Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bitkisel hormonlar nelerdir?

Bitkisel hormonlar; Oksin, absisik asit, sitokinin etilen, giberellin.

Oksin: Gövde ve kök uçlarında yapraklarda meristematik hücrelere tarafından oluşturulur. Hücre gelişimini ve bölünmesini etkileyerek, hücresel düzeyde büyümeyi sağlar. Yeni köklerin oluşumunu sağlar. Gövde, kök, yaprak ve meyve büyümesini sağlar. Ovaryum gelişimini uyarır ve tohumsuz meyve oluşumunu sağlar. Az salgılandığında yapraklar dökülür, çok salgılandığında büyüme ve gelişmeye ket vurur. Stomaların açılıp kapanmasına etki eder.

Giberillin: Gövdenin hızlı ve anormal uzamasını sağlar. Tohum çimlenmesini uyarır. Çiçeklenmeyi ve erken çiçek açmayı uyarır. Meyve büyümesini sağlar. Tohumda depo nişastanın kullanılabilir glikoza dönüşümünü uyarır.

Sitokinin: Köklerde üretilir. Hücre bölünmesini uyarır. Bitkide büyümeyi sağlar. Kloroplastların gelişmesini sağlar. Yaprak dökülmesini engeller. Tomurcuklardan filiz ve yaprak oluşumunu uyarır.

Absisik asit: Tomurcuk ve tohumlarda uyku halinin başlatır. Hücre bölünmesinin azaltır. Su kaybında stomaları kapatır. Yeşil yaprakların koruyucu pulların almasını sağlar.

Etilen: Meyve olgunlaşmasını uyarır. Yaprak dökülmesini uyarır.

Bitkisel Hormon
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

487 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları