Bilmek istediğin her şeye ulaş

Böbrek büyümesi belirtileri nelerdir?

Vücudun sıvı dengesinin sağlandığı, idrar üretilip atıldığı ve en önemli organlardan biri böbreklerdir.

Böbrekte idrarın birikmesine bağlı olabilir. Normalde böbreklerin toplanan idrar, idrar kesesine oradan da idrar kanalına oradan da dışarı atılma açıklığına gelir. Bu yolda meydana gelen herhangi bir tıkanıklık, idrarın böbreklerden çıkışını engelleyecektir. Böbrekteki taş, kum ya tümör bu tıkanıklağa yol açmaktadır.

Tek böbreğin büyümesi diğer böbrek düzgün çalıştığı için geç fark edilebilir. Tek böbrek sorunlu ise tehlike oranı düşüktür.
  • Böbrek yerinde bel ağrıları
  • Böbrekte biriken idrar sebebiyle vücutta enfeksiyon yayılır ve kanda üre görülür.
  • Ateş, bulantı, kusma ve keyifsizlik
  • Karın bölgesinde şişlik meydana gelir.
  • Kişide ağırlık kaybı
  • İdrar yapma sırasında hissedilen ağrı
  • İdrarda zorlanmadan ötürü kan da görülebilir.
  • Paylaş
İdrar yollarının taş, tümör gibi etkenlerle tıkanması; gebelik, prostat büyümesi, idrar kanalında meydana gelen kıvrılmalar gibi mesanenin boşalmasını zorlaştıran bazı sebeplerden dolayı böbrek hacminin artmasıdır. Böbrek büyümesi bir hastalık değil bir semptomdur. Hidronefroz, piyonefroz gibi hastalıkların belirtisi olarak gözlenebilir. Böbrek büyümesinin belirtilerine gelecek olursak: böbrek ağrısı, idrara çıkarken ağrı veya kanlı idrar, ateş görülebilir. Hidronefrozun ilerleyen durumlarında kusma, iştahsızlık, idrar miktarında azalma, aşırı susuzluk hissi gibi belirtiler gözlenir. Laboratuvar değerlendirmelerinde kandaki üre miktarının yükselmesi hidronefrozun belirtilerindendir. Tek taraflı böbrek büyümesi öbür böbreğin sağlıklı olarak çalışmaya devam etmesinden dolayı geç farkedilebilir. Bu nedenle düzenli olarak yaptırılacak kontroller önem kazanmaktadır. Hidronefroz hafif ve orta dereceli ise genellikle kendiliğinden geriler. İleri derece hidronefrozda yetişkin veya çocuk hastada cerrahi müdahale, katater takılması gibi yöntemler böbreği korumak için başvurulan seçenekler olarak karşımıza çıkar. Böbrek büyümesi sonucu ortaya çıkan durumlar böbrek yetmezliğine götürebilir bu nedenle dikkat edilmeli... .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

543 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt