Bilmek istediğin her şeye ulaş

Borsada 6 aylık çizgi grafiklerini nereden bulabilirim?

6 aylık çizgi grafiği sorusu biraz yanlış olmuş. Endeks ve hisse tarihsel datalarını nereden bulabilirim, indirebilirim, gibi birşeyler olmalı. Data sağlayıcısı birçok firma var. Eskiden platodata.com.tr ilk profesyonel data sağlayıcı idi. Platodata Sümer Menkulün ya da Sümer Holding'in yan kuruluşu olduğu için, devlet el koyunca platodata da devlete geçti. Bir ara geçiş dönemi yaşandı şu an tekrar özelleşti galiba.

İlk platodatayı kuran ve geliştiren çekirdek kadro ayrılıp, sıfırdan matriksdata.com'u kurdular ki hepsi çok sağlam profesyonellerdi. Emin Gürbüz müdürleri idi, şu an ayrıldı galiba, Anıl Özekşi teknik analistleri idi, hatta bir kitap çıkardı teknik analiz üzerine. Yazılımı yapanı hatırlayamadım kusura bakmasın.

Alternatif olarak bigpara.com var Doğuş Grubu, yüzeysel data sağlayıcı yine eskilerden finnet.com.tr var, alternatif bazı portföy yönetim programları da var diye hatırlıyorum. Hiçbir şey yapamayan, imkb.gov.tr hergün excel sayfası halinde gün sonu datası yayınlar. Az buçuk excel den anlayanlar bir iki makroyla bu dataları alır, art arda ekleme mantığıyla, bir anlamda kendi datasını kendi yaratır.. Lakin bölünmeler, ya da araya hisse girdiğinde filan uğraştırır.. İBS Real Trade gibi alım satım da yapılabilen arayüzle olsa da, yazı çizi sunum içim Microsoft Office seti neyse, borsa için de Metastock tur.

Şahsi kanaatim matrikse üye olup, duruma göre derinlik takas komple kurulum, ya da online modülü, gün sonu metastock datasını indiren modülle metastockta analiz yapmak en güzelidir.

6 aylık dataya dönersek 100 yıllık DOW datasını indirip, matriks, finnet, analizer gibi herhangi bir programla da son 10 yıllık DOW datasını alıp, uyumlu hale getirdikten sonra, birinde OPEN datası yoksa diğerininki de silinecek mesela, metastockla MERGE etmek, yani birleştirmek, sonra 100 Yıllık DOW datasının Elliott Analizini yapıp, ya da zaten yapılmışlarını kullanıp, Supercycle çevrime bakmak, ya da son kısımlarına yoğunlaşmak pekala mümkündür..:) En güzeli de real time metastock ki Tick Data da denir, bu datayı metastock ta okumak ve anlık kullanılan formüle göre AL vermesini görmek zevklidir. Lakin son 1-2 yıla kadar hala nedense yoktu..
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

755 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları