Bilmek istediğin her şeye ulaş

Biyolojik ve evlatlık çocuklar aynı ortamda büyütülebilir mi? Çocukların psikolojisi açısından nelere dikkat etmek gerekir?

Ablam(Orjinalde Teyzem) babası çok genç vefat ettiği için benden 6 sene önce aileye dahil olmuş... Annem ve babamın ayrımcılık yaptığını asla düşünmüyorum.Babama hala sorduklarında "bir kızım bir oğlum var" der ama ablam sırf gerçek bu olay yüzünden asla babama baba demedi ve beni 20 yaşına kadar kardeşi olarak görmedi. Onun açısından nasıl oldu bilmiyorum ama ben çocukluğumun büyük bir kısmını onu üzmemek adına yaşayamadım. Böyle konuşunca ablamı sevmediğimi düşünebilirsiniz ama hala onu çok seviyorum ve beni çok sevdiğini de biliyorum. Arada yaş farkı olunca, kafalar eşitleninceye kadar zorluklar yaşanabiliyor. Sırf bu yazıyıda okuyup üzülmesin diye gizli kimlikten yazıyorum. Çok heyecanlı
  • Paylaş
1

Ece Naz Sonat, Verdiğiniz yanıt ve özelinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Ben de ailelerin ayrımcılık yapmasa da verdiğiniz örnekteki gibi durumlar yaşanabilir endişesindeyim.

Bunu içselleştirdiyseniz olabilir. Bence ikisi de eşit sevilebilir, aynı imkanlar sunulabilir, rutin hayatta problem yok ama esas mesele iki çocuğun çıkarları çatıştığında ne yapılacağıdır. Demokratik karar verebilecek misiniz, evlatlık olan diğerini ağlatsa, dövse mesela ne hissedersiniz ve akabinde ne yaparsınız ? Bu soruya vereceğiniz cevap olacakları öngörmenize yardımcı olur.
Bu arada ikisinin de size ihtiyacı olduğuna göre en doğrusu zaten aynı ortamda buyütmektir, aksi halde ayırdığınız çocuga cok buyuk haksızlık olur. Soruya bakınca eğer ortada gerçek bir örnek var ise; sanki bir evlatlık mevcut ama üzerine bir de biyolojik olarak bir çocuk sahibi olunmuş gibi geldi. Şayet böyle bişey varsa, mesela nasılsa artık cocugum oldu, diğerini yuvaya geri verebilirim gibi birşey düşünülmediğini umuyorum.
  • Paylaş
Çocuklara eşit davranıldıktan sonra neden büyüyemesinler. Çocukların psikolojisi açısından çocuklara eşit sevgi verilmeli, eşit ilgilenilmeli, eşit itiyaçları karşılanmalı, eşit sınırlar konulmalı. Anne ve babadan herhangi biri bu eşitliği sağlayamayacak ya da eşitsizlik doğduğunda normal ebeveynlerde olduğu gibi bir ebeveynin yarattığı eşitsizliğini diğeri kompanse edemeyecekse hiç öyle bir şeye girişilmemelidir.Durumu hem çocuk hem de ebeveyn olarak yaşamış biri olarak derim ki eşit davranılmazsa özellikle kayrılan çocuğun psikolojisinin sağlam bozulduğunu tecrübeyle biliyorum.
  • Paylaş
3

Ece Naz Sonat, Ben de öyle düşünüyorum, çok da yapmayı istediğim bir şey. Ama endişelerim var. Ben ne kadar eşit davranırsam davranayım evlatlık olan çocuğun kendini bir şekilde farklı hissetsin istemem. Gerçeği gizlemeyi de hiç istemem.

Şaman, Bence fallik dönem sonuna kadar evlatlık çocuk evlatlık olduğunu bilmemelidir.

Devrim Deniz Bardakcı, ..bu hemen yanıtlayabileceğim bir soru değil açıkcası biraz da sarsıldım diyebilirim lakin masalımsı ifadeler kullanırsam da şimdiden affınıza sığınırım ;)

Çocuk bir yana ebeveyn psikolojisi bu konuyla daha ilişkili. Olması gereken Tüm Eşit paylaşımların yanısıra, çift kendi içlerindeki evlâtlık terimini silebilecek midir? Şahsen ben bir aile de evlâtlık olduğumu bilsem, onların bana verdiklerinden çok beni nasıl bir yere koyduklarını merak eder içten içe bu durumu düşünürdüm, öz evladımla birlikte bir evlâtlığım olsaydı, onu EVLÂTLIK olduğunu unutacak kadar benimsemiş olup olmadığımı sorgulandım. Bulduğum cevap beni tatmin etmiyorsa evladımı ben ne kadar tatmin edebilirim tartışılır. Zor. Tamamen duygusal bir yorum, mantıksal değerlendirme yapamadım.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

120 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt