Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bizler insanoğlu olarak kuşlardan esinlenip uçağı icat ettik, peki ya kuşlar hangi canlıdan esinlenip de uçmayı akıl etti?

agacatan duserken kollarını sallaya sallaya kanatlanmıslardır:-))) bıze okulda cızımerle anlatmıslardı onların yalancısıyım. dınozorlar bocek mocek peısne kosarken bınlerce yıl ıcınde kanatlanıyorlardı.eheheh gercı bu aptal hayvanları hıc anlayamadım ama bız anlamasakda evrım surecı anlamıs.bır de bakmıslar yavrular kanatlı doguyor.
  • Paylaş
1

Phiphenomenon, hangi okulda okudunuz, devlet okulu diil sanırım.

Phiphenomenon genelde güzel muhabbetler açıyorsun, ama şaşırdım bu noktada. Bunu geyik olsun diye mi yazdın yoksa hakkaten ciddi ciddi soruyor musun?
  • Paylaş
Sadece basit bir soru. İçinde yargı yok. Ama nedense gelen (bazı) cevaplar yargılayıcı oluyor ya da cevap yerine (bazen) hakaret geliyor.
  • Paylaş
insanda dini inanç varsa böle bi soruyo soracağını sanmıyorum.neden herşeyi birşeyle ilişkilendiriyosun ki?şüphesiz ki o uçma aklını ve yeteneğini ALLAH tan alıyor.ayrıca uçağın kuşlardan esinlendiğini nerden biliyosun ?sen mi icat ettin uçağı? boschwear adlı arkadaşa katılıyorum?geyik olsun diye mi yazdın yoksa ciddimisin ?ciddiysen vay haline.
  • Paylaş
Phiphenomenon'cuğum (kızma), yoğun olarak üstteki arkadaşın verdiği gibi cevaplara yol açtığı için bu tür sorular şüpheyle karşılanır, hatta önyargılı insanlar tarafından düşünmeksizin suçlanır. Allah'tı değildi tartışmasına burada girmeyelim, zira her soruya "Allah yaptı" cevabı veren zihniyetle burada tartışmak sadece konunun sapmasına sebep olur. Her nasıl insanlar neanderthallerden bu yana belli başlı değişiklikler geçirmişlerse, kuşlar da muhtemel olarak milyonyıllar boyunca farklı şekillerde değişiklikler geçirerek bugünkü formlarına kavuştular. Sonuçta insanların öğrenmeyi öğrenmeden, hatta varoluşundan önce dünya üzerinde süregelenolaylardan bihaberiz. Ne de olsa Paleontolojinin bize sunduğu bilgiler sınırlı. Kuşların yeryüzeyinde yaşam alanlarını paylaştığı diğer canlılardan sakınmak için yüksek yerlerde yaşamaya başlamaları ve bu noktalarda ikamet ettikçe çevrelerine uyum sağladıkları, yeteneklerinin de kendilerini yaşam alanlarına daha rahat nakledecek biçimde vücutlarında değişmeler oluşmasına ittiği yönünde düşüncelerimi paylaşabilirim.
  • Paylaş
Aslında sorduğum soru tam olarak bu değildi. Sorum :" bizler insanoğlu olarak kuşlardan esinlenip uçağı icat ettik, peki ya sözde evrimleştiği söylenen kuşlar hangi canlıdan esinlenip de uçmayı akıl etti?" şeklindeydi. Ancak inploidde bir kere soru sordun mu malesef onu yeniden düzenleme-değiştirme-silme olanağı mevcut değil. Zaten aynı soruyu düzelterek tekrar sordum, belki gördünüz belki görmediniz. Dolayısı ile birbirine çok benzeyen 2 sorum olmuş oldu:( Boschwear, yanılıyorsam düzelt lütfen ama sen agnostik bir düşünce yapısını benimsememiş miydin? Ancak kullandığın ifadeler biraz daha evrimist bakış açısına yatkın gibi geldi. Bu arada şunu da belirtmeliyim ki ben insanların düşünceleri ne olursa olsun saygı çerçevesinde düşüncelerin müzakere edilebileceğine inanıyorum.
  • Paylaş
Düşüncelere saygılı olduğunu farkettim, kimseyi gücendirmeden düşüncelerini anlatabiliyor ve bu noktada kelimeleri doğru kullanabiliyorsun. Ayrıca haklısın, agnostik bakış açısını benimsedim ancak agnostik kelimesi kulkağa hoş geldiği için değildi bu; ben henüz agnostism hakkında birşey bilmezken bile var olan inancıma en yakın inanış olduğunu öğrendiğim için bu ismi kullanıyorum. Zira bir ateist gibi "Allah kat-i suretle yoktur", yada bir müslüman gibi "Allah herşeyin yaratanıdır, tekdir yücedir" biçiminde görüşleri asla benimseyemedim. Bunun yerine, "Allah varsa vardır, yoksa yoktur. O'na varolmadığı halde inanmak senden birşey götürmez, ancak varolduğu halde redetmek seni şuçlu çıkartacaktır." şeklinde bir inanışa yer vermeyi tercih ettim. Ne var ki birisi çıkıpta "Kuşların uçması Allah'ın hikmetidir" dediği zaman kan beynime fırlıyor. Doğa'nın belli bir yaşam sistemi var(dı). Her canlının görevleri belli(ydi) ve doğal ortamlarında birbirleri ile çeşitli şekillerde iletişime geçerek (örnek: Av/Avcı) yaşarlar(dı). Bir tanrı var olsun olmasın, insanların doğanın bu işleyişine sürekli olarak müdahale etmeleri, onu yoketmeleri ve bunun bahanesi olarak da "Allah onları biz yönetelim diye yarattı" demeleri sadece yalanın önde gideni değil, insanların birbirlerini dahi aynı bahaneye sarılarak öldürebileceklerinin ve hiç bir vicdan azabı hissetmeyeceklerinin göstergesidir. Bir insanın başka bir insanı öldürmesinden daha kötü olan, bir insanın başka bir canlıyı zevk için öldürüyor ve kimseye hesap vermiyor olmasıdır.
  • Paylaş
1

Phiphenomenon, Söylediklerinin büyük kısmına katılıyorum.

içgüdü olabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

880 Görüntülenme5 Takipçi8 Yanıt

Konu Başlıkları