Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bisiklet bakımı ve tamiri için hangi aletler gereklidir?

TAMİR İÇİN


Bisiklet Pompa;Pompanızın mümkünse aluminyum tüplü ve her iki sibop türünede uyumlu olmasını tercih edebilirsiniz.

Bisiklet

Standart tornavidalar;Mümkünse hem yıldız hem de düz tornavida edinmelisiniz hatta “saatçi yıldız tornavida” adı altında satılan tornavidanın da bazı hidrolik fren tamburlarında ve vites kollarında işe yaradığını bilmenizde fayda var.

Bisiklet

Levye; Levyeniz ister plastik ister metal olsun genel inanışın aksine 2 adet değil 3 adet olmalı, çünkü henüz başınıza gelmemiş olabilir ama özellikle yol bisikleti lastikleri ve bir kısım dağ bisikleti lastiklerinin sökümü çok zor olabiliyor.

Bisiklet

Yama takımı;Yama takımınızın içerisinde zımpara, yapıştırıcı ve yama bulunmalıdır. Eskiden uygulanan sıcak yamaları kullanışlığı açısından pek önermiyorum. Diğer yama türlerinden yapıştırıcısız yamaları ise turlar dışında kullanmayı pek düşünmem.

Bisiklet

Ayarlanabilir anahtar; Ülkemizde kurbağacık veya ingiliz anahtarı olarak anılan anahtar türünün 6 inç lik modeli ile 13-14-15-16 ve 17 lik somunları sıkabilir veya açabilirsiniz.

Bisiklet

Sekman anahtarı; Özellikle amortisörler de kullanılan ve yağ değiştirme işlemi için kullanmamız gereken iki ucu sivri farklı ebatları bulunan bir pense türü.

Bisiklet

Alyan anahtarlar; 1'den 10 numaraya kadar olan alyan takımları.

Bisiklet

Pedal anahtarı; normalinden daha ince olan 15 mm pedal anahtarı eğer bisikletinizle sık seyahat ediyorsanız kullanmanız gereken bir anahtardır.

Bisiklet

Zincir anahtarı
Bisiklet

Zincir uzunluğu ölçme aleti; Zincir değişim zamanını evinizde kolaylıkla ölçebileceğiniz çok basit tasarlanmış ama bir o kadar kullanışlı.

Bisiklet

Akort anahtarı; profesyonel olmasanız da jantınızı sizi en yakın tamirciye kadar götürebilecek kadar düzeltebilirsiniz.

BAKIM İÇİN


Bisiklet


Gres yağı; Bisiketler için değişik bölgelere değişik numaralarda yağ tipleri vardır siz şimdilik atölyenizde benzinliklerde satılan klasik beyaz gresi kullanabilirsiniz.

Bisiklet

Zincir yağı; Artık neredeyse bütün bisikletçilerde bulunabilen sıvı gres veya sprey şeklinde de olabilen türler.

Bisiklet

Saf alkol; Özellikle disk frenlerin balataları ve temizlerken güvenle kullanabilirsiniz.

Bisiklet

Amortisör pompası

Bisiklet

Göbek anahtarları; Tekerlek göbeklerinde oluşan boşlukları almak veya göbeklerinizin bakımlarını yapmak için kullanabilirsiniz.

Bisiklet

Ruble sökme-takma anahtarları; Kaset tip rubleler için farklı vidalı rubleler için farklı tipte üretilen bu anahtarlarda kaset tip rubleyi tutmak için ayrıca bir anahtara daha ihtiyacınız vardır.

Bisiklet

Orta göbek anahtarları


Bisiklet

Aynakol sökme anahtarı; Değişik modeller için farklı sistemler ve anahtarlar mevcut olsa da standart seri aynakollarda en çok kullanılan tip.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1624 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları