Bilmek istediğin her şeye ulaş

Borderline kişilik bozukluğu nedir?

Bu kişiler her zaman bir bunalım içindedirler. Hep bir kriz yaşıyorlardır. Başkalarıyla ilişkileri çok çalkantılıdır ve kendilerine de zarar verebilirler. Benlik imgeleri ve kimlikleri tutarsızdır. Her konuda yaşadıkları kaygıların yanı sıra düzensiz, uyumsuz ve karmakarışık bir cinsellik anlayışları vardır. 

Ayrıca bu kişiler ilişkilerinde yaklaşma ve uzaklaşma, sevgi ve nefret, öfke ve suçluluk, yüceltme ve değersizleştirme şeklinde gelgitler yaşarlar. İyi ve kötünün ayrımını yapmada sıkıntı yaşarlar. Yani aynı kişiye bir gün çok yoğun kızgınlık veya nefret hissederken, ertesi gün o kişi bir borderline için dünyanın en mükemmel insanı olabilir.
  • Paylaş
Bipolar depresyon ile karıştırılmaması gereken kişilik bozukluğu. Farklı ve yakın zamanlarda uç düşüncelere bipolar depresyon hastaları da sahip olabilir. Ama borderline kişilik bozukluğu hayatı sınırlarda yaşamak gibi. Ya çok köklü bir değişimle dine yönelebilir veya bir süre sonra sakalı saçı kesip kral ateiste taş çıkarabilir. Kişilik bozuklukları benim bildiğime göre tedavisi uzun ve ilaç+terapi ile ilerlemesi gerekiyor. Borderline kişilik bozukluğu da bunun gibidir. Tedavisi uzun solukludur.
  • Paylaş
Bugün : kendimi çok seviyorum, hayat ne kadar güzel..
ertesi gün : intihar etmek istiyorum, ben zavallının tekiyim.

şu an : ahmet ne kadar iyi bir insan, çok seviyorum. Bu kadar anlayışlı, eğlenceli kimse tanımamıştım daha önce. Hep hayatımda olsun..
iki dakika sonra : ahmet kadar bencil, iğrenç kötü bir insan. Onu hayatımda istemiyorum.

Borderline kişilik bozukluğu davranışlarından biri budur. Hep ikilemde, tutarsız davranışlarla, aşırı mutluluk veya intihara sürükleyen acı içinde geçen, arası olmayan bir hayattır.
  • Paylaş
1

Birkan Aydin, bence bir şeyin bozuk olabilmesi için önce ona sahip olmak gerekir. Bu tanım baya karaktersiz, kişiliksiz birine ait:) şaka bir yana umarım tedavi edilebilir bir şeydir.

Bugün Formsante'nin kasım sayısını okurken gördüm. Borderline sorunu yaşayan kişiler, cinsellik olarak "body" olarak tabir edilen rahatsızlığı yaşama riski taşıyorlarmış.Yani duygusal ve sosyal ilişki olmadan yaşanan cinsel hayat anlamına geliyor. Borderline kişilik bozukluğunun en önemli özelliklerinden biri olan kaybetme korkusu da bu durumla ilişkilendirilebilir bence.
  • Paylaş
Sınırda kişilik bozukluğu da denir. Sınırda kişilik bozukluğunda mizaç, kişiler arası ilişkiler ve kendini algılamada tutarsızlıklarla karakterize olur. Bu kişilik yapısını gösteren kimselerin kişiler arası ilişkileri ya başka kimseleri görme ya da yerin dibine batırma arasında gidip gelir, tutarsız ve gergindir. Bu kişilerde dürtüsel davranışları nedeniyle kendine zarar verici tutumlar görülür. İntihar girişimleri görülebilir. Öfkesini denetleyemez, duygulanımları dengesizdir. Benlik algıları, cinsel yönelimleri ve seçimleri sık sık değişebilir. Terk edilmeyi önlemek için çılgınca çabalar gösterir, terk edilmekten olağanüstü bir halde korkarlar. Yaşadıkları bütün duygular uçlardadır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

786 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt