Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bisikletin fren ayarları nasıl yapılır?

V-Brake Fren Ayarı
Dikkat etmeniz gereken ilk nokta ön amortisörünüzdeki ya da çatalınızdaki fren ayaklarının gres ile yeteri kadar yağlanmıs olması. Bu fren dozunu rahat kontrol etmeniz ve fren kollarının kolay hareket etmesi için gerekli.

Bisiklet

Akabinde fren kolunu ayağına oturtmak gerekiyor. Burada mühim olan nokta fren kolunun arkasında yer alan ufak pimin fren ayağında öngörülmüş deliğe girmesi. Bu sayede kolun yay sistemi muntazam çalışıyor. Vida sıkımı konusunda dikkat edilecek nokta çok fazla sıkmamak, fren kolunun oynama yapmaması yeterli.

Bisiklet

Bu ayardan sonra yapılması gereken telin fren kollarından geçirilmesi. Sağdaki fren kolundaki köprüden geçirilen tel sol fren kolunun üzerindeki vida aracılığıyla sabitleniyor.

Bisiklet

Bisiklet

Bisiklet

Bütün bu işlemlerden sonra yine dikkat edilmesi gereken bir nokta fren kollarının fren sıkıldığı anda 90°‘de durmaları. Ancak bu şekilde gücün tamamı aktarılabiliyor.

Bisiklet

Gelelim ince ayara. V-Brake’lerde karşılaşılabilecek bir sorun fren kollarından birinin daha önce hareketlenmesi, yani bir taraftaki pabucun janta diğerinden daha önce değmesi, ki bu kolların bozuk simetrisine işaret ediyor. Bu durumu düzeltmek için kolların arkasında yer alan ufak yay vidalarıyla oynamak gerek. Herhangi bir taraftaki vidanın içeri çevrilmesi o kolun janttan uzaklaşmasını sağlıyor. Ayarı iki kol da simetrik durana ve pabuçlar janta aynı anda değinceye kadar iki taraflı olarak yapmak lazım.

Bisiklet

Viteslerde olduğu gibi fren kollarında da fren telinin sertliğini ayarlamak için vidalar bulunuyor.

Bisiklet

Bunların işlevi ilk montaj ve ayarla alakalı olmayıp uzun turlar esnasında ya da uzun süre binildikten sonra yenen fren pabuçlarını janta yakınlaştırmak. Vidanın dışarı çevrilmesi pabuçların janta yaklaşmasını sağlıyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3730 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları