Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bitkiler fotosentez için gerekli su ve mineralleri nasıl taşır?

Bitkiler suyu topraktan kökleriyle alırlar. Topraktan aldıkları su ve mineralleri kullanarak fotosentezle kendi besinlerini üretirler. Ağacın köklerinden gövdesine ve dallarına doğru uzanan ve odunsu doku (ksilem) olarak adlandırılan ince borulardan oluşan bir sistem, suyu taşır. Ksilem ölüdür, tek yönlü taşıma sağlar. Ancak bu suyun köklerden yapraklara ve diğer organlara iletilmesi için bir takım olayların gerçekleşmesi gereklidir. Bunlar; kök basıncı, terleme ve kohezyon, kılcallık olaylarıdır.

Kök basıncı: Bitki köklerindeki öz suyun pozitif basıncıdır. Öz suyu, toprakta bulunan suya göre daha hipertoniktir. Bu sayede su çekme isteği oluşturur. Kök hücrelerindeki su yoğunluğunun topraktaki su yoğunluğundan az olması sonucu su bu kuvvetle 30 m yukarı çıkabilir.

Terleme ve Kohezyon Kuvveti: Bitkiler yaprak altlarında bulunan stomalardan su kaybederler ve bu olaya terleme adı verilir. Bitki terleme ile su kaybettikçe kohezyonun etkisiyle bitkide kaybolan su bir alttaki su molekülünü çeker, böylece alttan yukarıya doğru taşınan kopmaz bir su sütunu oluşur. Su ve minerallerin taşınmasında en önemli yoldur.

Kılcallık: Kılcallık bir sıvının çok ince (kılcal) borularda yükselme eğilimidir. Odun borularının ince (kılcal) olması borular içindeki suyun yer çekimi nedeniyle kazandığı ağırlığı azaltır.Böylece bitki suyu yapraklara kadar kök basıncı ve terleme gibi olaylar yardımıyla taşıyabilir.
Bitkiler
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1752 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları