Bilmek istediğin her şeye ulaş

Böbrek, üretra, üreter ve idrar kesesinin görevleri nelerdir?

Bu organlarımız vücudun boşaltım sisteminde görevli olan kısımlarıdır. Boşaltım organlarımız vücuttaki faaliyetler sonucu oluşan atıkların uzaklaştırılmasını sağlayarak belli bir denge içinde yaşam sürmemizi sağlar. Vücudun bu belli bir dengede tutulmasına homeostaz denilir. Bu dengenin bozulması yaşamın etkilenmesi demektir.

Vücuttaki atık olarak sayılan maddeler kan yolu ile böbreklere taşınır. Böbrekte süzülme işlemi gerçekleşir. Sırasıyla böbrek, üreter, mesane ve üretra yolunu izleyerek vücuttan atılır.

Böbreğin başlıca işlevleri vücutta su, tuz, kalsiyum dengesinin sağlanması, idrar aracılığı ile zararlı maddelerin ve ilaçların vücuttan atılması ve hormon, şeker metabolizmasına etki etmesidir. Böbreklerde 1 milyon kadar süzme hücresi yani nefronlar bulunur.

Üreterler, böbrek ile idrar torbası arasında bulunurlar. 25-30 cm uzunluğunda bir yapıdır. Böbreklerde oluşan idrar bu ince borucuklar vasıtasıyla idrar torbasına ulaşır.

Mesane (İdrar Torbası); Mesane yoğun kas liflerinden oluşmuş, idrarın depolandığı, genişleme özelliğine sahip torba şeklinde yapıdır. Mesane dolduğu zaman mesane duvarındaki sinirler uyarılır ve idrar yapma hissi gerçekleşir.

Üretra; mesaneden dışarı açılan son açıklıktır. Kadınlarda 3-4 cm erkeklerde yaklaşık olarak 20 cm uzunluğundadır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3509 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt