Bilmek istediğin her şeye ulaş

Forum sitesine benzer bir proje yapmam gerekiyor, nasıl gerçekleştirebilirim?

Proje ödevim var, kullanıcı giriş yapacak, her kullanıcının kendi sayfası olacak, kayıt olan kullanıcılar soru paylaşacak ve paylaştığı sorular hem ana sayfada hem de profilinde görünecek.Düzenle
Merhaba, burada bizden istediğin nedir? Siz sanırım daha proje yapım aşamasına bile geçmemişsiniz. Projeye bir kere başlayın sonra sorunlarınızı paylaşın.
 • Paylaş
Projenin hangi dille yazılacağına göre de değişecektir. Detay paylaşabilirseniz yardımcı olunabilir
 • Paylaş
1

Murat Güveli, hocam asp.net c# dilinde veritabanı olarak access yada sql server yardımcı olursanız

Öncelikle ilk iş veri tabanı tasarımı yapmaktır ve işin bel kemiğidir. Hatta veri tabanını tasarlarken yaptığınız işin ne kadar kolay veya zor olacağı konusunda bir fikir sahibi olursunuz.

Veri tabanı tasarlarken dikkat etmeniz gereken basit ana noktalar:
 1. Veri tabanında bulunan her tabloda mümkün olduğunca az kolon oluşturun ancak bunu yaparken veri kaybetmeyeceğiniz biçimde kolonlar oluşturun (ör: az kolon kullanacağım diye tek kolon içinde string olarak birden farklı türden değer saklamaya çalışmayın) .
 2. Elbette veri tabanında tablolar arasındaki ilişkileri doğru kurgulayın (primary key, foreign key bağlantıları) .
 3. Eğer bir veri bir tabloda bulunuyor ise başka bir tabloda (kolaylık olsun diye) aynı veriyi tutmayın (ör: kullanıcıların oluşturduğu başlıkların bulunduğu tablo varken kullanıcı tablosunda "başlık sayısı" gibi bir kolon açmayın çünkü bu veriye bir tablodan erişebiliyorsunuz zaten) .
 4. Bir tablodaki kolon sayısı çok fazla artıyor ise muhtemelen daha nadir erişmek isteyeceğiniz veriler yüzündendir. Bu durumda "one-one" bağlantılı bir başka tabloya diğer kolonları taşıyın (ör: kullanıcının temel bilgilerinin bulunduğu bir tablo ile (users) çok nadiren lazım olacak diğer bilgilerinin bulunduğu (user_information) bir başka tablo oluşturun ve bunlar 1-1 olsun) .
 5. Veri tabanını tasarlarken her veriye nasıl erişeceğiniz konusunda bilginiz olmalı. Yani söylemek istediğim, tabloları oluştururken proje içinde bu tablolardaki bilgilerin nasıl ve nerelerde gösterileceği konusunda bilgi sahibi olmalısınız, bu konuda dikkatli olursanız doğru bir tasarım yapabilirsiniz.
 6. ... ...
 7. ...
 8. ...
Bunlar dışında bir çok nokta var elbette ancak tasarım esnasında bu konulara dikkat ederseniz sizin için faydalı olacaktır.
Diğer konu ise proje çatısını oluşturmak. Projeyi C# ile kodlayacağınıza göre Visual Studio'da projenizi oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olacaktır (MVC, WebForms, LINQ, Entity Framework... Diğer tercihlerinizi bilemiyorum) .

Projenin genel olarak daha hızlı ve esnek kodlanabilmesi için bazı farklı işleve sahip olan katmanları birbirinden ayırmalısınız. MVC yapısı gereği bu konuda zaten belli ölçüde ayrıştırılmış olarak geliyor ancak Webforms kullanacaksanız bu katmanları kendiniz oluşturmalısınız. Mesela bir Business Logic katmanı dediğimiz ve veri tabanı sorguları ile nesneleri bir araya getirip gereken biçimde veriyi sunabilen bir katman olmalı. Ayrıca bazı static araçları, extension method'ları ve fonksiyonları barındıran bir katman daha olmalı ve tüm diğer katmanlardan erişilebilmeli. Bir de ayrıca salt nesnelerin bulunduğu bir Data Transfer Objects katmanı olmalı ki ihtiyacınız olan minimum özellikteki nesneleri kullanabilesiniz.

Bunlar biraz havada kalıyor elbette ancak eğer bu bahsettiklerimden hiç bir anlam çıkaramadıysanız, bu yanıtı yok sayın, çünkü ihtiyacınız olan şey çok daha basitten karmaşığa doğru giden bilgiler olacaktır. Bunu da internette araştırma yaparak elde edebilirsiniz (ya da yanınızda size projede destek olan biri olmalı) .
 • Paylaş
1

Murat Güveli, Hocam söylediklerini için tesekkur ederim yanliz arastirna baya yapiyorum fakat dediğimiz gibi bilen yol gösteren kimse yok. Hocalara soruyoruz onlarda isim var yapamam diyorlar.bizde üstesinden gelemiyoruz projenin ne yapicaz bilmiyorun

Arkadaşım vbulletin, smf vb. cms ler var onları kullanarak çok rahat forum sitesi yapabilirsin .
 • Paylaş
1

Murat Güveli, nasıl yapabılrım peki hocam bunları.ben vısual studıa asp.net de yapmam lazım bunu. elınız de forum sıtesı template yada kaynak kodunuz var mı

Hocam projeye basladım tasarlammaya calıstım fakat ısın ıcınden cıkamadım işte eger yardımcı olabılırsenız cunku bunu kısa surede yapamam
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

395 Görüntülenme5 Takipçi5 Yanıt