Bilmek istediğin her şeye ulaş

Boğa piyasası nedir?

Hisse senedi piyasasında sıkça duyulan “boğa” ve“ayı piyasası” terimleri, piyasadaki çeşitli kesimlerin gelecek hakkındaki beklentilerinin yönünü belirtir. Bu iki terim, Londra Borsası’nda 18. yüzyıl başlarındada kullanılıyordu.

“Boğa piyasası” (bull market) terimi, gelecek hakkındaki iyimserliği belirtir. “Boğa”lar, piyasanın yükseleceği beklentisi içindedirler. Bu düşünceye sahip kişiler, piyasa yükselmeden, ellerinde yeterli para bulunmasa bile bir yere borçlanıp, hisse senedi satın alır, daha sonra da yüksek fiyattan satarlar. Bu terimin kökeninin boğaların boynuzları ile herşeyi yukarı kaldırması olduğu inancı yaygındır.

“Ayı piyasası” (bear market) terimi ise, piyasanın genel olarak gelecek hakkında karamsar olduğunu ve düşüş beklendiğini belirtir. “Ayıyı yakalamadan derisini satmak” (To sell a bear’s skin before one has caught the bear) deyiminin “ayı piyasası” teriminin kökeni olduğu rivayeti vardır. Bu beklentiye sahip olan kişilerin risk alma dereceleri yüksekse, sahip oldukları hisse senetlerini daha sonra düşük fiyattan geri alma beklentisiyle satarlar. Bu işlemde amaç, satış ile alış fiyatları arasındaki pozitif farktan kâr elde etmektir.


Finans
  • Paylaş
4

Hakan Köse, Geçtiğimiz günlerde bu soruyu bir yarışma programında görmüştüm, ilginç bir bilgi.

Hakan, Bilmişmiydin o zaman:)

Hakan Köse, Hayır, ancak soru terstendi sanırım, resimdeki boğaları tarif edip "hangisini ifade eder.." gibi birşeydi..

Alper Altuğ, 'Ayıyı yakalamadan derisini satmak ' ;) güzel laf

Boğa piyasası borsada kullanılan bir terimdir. Borsanın yukarı yönde hareket etmesi anlamında kullanılır. Piyasanın artışı ile alakalıdır. Yurtdışı yada yurtiçi borsalarındaki hisselerde yukarı doğru hareket olması boğa piyasası olarak tanımlanır.


Finans
  • Paylaş
Ayı ve Boğa piyasası bir sonraki adımları nasıl atmamız gerektiği hakkında fikirler verir. Arz talep faktörlerinin nasıl belirlendiğini anladıktan sonra, hangi trend yönünde ilerleyeceğinizi belirleyebilirsiniz. Konuyu bir de uzmanından okumak istersiniz diye güzel yazılardan birini not olarak bırakayım. borsanasiloynanir.org/borsa-egitimi/ayi.. .
  • Paylaş