Bilmek istediğin her şeye ulaş

Borsanın çökmesi ne demektir? Neden olur?

Birçok terim var, bu son düşüşe çökme denmesinin sebebi, kısa vadeli trendin kırılıp, şelale düşüşünün yaşanması, bakınca şöyle görünüyor;

Borsa
Yani trend desteğinden güç alıp 86000 üzerinde kalması beklenirken, trendi kırarak kopuyor, (alıcı yok), şelale şeklinde düşüp, 70000 lerde dip yapıyor, ikili dip ile de dibi teyit ediyor, peki biraz uzaktan bakınca ne oluyor;

Borsa
Elliottçada yoktur bu tür şeyler, hatta klasik teknik analizde de bu yatayların gerçekten bir anlamı var mıdır, yok mudur diye sayfalarca felsefe de yapılır ya neyse, var işte psikolojik bir yatay, uğraşırsanız mutlaka bir fibonacci seviyesi bulursunu....Yani;

Endeks 2010 ve 2011 de üzerine çıkmakta zorlandığı 70300 leri düşüşte destek olarak seçmiş kendine..niye, öyle işte, borsa psikolojidir..Peki şimdi bu resme göre çökmüş mü?

Biraz daha uzaktan bakalım;(logaritmik bakmak lazım aslında, hatlar kopar diye lineerde kalıyoruz)

Borsa
Endeks 2003 sonundan 2007 sonuna kadar soluksuz çıktı, muazzam bir trend idi..Gözünü bu trendle açanlar borsayı sonsuza kadar çıkacak zanneder..Öncesindeki dipleri bilenlerse hep tedirgindir. Akabinde ABD kaynaklı finans krizi ile gelen realizasyon. Yani dalgalar hep kendine bahane arar ve bulur, bundan bundan dolayı böyle oldu denir, halbuki o düzeltme zaten olacak idi.(Bu konu çok karışıktır.)

Bakın 58900 den 20900 e kadar düşüyor, aynı hükümet, aynı program...ABD deki kriz ne oldu, yok mu oldu, resmen kamulaştırma yapıldı...Neyse balon şişer tekrar, 20900 den 93000 e....

Yabancı yatırımcı gelirken davul zurna, 1 e 5 yapmış realize edince, ahh kaçırdık :) Yok öyle..Cebe konmayan realize edilmeyen kar sanaldır, yoktur yani..

ABD para politikası değişti, eeh yeterince kar da ettiler, gidecekler.

Genel anlamda endeksimiz bence çok primli, gitmez mi gider borsa bu, bir bakmışsınız 100.000, lakin çok riskli seviyeler bu seviyeler..
--------------------------------------------------------------
Elliotçada yeri yoktur, lakin, ulan piyasa değerini hesaplarken milyon dolar diye hesaplıyorsun da, niye dolar bazlı endeske bakmayacakmışız derler, o yüzden dolar bazında da bakmak lazım endekse,

Borsa
Evet manzara açık...Efenim bizim çoook eskiden meşhur bir 3.7 cent zirvemiz vardı, bi türlü onu geçemezdik...Geçince de yeni bir 5,1 centimiz oldu, 3 kez geçememişiz. Yani gezi parkı eylemleri olduğunda zaten 5 cent zirvesinde tırmalamaktaymışız. Ne zaman 5 centten dönsek şelale şeklinde düşmüşüz, sizin soruya göre çökmüşüz....Hatırlamıyorum ama gidin o 5 centten döndüğü her düşüşe bakın, bizim ekonomi ve finans piyasalarımız bir hikaye uydurmuştur :) Yıllarca bu hikayelerle büyüdük biz :) Borsada fiyat hareketleri ve dalgalar vardır, dış dünyayla bağlantınızı kesin sadece fiyat hareketlerine bakın daha çok kazanırsınız :)


Şimdi de 3.6-3.7 centin üstünde mi kalacağız şeklinde endeks, 3,7 cent 5 cent aralığına girip stabilize olabilir, yani hızlıysanız manası şudur, burada tutunduğu sürece hedefi hep 5 centtir, kısa vadede 4,3 lere çıkıp (79-80000) kazanç fırsatı verebilir. Yok 3.6 centte tutunamazsa aşağıda boşluk var, 64000 lere..
  • Paylaş
1

Ahmet Avcı, Çökertmeeeden çıktım da Haliliiiim. Aman başım selaaaaAAAmet..

Dedim mi demedim mi? Her şey bahanesi işin, para dolanıyor, sosyal dalgalar, salınıyor, salınıyor, salınıyor...bütün datalar kusursuz figürler çiziyor altın oranlarda...

Kimileri doğa kanunları dese de bu kutsal figürlere, ben kusursuz figür çizen maharetli bir el kanaatinde olmuşumdur her zaman...Ve el hamlesini yaptı, biat etmeyenlerde, ya devrim olur, ya kıtlık olur, ya ansızın hastalığa yakalanırlar, ya uçakları düşer teknik arızadan...dalgalar tekerrür eder, ABD li kendisini Obama yönetiyor zanneder vesaire....ABD nin herkesi dinlediğini bir casus Rusyaya sığınıp deşifre edince herkesle eş zamanlı öğrenir O bama...

2008 de ABD nin çökmesi gerekir by NŞA, lakin havadan gelen 700 milyar dolarlık kurtarma paketiyle amcamların çökmesi namümkündür, zira matbaası onlarda doların. Ne zaman tüm dünya bu 700 milyar doları yerine koydurtacak etkiye maruz kalır ve sömürülür, herşey normale döner..Dünyadaki paralar artık piyasaya sığmadığından türevin de türevi piyasalar oluşturuluyor, foreks piyasalarında milyar dolarlar dönüyor.Bu finans modelini artık yemiyor sistem, yerine başka şeyler konacak, alabildiğine karmaşık...

2 tane ağaca göz dikip bütün ülkeyi santim santim pazarlayan bir ülke varsa ve orada ki başbakanı, ağaçları kesmeyin diyen 50-100 kişiye sabahın 5'inde polisiyle ağır bir saldırı yapıp, çadırları yakılıp insanlar dövülüyorsa, gaz bombaları atılıyorsa, sonra koskoca bir ülke ayaklanıyorsa ve o başbakan krizi yönetmek yerine, "adamlarımı çağırırım sizi dövdürürüm lan" derse, halk 7 gün isyan eder ve yöneticiler bir şey yokmuş gibi davranırsa o ülkede borsa da düşer, ekonomide. Ama dünyada böyle bir ülke yok yazdıklarımın hepsi sadece hayal ürünü, saçmalık.
  • Paylaş
13

Patron, Sorunun cevabı bu değil hakan bey , ortalığı karıştırmak yerine daha duyarlı olabilirsiniz.

Hakan, 86 bin endeks olan borsa bu olaylarla 76 bine düştü bu sorunun tam cevabı bu beyefendi. Bi ortalıgi karıştıran Ben değilim bu kadar mı kapalı gözleriniz. Cuma kapanış endeksi ile pazartesi açılış endeksi arasındaki fark ney peki. Bu cevap değilse birde siz verin cevap öğrenelim lütfen.

Patron, Doğrudur siz doğrusunuz.

Hakan, Önemli olan doğrunun nasıl oluştuğu ve okunduğu. Bakınız dün gece cumhurbaşkanı ılımlı ve birleştirici bir konuşma yaptı bugün borsa 4000 puana kadar yükseldi. Borsa nasıl çöker, nasıl yükselir birebir yaşandı 3 - 4 günde. Şu anda bülent arınç ta ılımlı ve bir devlet adamına yakışan dil kullanıyor bu da yükseltecek borsayı. Doğruluk bu değil ama evet, doğru okuyorum.

Patron, Soran arkadaşımız size borsa çökmesi ne demektir , neden olur diye bir soru sormuş. Siz bunu 2 ağaçtan bağlayıp ülkenin halkını yok saymasından bitirirseniz bu yanlış olur. Ek olarak burdaki gibi bir bağlamda yapsaydınız doğru olurdu link : borsamania.net/okul.html Sonuçta sorulan soruda size sadece bu sorulmamış . iyi günler.

Hakan, gerçek bir örnekle tarihe, borsanın canlı olarak neden düştüğünü not ettiğim için mutluyum, internet,akademik kaynak dolu, inploid te de değişik konu başlıkların da bu sorunun cevabı var . yıllar sonra bir öğrenci bu satırlardan emin olun bir tez konusu çıkarır.

katkınız için teşekkürler. iyi günler

inploid.com/t/borsanin-dusme-nedenleri-nelerdir

inploid.com/t/aranizda-borsada-kazanan-var-mi-bunun-bir-form...

inploid.com/t/bugun-yasanan-borsadaki-dususun-sebebi-nedir

inploid içerisinde iyi bir arama yapılırsa bir çok yazı, paylaşım, makale, tecrübe bulunabilir.

Patron, Paylaşımlarınız ve katkınız için teşekkürler . İyi çalışmalar.

Funda Seydem, bütçe uzmanıyım diye yazmışsınız ama yaptığınız yorum kahvede tavla atan adamdan farksız.

Hakan, önemli olan ne anladığınız. anlamışsanız o da sizin eksiğiniz. birde ekonomist olarak siz yazında öğrenelim.

Funda Seydem, ben yorumumu yaptım yukarda..anlaşılmayacak gibi karmaşık bir şey yazmamışsınız.gayet iyi anladım yani.

Hakan, bu yüzden bu dili kullanıyorum anlaşılsın diye.

Funda Seydem, tamam ama borsanın çökmesi ne demektir sorusunun cevabı bu verdiğiniz cevap değil hakan bey.yorumunuz yanlış demiyorum,elbette ki gezi olaylarının daha doğrusu siyasi istikrarsızlığın yol açtığı her şey borsa ve ekonomi üzerinde etkili olur.ama borsanın çökmesi daha teknik bir konu ve ben açıkçası bir bütçe uzmanından daha teknik bir yorum beklerdim.

Hakan, bu eleştiriyi yapmakta haklısınız. günlük bir tespit benimki, biraz da tepki yazısı oldu. Bu spekülasyona sebepte o tarihler de başbakanın açıklamaları idi, buna dikkat çekmek istedim bu sebeple de teknik bir açıklama yapmadım. bu eksikliği gidermek çin de yine inploid içerinde ki linkleri verdim.

Borsanın çökmesinde yüksek meblağlı spekülatif satışlar etkin rol oynuyor. BİST'i ayakta tutan maalesef yabancı yatırımcı ve ülkedeki siyasi istikrarsızlık, halk hareketi, ayaklanma gibi mevzular yabancı yatırımcıyı kaçırıyor. Dolayısıyla borsada bir dalgalanma meydana gelebiliyor. Yalnız son duruma bakacak olursak doların uluslararası piyasalardaki seyrinin etkisiyle 1.98'lere dayanması ve TCMB'nin bu duruma dolar satarak müdahale etme kararını maalesef pek parlak görmüyorum. Dolardaki istikrarı yine faizler ve tahvil alım-satımı ile dengede tutarsa daha verimli olacaktır diye düşünüyorum. Bu da BİST'de uzun vadeli bir denge sağlayacaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1804 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt