Bilmek istediğin her şeye ulaş

Blog konusu seçerken ilgi alanı mı uzmanlık alanı mı ön planda tutulmalıdır?

İlgilendiğiniz, zevk aldığınız ama yeterince çok uzmanlaşamadığınız bir konu mu? Ya da branşınız olan, çalışma alanınız olan fakat sizde çok da fazla heyecan yaratmayan konu mu?Düzenle
Bu bence amaca göre değişir amacın meslekteki insanlara faydalı olmaksa elbetteki uzmanlık alanın ama bu biraz sıkıcı olabilir. Ben olsaydım ilgi alanıma yönelik bir blog seçerdim bu hem beni hem başkalarını eğlendirebilir.
  • Paylaş
Şu şekilde olsa kimse bir şey demez =)

İlgi alanınız (misal: felsefe) , ama siz daha farklı bir işte uzmansınız (misal: web programlama) , iki ayrı kategori oluşturup teknik ve kendimce veya uzmanlık ve ilgi veya iş ve aşk ... Bu size kalmış, o kategoriler altına post verirseniz kullanışlı olabilir.

Sadece ilgi alanı demek blog için biraz eksik olabilir. Neden? İnsanlar google gibi büyük arama motorlarında teknik birşey aradıklarında ya da uzmanlık gerektiren bir konuda araştırma yaptıklarında sizin blogunuzu görebilir, faydalanabilir. İlgi alanınız biraz yanıltıcı olabilir.

Sadece uzmanlık alanı olsa, daha ne olsun =)
  • Paylaş
Hangi alanda yazmaya ihtiyacınız varsa bence o alan ön planda tutulmalıdır. Tabii ki amaç da önemli. Eğer mesleki açıdan sesinizi duyurmak, bilgilerinizi paylaşmak istiyorsanız bloğunuz o alanın konularını içermelidir. Ancak ilgi alanınız sizin için daha önemliyse bu konuda yazmak sizin için ilkine göre bir tık daha üstteyse bu alan konularını içermelidir. Ama ben ikisinden de vazgeçemem diyorsanız zamanınızı belki daha fazla alır belki daha çok yorar sizi ama iki alan için de kendinize blog açabilirsiniz. Ya da başlıklarınızı ona göre seçip iki kulvarda da aynı anda yürüyebilirsiniz.
  • Paylaş
İlgi alanı ve uzmanlık benzer kategorilerde ise tadından yenmez. Ama farklılarsa mesela müzik ve yemek diyelim; kullanıcılar diğer konularla ilgilenmiyorsa rahatsızlık verebilir, birini seçmekte fayda var. Ama blog kişisel blogsa şiir de yazabilirsiniz, teknik makale de.

Benim teknoloji blogum olduğu için teknoloji üzerine gidiyorum. İlgi alanlarımın çoğu teknoloji ama diğer ilgi alanlarını işin içine katmamaya çalışıyorum. Kişisel blog olsaydı bunu gözardı ederdim ama bir kere demişim teknoloji blogu diye.
  • Paylaş
Şahsen ilgilendiğim yazarken yeni şeyler öğrenip heyecanlanacağım mesleğim ve uzmanlığım dışındaki konuları tercih ederim. Ha vaktim vardır insanların bildiklerimden faydalanmasını isterim o zaman ikinci bir blog açıp insanlığa faydam dokunsun diyebilirim : )
  • Paylaş
Eğer ilgi alanın ile uzmanlık alanın aynı değilse, blogu daha zevkli bir şekilde devam ettirmenin yolu ilgi alanınınla alakalı yazmaktır.

Şöyle ki, ilgilendiğin alanda yeni şeyler öğreneceğin için bunları paylaşmak hem öğrenmeni kolaylaştıracaktır hem de paylaşma ihtiyacını karşılayacaktır. Eğer uzmanlık alanında paylaşma ihtiyacın olup olmadığını soracaksan da cevap olarak uzmanlık alanındaki bilgiler sende hem daha eski hem de daha oturmuş olduğu için bu ihtiyacın seni rahatsız etmeyeceğini düşünüyorum derim.

Ayrıca ne kadar bu birikimleri paylaşmış olsan da ilgi alanında henüz "uzman" olmadığın için ileride bazı bilgileri hatırlayamayıp bir kaynağa bakman gerekecek ve blog bu işi hem senin için hem de başkaları için fazlasıyla yerine getirmiş olacak.

Alternatif Cevap:
Uzmanlık alanında yazıp zamanla uzmanlık alanının ilgi alanın olmasını bekleyebilirsin.
  • Paylaş
Uzmanlık alanı seçerken ilgi alanı ön planda tutulmalıdır.
  • Paylaş
1

Sbkangal, Aynen katılıyorum hocam insanın sevmediği bi konu üzerinden uzmanlaşması çok zor , yani sevdiğin bi konuda 5 senede uzmanlaşırsın sevmediğin konu için 2-3 sene daha eklersin hem de ömrünü boşa harcıyor olursun :)

Tabiki uzmanlık alanı çünkü sizden birşeyler öğrenmeyi bekleyen insanlar var.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

965 Görüntülenme11 Takipçi8 Yanıt