilerde büyük bi probleme dönüşür. Iliskiyi duzeltmenin de Şöyle bir yolu olabilir ; geçmişi yargılanan insan geçmişini artık silemez ama yargilayan kişi kafasindaki sorgulama fikrinden vazgecebilir.
 • Paylaş
Sorgulamak biraz daha onyargiyi cagristirdi bana bence gozardi etmemek daha iyimser
 • Paylaş
Geçmişini sorarsın da hangi kimlikle sorgulayacaksın ?
 • Paylaş
Kimsenin geçmişi beni ilgilendirmez, beni ilgilendiren bundan sonra ki hayatıdır.. . .
 • Paylaş
1

murat perçin, Herkes de bunu Söyler ama nedense ilişkinin ikinci haftası geçmiş kurcalanmaya başlar. Doğamızda var işte...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1564 Görüntülenme19 Takipçi13 Yanıt