Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bitkiler yabancı haşerelerden nasıl korunur?

Bitkilerimizi böceklerden korumak için bazı yollar var. Mesela 2 kaşık amonyağı suyla karıştırıp bitkinizi sularsanız çok faydalı olur. Yada alternatif bir yöntem olarak şunu da söyleyebilirim. Bitkinizin yanına sarımsak ekerseniz, büyüdükçe kesin. Sarımsak haşereleri kaçırır.
  • Paylaş
Öncelikle haşereyi kabullenmek gerekiyor, haşere var ve maalesef gelmesine engel olmak gibi bir şans yok. O yüzden bu yönden koruyamıyoruz. Bu yüzden bizim de geldikten sonra vereceği zarardan korumak üzerine yoğunlaşmamız gerek:

1. Gözlem çok önemli. "ektim oraya mevlam kayıra" diye bırakırsanız her bir şey gelip yer bitkinizi. Çoğunlukla haşereyi görmezsiniz, zararını görürsünüz. Gözünüz üstünde olacak, her türlü leke, yara, renk değişimi incelenecek ki haşere geldiği gibi hemen farkedin ve çoğalmadan kökünü kurutun.

2. Durumu önemseyin. haşere olduğundan eminseniz hemen harekete geçin. Asla oyalanmayın olay büyümeden kontrol altına almalısınız, ne demiş atlarımız yılanın başını küçükken ezeceksin : ) .

3. Doğru tedavi için öncelikle doğru ilacın seçimi ve doğru uygulanması gerekiyor. Bu konuda internette çok iyi kaynaklar var. Ziraat mühendisinize ya da mahallenizdeki çiçekçiye de danışabilirsiniz. İlaç seçimi kadar uygulamayı önerilen sıklıkta yapmak da çok önemli. Bunu antibiyotik olarak düşünün, ne kadar güçlü olursa olsun düzenli almazsanız bir etkisi olmuyor. Bir kere yaptıktan sonra bitkinizi gözlemlemeye devam etmeli ve önerilen süre sonra ilacınızı mutlaka tekrar etmelisiniz.

Bu yazdığım 3 madde doğal, zirai tüm ilaçlar için geçerli bir durum. Nasıl bir ilaçlama yöntemi izleyeceğiniz size ve bitkinize bağlı. Ben mesela süs bitkilerinde tarım ilaçları kullanıyorum, tercihim Dursban. Ama sebzelerimde ve mutfak otlarımda tarım ilaçları en en en son çare, öncelikle hep doğal reçeteleri deniyorum. Bunlar haşere tipine göre değişiyor ama en bilineni, 1 lt su + 2 kaşık arap sabunu + 2 kaşık sıvı yağ + 3 diş sarımsak.

Bir de organik tarım uygulamalarında kullanılan Delfin diye bir ilaç var, bu aslında bir ilaç da değil bir bakteri, Bacillus Thuringiensis. Bu bakterinin atıklarının insanlara bir zararı yok ama haşereler için toksit.

Ya da daha bile sevimli bir yöntem uç uç böcekleri beslemek, hiç gülmeyin çok etkili ve kullanılan bir yöntem. Uç uç böcekleri bir çok haşerenin doğal düşmanı ve bitkilere zarar vermezler. Yurt dışında haşere ile mücadele için özel olarak uç uç böceği satışı var. Bir çok bahçe bloğunda da uç uç böceklerini bahçeye tarlaya nasıl çekebileceğinize dair ipuçları bulabilirsiniz.

Bir de küçük not, internette ilaç alternatifi ararken "böcek ilacı" anahtar kelimesiyle değil, "insektisit" ile arama yapın, asıl kullanılan terim budur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

840 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları