Bilmek istediğin her şeye ulaş

Boğma rakı nedir?

Boğma rakı; Antakya yöresinde çokça yapılır. Üzüm veya incirin kurutulması veya damıtılmasıyla elde edilir. Kazanlarda yapılır. Bir kere damıtılırsa standart alkol seviyesinde olur. Ama genelde en az 2 kere çekildiği için standart rakılardan daha yüksek oranda alkol içerir. Alkol oranı yüzde 60 ları bulabilir. İçine anason da katılır . Anason katılmayanlarını Adana yöresinde kola ile içerler. Viski tadı verdiği söylenir. Zaten normal rakıyı da şalgamla içer Adana ve Antakyalılar. İsteyen su ve buz katarak da içebilir. Söylenildiği gibi bir zararı yoktur ; yeter ki işin ehli yapsın. Zaten uzman elinden geçmemiş olan tüm ürünler tehlikeli olduğu için acemi rakı üreticileri de tehlike arz eder. Genelde ticari amaçlı değildir, insanlar kendilerine ve dostlarına üretirler.
  • Paylaş
Ev yapımı rakı. Genelde kuru incir, üzüm, erik gibi meyvelerden üretilir ama kayısı kavun hatta ananasdan bile yapılabilme özelliği vardır.
  • Paylaş
Babamın bir tanıdığının yaptığı fena içecek.
Fena derken negatif anlamda söylemiyorum, içerken iyi de, fena çarpıyor namussuz.
  • Paylaş
Sanayileşmeden önce her türlü alkollü ürün elde yapılıyordu. Bunlar yasaklanıp tek bir yerde yapılmaya başlayınca (TEKEL) ticari olarak yapılması bırakıldı.
  • Paylaş
İncirden yapıldığını ve sağlığa zararlı olduğunu biliyorum.
  • Paylaş