Bilmek istediğin her şeye ulaş

Biyolojik saat nedir? Ne işe yarar?

Her canlının vücudunda bulunan metabolik etkilerdir. Mesela,insanlar gün ışığı saatlerine göre çalışır ve belli bir döngü izler. Bazı canlılarda tam tersi olabilir sadece gece avlanmaya çıkan,hatta sadece yaz aylarında yaşayan canlılarda var.Bu canlılarda bu döngülerde hayatlarını sürdürmektedir.

Böyle düzenlerde yaşayan canlıların hormon salgılarının belirli bir düzen ile çalışmasına biyolojik saat denir. Bu saatlerde veya zamanlarda bünyenin tersine işler ise biyolojik saat bozulmuş olur.

Biyolojik saatin bozulduğu zamanlara; uzun uçuşlar sonrasında ortaya çıkan "jet lag" olayını örnek verebiliriz.Bu durum tam olarak biyolojik saatin şaşmasıdır. Vücut yeni saat dilimine alışana kadar bir süre sersemliyor ve denge alt üst oluyor.
  • Paylaş
Biyolojik Saat nedir? Bedenimiz hangi saatte ne salgılar ne yemeli ne içmeli ve ne zaman yatmak gerekir? Hangi saatte ne yapmalıyız ne yemeliyiz? Bu sorulara cevap arıyorsanız buyrun okuyun. Bence kişilerle hafif saat farklılıkları olabilir 30 dk kadar tolerans vardır. Bedenimiz ne zaman ne ister ona göre ne verelim. Biyoloji dersi için yıllık ödev veya tez konusu ve ödevi olabilir. Bakın vücudumuzda ne zaman ne oluyormuş?
Sabah saat 6 ; Kortizon salgılanmasıyla organizma uyanır. Bu uyanma vücut için kendini yavaş yavaş kalkmaya hazırlama belirtisidir. Metabolizma hareketlenir, o günün işleri için enerji ve protein hazırlanır.
Sabah saat 7 ; Vücut hala zayıf bir safhadadır. Bu nedenle bu saatte spor yapmaktan kaçının. Çünkü kalbe ve dolaşıma gereksiz yere yüklenilmiş olur. Spor yerine güzel bir kahvaltı edin, çünkü sindirim organları bu saatte iyi çalışır: Karbonhidratlar bizim için yararlı olacak enerjiye çevrilir (geceleri ise yağa).
Biyolojik SaatBiyolojik Saat

Sabah saat 8; Romatizması olanlar ağrıyı gün boyu daha kuvvetli hissederler. Sigara tiryakileri için de durum farklı değildir. Kahvaltı sigarası damarları her zamankinden daha aşırı daraltır ve zararlıdır. Nikotinin insan sağlığına en fazla zarar verdiği saattir sabah 8.
Saat 9 ; Vücudun dinç, kuvvetli olduğu zamandır. Her hangi bir hastalık için iğne olacaksanız, bu en iyi zamandır. İğnenin ateş ve şişme gibi yan etkileri ender olarak görülür. Vücudumuz röntgen ışınlarına karşı daha dirençlidir. Röntgen çekimi için en uygun saattir saat 9.
Biyolojik Saat 10 ; Organizma şimdi faaliyete, harekete hazır durumdadır: Fazla enerjiktir, vücut en yüksek ısısına gelmiştir, verimliliğimiz en üst düzeydedir. Kısa süre belleği iyi durumdadır. İnsan yaratıcı ve dinamik olur. Lakin dikkat edilecek nokta şudur: Saat 10, on iki arası enfarktüs()kan pıhtısı) olaylarına çok rastlanır.
Saat 11 :Vücudumuzun tam formunda olduğu bir saattir. Kalp ve dolaşım o kadar zinde durumdadır ki, yapılan muayenelerde kalpteki bir bozukluk gözden kaçabilir. Verimli olmaya konsantre oldunur. Sanki savaşa hazır durumda gibiyizdir. Hemen cevabızdır ve özellikle hesap matematik işleri, matematik ödevleri rahat ve iyi bir şekilde hiç zorlanmadan yapılabilir.
Saat öğle 12 ; Vücudun dinlenmeye ihtiyacı vardır. Dikkatimiz azalır ve uyku hali basar. Midedeki asit miktarı fazlalaşır (hatta bir şey yemesek bile), beyindeki kan azalır, çünkü kan sindirim organlarını desteklemesi için mide tarafından kullanılır. Öğle uykusu uyuyabilen kişide istatistiklere göre enfarktüse(kah pıhtısı) % 30 oranında az rastlanır.
Saat öğle 13: Vücut formdan bir hayli düşmüştür. Verimlilik gün ortalamasının % 20 aşağısındadır. Tüm organlar en alt düzeyde çalışır. Sadece safra, öğle yemeğini hazmettirmek için faaliyettedir.
Saat 14; Kendimizi bitkin hissederiz, çünkü tansiyon ve hormon düzeyi düşmüştür. Diş hekiminden korkan kişi doktordan bu saatte randevu almalıdır. Çünkü bu saatte acıyı daha az hissederiz. Lokal anestezi uzun süre devam eder (30 dakika). Sabahları bu süre 12 dakika, akşamları ise 19 dakikadır.
Saat 15 ; Yeni işlere hazır olun. Enerjimiz geri gelmiştir, belleğimiz tam formundadır. İkinci kez verimliliğe yaklaşırız, gerçi bu verimlilik sabahtan daha azdır.
Saat 16; Spor aktiviteleri faaliyetleri için en iyi saattir. Tansiyon ve dolaşım çok iyi haldedir. Antrenmanlar için de en iyi zamandır. Asit önleyici ilaçların etkisi bu saatte çok yüksektir.
Saat 17; Organların faaliyeti üst düzeydedir. Kuvvetimiz artar, oksijenin harcanması fazlalaşır. Böbrekler ve mesane özellikle çok çalışır. Tırnakların ve saçın en çabuk uzadığı zamandır. Fakat mide ülseri olan hastalar için durum kritiktir. Öğleden sonra geç saatlerde ve akşamın ilk saatlerinde midedeki asit miktarı fazlalaşır. Saat 17′ye doğru mide kanamasından dolayı hastanelere gelenlerin sayısı artar.
Biyolojik saat 18; Akşam yemeği için iyi bir uygun zamandır. Pankreas bu saatte özellikle aktiftir. Karaciğer bile alkole karşı her zamankinden daha yatkın ve dayanıklı sayılabilir.
Biyolojik saat 19 ; Tansiyon ve nabız genelde bu saatte düşüktür. Bu nedenle; tansiyonu düşüren ilaçlar konusunda dikkatli olmalısınız. Bu ilaçlar tehlikeli olabilirler. Sinir sistemi üzerinde etkili olan ilaçların tesir derecesi de bu saatte oldukça artmaktadır.
Biyolojik saat 20; Karaciğerdeki yağ düzeyi düşer ve harcanmış kan kalbe tekrar her zamankinden daha fazla akar. Alerjisi olanlar ve astımlılar ilaçlarını bu saatte almalıdırlar. Etkisi hemen görülür. Antibiyotikler de az dozda alınsa bile etkileri en üst düzeyde olur.
Biyolojik saat 21 ; Sindirim organlarının günlük görevi sona ermiştir. Davetleri sevenler dikkatli olmalıdırlar. Yenen her şey midede sabaha kadar hazmedilmeden kalır. Ve bu durum tehlikelidir. Kalan yemekler bağırsak sahasındaki mukozaya hücum eder. O yüzden bu saatte özellikle kilolu olanlar yemek konusunda dikkatli davranmalıdırlar.
Biyolojik saat 22 ; Bu saatte vücudumuzun polisi akyuvarlar özellikle aktiftir. Sayısı azaltılması gereken ilaçlar için bu çok elverişli bir saattir. Bu ilaçlar yanlış zamanda alındığı takdirde enfeksiyon tehlikesi fazlalaşır. Sigara içenler de son sigaralarını içmelidirler, çünkü bu saatten sonra vücut nikotin gibi zehirleri daha zor atar.
Biyolojik saat 23 ; Organizma gün boyunca aktif bir şekilde faaliyet gösteren stres hormonu salgılamasını durdurur. Bu saatte sakinleşiriz, rahatlarız, gevşeriz. Tam dinlenme saatidir. Metabolizmanın faaliyeti en alt düzeydedir. Tansiyon, kalbin frekansı ve vücudun ısısı düşer. Gebelerde doğum sancıları çoğu zaman bu saatte olur. Çünkü sancıya neden olan hormonların salgılanması üst düzeydedir.
24.00: Uyuduğumuz sırada deri hücreleri durmadan çalışır. Gündüzde olduğundan daha sık bölünürler. İlk rüya safhası bu saatte başlar ve ilk yarım saat içinde rüya görmeye başlarız.
01.00: Verimliliğimiz en alt düzeydedir. Bu saatte hala çalışanlar hata yaparlar, dikkat son derece azalır. Çünkü vücut kendini uyumaya programlamıştır. Kısa sürede en derin uykuya dalınır.
Saat 2; Araba sürenler bu saatte dikkatli olun. Yolda olanlar arabayı çok dikkatli kullanmalıdır. Sebebi görme zayıflar, görünenlere karşı tepki yavaşlar. Bu nedenle trafik kazaları da bu saatte arttığı görülmektedir. Vücudumuz soğuğa karşı aşırı derecede hassastır. Hızlı üşürüz. Lakin derimiz acıya karşı fazla hassas değildir.
Saat 3 ; Bedensel ve ruhsal olarak karanlık bir safhadır saattir. Melatonin hormonunun salgılanması bizi tembelleştirir ve oldukça kararsız hale getirir. İntihar edenlerin sayısı artarmış.
Biyolojik saat 4 ; Stres hormonundan enerji kazanırız. Enfarktüs(kalp kan pıhtısı) krizleri saat dört ile altı arasında özellikle fazladır. Çünkü tansiyon oldukça fazla yükselir, kalp damarları çabuk tepki verir. Yapılan araştırmalara göre bebekler daha çok saat 4 ile 5 arası doğarmış.
Sabah saat 5 te; Stres hormonunun konsantrasyonu bizi çalışmaya geçirmiştir. Bu hormon gündüz değerinin tam altı katına çıkar. Yani hormon salgılaması en üst düzeye çıkmaya hazırlanmaktadır. Vücudumuz harekete geçer, harcanan enerji yeniden geri gelir. Artık yeni bir güne başlamak için vücudumuz hazırdır.
  • Paylaş
Vücudumuz aslında bir saat gibi düzenli çalışmaktadır. Vücudumuz için yapılacak her olayın bir saati vardır ve bu alışkanlıklara bağlıdır. Örneğin; normalde sabah saat 10da kalkan bir insanın sabah saat 7 de kalkması biraz zordur. Bu kişi saat 7 de ancak bir uyaran(alarm vs.) ile kalkabilir. Belki 1-2 hafta boyunca düzenli olarak saat 7 de alarm ile kalktı diyelim bu kişi. 3. haftanın başlangıcında alarmı kurmayı unutsa bile yine saat 7 de kalkmış olacaktır. Biyolojik saat budur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2870 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt