Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bit nasıl tedavi edilir?

Bit tedavisinde doktor kontrolüne gitmek en iyi yöntemdir. Eğer evde bir şeyler denemek isterseniz çeşitli yöntemler mevcuttur:
  1. Şampuan: Doğal tedavi yolları ya da kimyasal bazlı saç bakımı ürünleri mevcutdur. Öncelikle, saç bitinin özel olarak formule edilmiş şampuan kullanılarak tedavi edilmesi en uygun yoldur. Ama kafa derisi hafif bitlenmişse saçı sürekli tarayarak sirkeleri elle uzaklaştırmanın etkili bir saç biti tedavisi olduğu kanıtlanmıştır.Bazı durumlarda bir gecede tamamen yok edilmedikleri için sirkeler görünmeye devam ederler. Saç bitinin hızlı çoğaldığı bilinmelidir. Sirkeler yedi gün içinde yumurtadan çıkar ve günde yüze yakın yumurta bırakırlar. Bu yüzden herhangi bir kimyasal bazlı saç biti tedavisine girişmeden önce sabırlı bir şekilde bu sirkelerden kurtulun.
  2. Çocuğunuzun Eşyalarını Sıcak Suda Yıkayın: Çocuğunuzun kıyafetlerini, yatak örtülerini ve havlularını sıcak suda yıkamak saç biti tedavisinin bir parçasını teşkil eder. Aslında tedavi başlatılmadan önce de sirkelerin yerleşmiş olabileceği halıları elektrik süpürgesiyle süpürmek dahil bu işleme dikkat edilmelidir.
  3. Doğal Yağlar: Zeytin yağı ve tea tree yağının kullanılması gibi diğer saç biti tedavileri hemen kullanılmamalıdır. Bu doğal yollara başvurmadan önce çocuğunuzun doktoruna danışmanız iyi olur. Saç biti ebeveynlerde paniğe sebep olmamalıdır. Bu ebeveynlere vereceği utanç nedeniyle çocuğu da endişelendirebilir.Her ne kadar saç biti şampuanları hazır bir şekilde bulunabilse de bu parazitlerden kurtulmanın anahtarı önlemedir. İşte önlemenin yolları:
  • Özellikle oyun zamanında, spor yaparken, yatıya kalınan misafirliklerde ve benzerlerinde bitlenmiş çocuklarla temastan kaçınmak.
  • Saç biti tedavisi uygulamak her zaman bitin tedavi edileceğinin garantisi değildir.
  • Saç biti tedavisi şampuanlarının yanında özel taraklar da verilir. Bu taraklar bitlenmeyi önlemek için başkaları tarafından kullanılmamalıdır.
  • Enfekte olmuş birisinin kullandığı yatak ve kanepelerde yatmaktan kaçınmak da saç biti tedavisinin bir parçası olmalıdır.
  • Güneşin altında durmaktan kaçının veya çocuğunuzun dışarı çıkarken bir kep veya bandana takmasını sağlayın.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

279 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları