Bilmek istediğin her şeye ulaş

Blog Yazarlığı yaparak veya blogundan kazanç sağlayarak yaşamını sürdüren var mıdır?

Eğer ortada bir ekip yoksa ve bireysel olarak blog yazarlığı yaparak bir blog işletecekseniz bu sizin için neredeyse imkansızdır. Çünkü bir insanın bir internet sitesine girebileceği içerik miktarı bellidir. Ben de bir blog yazarıyım ve blogumdan "harçlık" olarak nitelendirilebilecek kadar para kazanabiliyorum ancak. Para kazanabilecek kadar yeterli içerik üretebilmeniz için en az 3 kişi olmanız ve 3 kişinin de alanında uzman olması gerekmektedir ki böylece sitenin geliri de 3'e bölünmüş olacaktır.
  • Paylaş
Olduğunu duymuştum ama emin değilim.
  • Paylaş
Tabiki de mümkün ama tamamen o blog sayfasının hit meselesi...
  • Paylaş
Ne hakkında ve hangi dilde blog yazdığınız çok önemli.
Şayet gündem konuları hakkında düzenli yazılar kaleme alıyorsanız ya da belli bir topluluğu ilgilendiren konularda özgün yazılar yazıyorsanız, her geçen gün takipçileriniz artacaktır. Önemli olan sitenize çok kişinin girmesi değil, sitenize girenlerin geri gelmesi ve sitenizde vakit geçirmesidir. Eğer stabil ziyaretçi kitlesi oluşturup facebook ve twitter gibi sosyal medaydan da yeni yazdığınız yazılardan insanları haberdar ederseniz siteniz yavaş yavaş oturur. Eğer sitenizin güzel bir tasarımı da varsa Google Adsense, Reklam Store, Adtriplex vb pek çok reklam şirketinden reklam alabilir ve aylık düzenli kazanç elde edebilirsiniz.
Blog yazarak aylık 100-250$ arası kazanmak mümkün, ancak daha fazlası için daha fazlasına ihtiyaç var. Sadece blog yazarlığı ile yaşamını sürdüren örnekler var ancak fazla değil. Bir de Türkçe yazılar kaleme alınca ziyaretçi kitlesi ve reklam gelirleri daha da azalıyor.
  • Paylaş
Sadece blog yazarak geçimini sağlamak çok zor ama imkansız değil. Türkiye'nin en iyi bloggerları bile sadece blog yazarak para kazanamıyorlar. Çok basit örneği PuCCa. Binlerce takipçisi olan bir blogger ama mesleği blog yazmak değil çünkü bundan yeterince maddi kazancı yok. Ama işin rengini biraz değiştirebilirseniz o zaman yaşamınızı sürdürecek kadar gelir elde edebilirsiniz. Örnek olarak Arda Kutsal. Webrazzi'yi kurdu. O da blog sitesi ama standartların dışına çıkarak yaşamını sürdürecek gelir elde etmeyi başardı. Farklı bir yönden bakacak olursak blog yazarlığı dışında tematik bir site yaparak gelir seviyenizi arttırabilirsiniz. Ona da şöyle bir örnek verebilirim. Aşk, sevgi ve benzeri konuların ağırlıklı olduğu ve tam seo uyumlu bir portalı olan arkadaşım var. Google adsense geliri aylık ortalama 1000 - 1500 dolar arasında. Ama söylediğim gibi tek başına blog yazarak, özellikle Türkçe bir blog yazarak büyük rakamlara ulaşmak oldukça zor.
  • Paylaş
Blog yazarak geçimini sağlayanlar var. Bu nokta blogun ziyaretçi kitlesi ve ürettiği içeriğin kalitesi önemli. Etkileşimli, kendi çapında gündem oluşturabilen ve fayda sağlayan içerik üreten blog yazarları kazanç sağlayabilir. Türkiye'de blog yazarak ciddi paralar kazanmak şu zamanda biraz zor.
  • Paylaş