Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bitkilerde aşılama nedir? Nasıl yapılır?

Bitkilerin tohumsuz üretilmesi için uygulanan yöntemdir. Çoğaltılması istenilen çeşitten, bir gözün veya aşı kalemi adı verilen bir dal parçasının anaç adı verilen diğer bir bitki üzerine yerleştirilip tutturulmasıyla yapılır.

Meyveler tohumla yetiştirildikçe cinsleri yabanileşir. Bu da aşılamayı zorunlu kılar. Aşılama sonucu dayanıklı, verimli ve kaliteli ürünler alınır. En sık kullanılan iki çeşit aşılama vardır:
  1. Göz aşısı: Meyvelerde, küçük fidanlarda kullanılır. Toprak seviyesinden 15 santim yükseklikten itibaren, aşı çakısının ucu ile anacın kabuğu (T) şeklinde kesilir. Kesik kısmın iki kenarındaki kabuk, aşı çakısının tırnağı ile yerinden kaldırılır. Bundan sonra üzerinde aşı gözlerinin bulunduğu kalem ele alınır. Bir gözün üst ve altında bir parmak kadar bir kısım bırakıldıktan sonra, gözün altı hafif odunlu olarak kesilir. Anacın tepesinin daha yüksek tarafında iki anacın kesilen kısmına yukarıdan aşağıya doğru sürülerek yerleştirilip, rafya ile sarılır. Göz aşılarının tutup tutmadıkları, aşıdan 15-20 gün sonra belli olur.
  2. Kalem aşısı: Kartlaşmış meyve ağaçlarına yapılır. Kalem aşılarında, üzerinde 2-3-4 göz bulunan bir dal parçası (kalem) kullanılır.
Bitki

Göz aşısı nasıl yapılır? (VİDEO)


Kalem aşısı nasıl yapılır? (VİDEO)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1355 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları