Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bisiklete spor olarak başlamak isteyen birisi hangi model ve marka ile bu işe başlamalıdır?

Şehir içerisinde bu sporu yapmak için hangi tür bisiklet almalıdır? Nelere dikkat etmek gerekir?Düzenle
Bisikleti ne kadar süre ve hangi yollarda kullanacağınıza bağlı olarak bu sorunun yanıtı değişebilir. Ben bisiklete yeni başlayanlardanım. Oldukça araştırma yaptım ve bu konuda öğrendiklerimi maddeler halinde aşağıda bulabilirsiniz. İncelemeden önce inploid.com/t/bisiklet-alirken-nelere-d... sorusunu incelemeniz faydalı olabilir.
  • Bisikletin kadro boyu, size uygun olmalıdır (Bisikletlerde kadro boyu neye göre belirlenir?).
  • Bisikletin tekerleği (şehir/yol bisikletleri için) ne kadar büyükse o kadar verimli olacaktır sizin için. 26/28 inch önerimdir.
  • Bisikletin ağırlığı uzun kullanışlar için çok daha önem kazanır. Bu yüzden kadronuzun hammaddesinin alüminyum veya karbon olması avantaj sağlar. Ağırlığı 12-10 kg arasındaki bisikletler hafif bisikletlerdir.
  • Bisikletin kadrosundan sonra üzerindeki ekipman çok önemlidir. Kadroyu 1 kere alırsınız ancak ekipmana sürekli para harcayarak gittikçe daha da iyi bir hale getirebilirsiniz. Kadro'nun markası, modeli ve üzerindeki Ar-Ge çok önemlidir.
  • Model ve marka çok kapsamlı bir konu ancak bu işi ciddi olarak uzun vadede de sürekli hale getirecek şekilde yapmak istiyorsanız tavsiye edeceğim markalar; Scott, Trek, Merida, Giantt, Specialized, Focus, Wilier gibi kendini kanıtlamış yabancı markalar ile Sedona, Salcano gibi yerli markalar olacaktır.
  • Normal bir bisiklet başlangıç seviyesinde 1.300TL civarından başlar. Bu fiyata kask, eldiven, forma, tayt, ışıklandırma, zil alımı ile yaklaşık 300-400 TL daha eklenebilir. Şahsen kask, eldiven, zil, forma ve taytı ben tavsiye ederim. Dekathlon mağazalarında çok uygun fiyatlara bunları edinebilirsiniz (decathlon.com.tr/C-528931-bisiklet).
Ben Türkiye'de henüz fazla bilinmeyen İtalyan Wilier marka bir yol bisikleti ile başladım (fotoğrafı aşağıda - wilier.it/en). Öncesinde 10 gün kadar da bir Trek FX 7.1 sahibi idim, ama malesef çalındı :(. Wilier'den çok memnunum ve tavsiye ederim.

Bisiklet
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

398 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları