Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bisiklet kullanmayı bilen bir kişi, kullanmayı unutabilir mi?

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki unutmaz. Çünkü bisiklet kullanmak motor hareketlerle, el-ayak koordinasyonu ile öğrenilir. Bilişsel bir süreci yoktur. İnsan beyninde unutulan kavramlar bilişsel kavramlardır. Nasıl ki kalem tutmak, musluk açmak, fermuar çekmek gibi motor hareketler ömür boyunca unutulmazsa bisiklet sürmek de motor bir hareket olduğu için unutulmaz.
  • Paylaş
Yapılan araştırmalar, bisiklet binen insanların bunuunutmadıklarını gösteriyor. Nasıl unutulmadığı bilim adamları tarafından araştırılmaktadır. Bir kez öğrendikten sonra hayat boyu neden unutulmadığı hep merak konusu olmuştur. Ancak bunun mantıklı bir sebebi bulunamamış ve açıklanamamıştı. Bu konu araştırmacıların da ilgisini çekmiş ve uzun zaman bu soruya yanıt aranmış. Sonrasında bunun sebebinin, beyincikte yer alan bir sinir hücresi olduğu belirlenmiş. Bir grup İngiliz bilim adamı, bisiklete binmek gibi kayak yapmak ve çubukla yemek yemek gibi becerilerin de beyincikte bulunan sinir hücresi ile ilgili olduğunu keşfetmiştir. Beyincikten yayılan elektro sinyalleri takip eden ve hafıza için beynin diğer bölümlerine gönderen sinirin, yeni öğrenilmiş becerilerin hatırlanmasına yardımcı olduğu belirlendi.
Bisiklet

  • Paylaş
Tecrübeme dayanarak diyebilirim ki hayır unutmaz. En son 15-18 yıl önce kullandığım bisikleti daha geçen Mart ayında devamlı kullanıyormuşum gibi hiç tereddütsüz kullandım. İnanın ben bile şaşırdım :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

873 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları