Bilmek istediğin her şeye ulaş

Biz insanlar kendi seçimlerimizden sorumlu iken bazı insanlar seçimlerinin hayatlarına çizdiği yönün eksilerini hayata, artılarını ise neden kendilerine yükleme savaşına girerler?

Şimdi seçimlerinin hayatlarına çizdiği yönün eksileri olan bazı insanlar var. Hani bunu matematiksel olarak kafamda biraz canlandırabilirim. Seçimler bir yön çiziyor, bir eksen oluşturuyor, bu eksen engebeli arazide ilerliyor. Bu eksilerin herkesin hayatına getirdiği artılar var ve bu insanlar bu artıları kendilerine yüklüyorlar. Sanırım geri zekalı oldum. Ben bu sorudan cidden hiçbir şey anlamıyorum. Sanırım bu soru sabaha silinmiş olacak. . . Bence soru sorarken öncelikle büyük/küçük harf ayrımına önem verilmeli, netekim büyük harfler bağırma ifade eder. Ardından da soruyu yazdıktan sonra soru mutlaka okunmalı. Ben geri zekalı değilim, hatta zeki de bir insanım ama bu soru olmamış. Bence soru işaretini hak etmeyen sorular kategorisinde.
  • Paylaş
2

Sibel Çelik, :D ben bu soruyu bir akademisyene sorduğumda çok güzel bir cevap vermişti ve bu noktayı dikkate aldığım için tebrik almıştım,bence soru saçma değil.Ben bu bloga yeni kaydoldum ve büyük harfle yazmam bir anlam ifade etmeli mi,yo soruyu silmicem,aynı cevabın benzerini bakalım kimler vericek diye araştırma amaçlı sordum,saçma gördüğünüz soruyu toplumun neredeyse hepsi hatta bazen ben bile yapıyorum :) :) sadece bunun sebebini merak ettim.cevabı bilmiyorsanız saygı duyarım ama sizin sorulara saygı duymaktan çok saçma görme yönteminizmi ilginçmiş,çok başarılı bir akademisyene mail atmıştım kişisel gelişim ile alakalı ve bu sorumu yöneltmiştim izlenimlerimden yola çıkarak,oda mantıklı bir cevap vermişti,amacım sizlerinde fikirlerini öğrenmektir.neyse teşekkürler yorum için yinede saygı duyuyorum. iyi günler size

Şaman, Sağ olsun @bplak düzenlenince biraz anlaşılır bir hal almış. Yükleme yerine mal etme kullanırdım. Neyse akademisyene de herhalde sözlü olarak sormuşsunuzdur. Yeni geldiyseniz hoş geldiniz.

Bahsettiğiniz durum kişinin karakteriyle, dünya görüşüyle, olgunluğuyla ilgilidir. Belirli bir bilinç düzeyine ulaşmış kişi hayatını kendi yönlendirir, kendi kararlarını alır ve sonuçlarını da değerlendirir. Buradaki değerlendirmenin yeterlilik düzeyi; kişinin başına gelen olaydaki kendi rolünü, şansını, çevresel faktörleri, kontrolü dışındaki değişkenleri ne kadar doğru analiz edebildiğiyle ölçülür ve başarılı olursa sizin sözünü ettiğiniz yanılgıdan uzaklaşır.
  • Paylaş
4

Sibel Çelik, tebrikler,evet kişinin karakteri ile ilgili olduğunu hep savunmuşumdur bu düşünce yapısının,artılarınında eksilerininde kendi seçimlerinin oluşturduğu bir sebep olduğunu kabul edecek kişilikte olanlar bunu kolaylıkla aşabiliyorlar,başarılı ve mutlu insanların beyninin içindeki düzen bu şekilde işlemekte,çünki hayatı suçlamaktan çok sebep olduğu şeylerin eksilerini nasıl yoluna koymakla uğraştıkları için o zaman süreci onların olumlu olarak aleyhine işlemekte,işte sözünü ettiğim yanılgıdan uzaklaşan insanlar.teşekkürler güzel yorum için

Sibel Çelik, ve burda artıları kendine eksileri hayatına yormakda bencilliğe gidiyor,gerçeklerden uzak yaşamaya.Kısaca kendini kandırmak oluyor.

Bazarov, Fakat yukarıda da belirttiğim gibi dengeyi kurabilmek gerekli. Kendi suçlayan insan olgun insan demek değildir. Suçu başkasına atmak bazen hayata tutunmak, kötü bir durumu atlatabilmek için gereklidir.

Sibel Çelik, aynen aslında ortada bir suçlu bile yok,mesele sadece o noktaların farkına varıp ona göre ilerlemek çözüm üretmek,suç burda sadece eksileri hayata yıkmak.Dediğin gibi dengeyi iyi kurmalı

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

48 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları