Bilmek istediğin her şeye ulaş

Birlikte olduğunuz kişinin kendi geçmişi hakkında sizi kaybetmemek için yalan söylediğini öğrenseniz ne yapardınız?

Birlikte olduğunuz kişiye geçmişini anlattırıyorsanız hak etmişsinizdir. O geçmişi bir de başkasına anlattırıyorsanız iki kere hak etmişsinizdir. Siz anlattırmıyor ama birlikte olduğunuz kişinin dedikodusunun yapıldığı ortamda kalıyor ve o dedikoduya izin veriyorsanız o zaman üç kere hak etmişsinizdir. İnsanı insan yapan tecrübeleridir. Birlikte olduğunuz kişi kendisi olduğu için onunla birlikte olduğunuza göre yalan söylemesini gerektirecek detayları anlattırmayın.
  • Paylaş
3

Doğan Ataman, Mesele anlattrılması mı? Yalan söylenmesi mi? İkisi mi? Kabul, başladığımız yerden öncesine birşey söylemek tecrübesizliktir. Ancak Yalanla dolu bir bugün ve dünden gelecek yaratılabilir mi?

Şaman, Bence rahatsız edici olabilecek detaylar anlattırılmamalı. Ben kimsenin aşk geçmişini sormam ve rahat ederim. Sormayana anlatmam, sorana da anlatırım, kendi bilir. Karşımdakini kaybettirebileceğini düşündüğüm detaylar sorulursa muhtemelen ben de ya yarım ya da yalan anlatırım.

Doğan Ataman, Teşekkürler üstad

Sanırım tavrım yalanın konusuna ve ilişkinin uzunluğuna/derinliğine göre değişir. Gördüğüm kadarı ile, genelde herkes söz konusu yalanı "eski ilişkiler" olarak düşünmüş. Öyle ise ve yeni bir ilişki ise pek dert etmem. Ama niçin saklama gereği duyduğunu sorarım. Uzun süreli bir ilişki mevzu bahis ise ve yalanın konusu önemli ise dert ederim. Bir açıklama beklerim. Açıklamaya göre bir karar veririm. Sonuçta "yalan" denilen konu bir hırsızlık vs. bile olabilir.
  • Paylaş
Şaman Bey'in dediği gibi o yalanı nasıl öğrendim? Üstadın dediği gibi öğrendiysem zaten suç bende. Diyelim ki geldi kendisi anlattı. Ben sana şu konuda yalan söyledim diye. Terkeder miydim bilemiyorum ama ilişki çok ciddi yara alırdı. Kendi hakkında yalan söylemesi daha kendisini kabullenemediği anlamına gelir. Kendisini kabullenemeyen kişi beni nasıl kabul eder? Yani takıldığım nokta geçmişi değil. Bir insanın geçmişi kendisi dışında hiçkimseyi ilgilendirmez.
  • Paylaş
Yalan söylediğini öğrendiğim an kendisine yol veririm.

Geçen geçmiş, olmuş bitmiş. Geçmişinde ne olduğu kendini ilgilendirir. Ne kadar herkes "saçma, insan neden eskileri açar geçmişi konuşur" dese de o konu bir yerde bir şekilde açılırsa -ki açılır bir yerden-, konuşulur, belki hayıflanılır belki dalga geçilir belki biraz gücenilir ama geçer gider. Daha da bahsi edilmez. Geçmiştir bitmiştir.

Beni olduğum gibi, yaptıklarımla yapacaklarımla kabul edecekse etsin, çünkü ben de onu öyle kabul edeceğim.Olmuş ve değiştirilemeyecek şeyler için neden yalan söyleyeyim? Bunlar için birisi bana kızacak, beni bırakıp gidecekse; buyursun da ense tıraşını görelim, şahsen kendisini kayıptan saymam. Sırf bu olmuş ve değiştirilemeyecek şeyler yüzünden beni bırakıp gitmesin diye de ilişkimi yalan üstüne kurmam.İlla ki ilişki olarak almamak lazım; hayatı hakkında her konuda yalan söylemiş olabilir. O yalanlar gün gelir ortaya çıkar, yalan yalanı takip eder derken zaten sonu hayırlı olmaz.
  • Paylaş
Yalan söylediğini nasıl öğrendiğiniz ve yalanın ne ile ilgili olduğuda önemli aslında kişilerin birbirlerine dürüst olmaları ilişki için çok önemli bu yalandan sonra ilişki boyutunuz ne olursa olsun zarar görür güven sarsılır ama ona olan sevgiiniz olayı çözer kısaca sebep- sonuç ilişkisi ile değerlendirin
  • Paylaş
Birlikte olduğun andan itibaren, geçmişle ve kişilerle özellikle de özel kişilerle görüşüp yalana maruz kalıyorsan, bitecek bir ilişkiye başlamışsın demektir.
  • Paylaş
Beni kaybetmemek için mi yalan söylüyor? Bundan emin olmalıyım. Yalan söylemesi her ne olursa olsun çok kötü bir şey. Bu yüzden zaten ona kızarım. Ayrıca ilişkilerde geçmişi açmak saçmalıktır neden sevgilimin geçmişini merak edeyim ki boynumuz arkada ileriye doğru yürüyemeyiz geçmiş geçmişte kalmıştır açılması can sıkıntısından başka birşey değildir. İlişkide gerçekten ileriye dönüklük ve mutluluk görüyorsam uyarırım ama ikinci defa asla affetmem yalan söylemesini.
  • Paylaş
Yalan varsa bir ilişkide sormasanızda mutlaka karşınıza çıkar. Öncelikle güveniniz sarsılır fakat her insan 2. Şansı hak eder. Önemli olan yalanın devam etmemesi. Kaybedilen güveni tekrar kazanmak da bir o kadar zor olacaktır. Benim görüşüm karşılıklı oturup akılda kalan tüm soru işaretleri konuşulmalı ikna olunduysa konu sonsuza kadar kapatılmalı ki ilişki zedelenmesin (ama yalan söyleyende tavrına daha bir dikkat etmeli).
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1609 Görüntülenme10 Takipçi8 Yanıt

Konu Başlıkları