Bilmek istediğin her şeye ulaş

Borsaya yeni girenlerin yaptığı hatalar nelerdir?

"Borsadan çok para kazandım" duyumuyla borsaya girilmiş ve borsa bilgisine sahip olunmamışsa ilk hata yapılmış demektir. Borsa bilgisine sahip olduktan sonra yatırım yapacak kişi zaten nasıl bir yol izlemesi gerektiğini anlayacaktır. İyi bir piyasa takibi yapması gerektiğini, hangi hisse senetlerinden kazanç elde edeceğini, kendine özgü bir yatırım stratejisi geliştirmesi gerektiğini, başkalarından etkilenmeden belirlediği yolda planlı bir şekilde ilerlemesi gerektiğini bilecektir. Bilinçsiz yatırımcıların "çok para kazanacağım" düşüncesiyle itibar ettikleri asılsız tüyolar ise borsaların en büyük tehlikelerindendir. Bu nedenle de önce borsa eğitimi alıp sonra yatırım yapmaya başlamak gerekir.
  • Paylaş
Borsaya yeni girenlerin yaptığı en önemli hata arkadaşlarından veya çevrelerinden her duyduklarına inanıp,onlara yatırım yapmasıdır.
  • Paylaş
- Bir stratejinin olmamasi

- Bildik bilmedik her hisse atlaman

- Dusunce ha bugun ha yarin cikacak diye beklemen

- Yukselince biraz daha biraz daha diye beklemen

Gibi bir suru sey.


  • Paylaş
Tüyoyla iş yapmak öncelikli hatalardandır. Öncelikle kişi kendi kararlarına, fikirlerine güvenmelidir. Ne demişler: Taşıma suyuyla değirmen dönmez.
Sizin paranızı en iyi siz yönetirsiniz. Risk algınız, beklentileriniz, ne kadar kaybı kabullenip ne kadar kar beklentisinde olduğunuz bunlar bir başkasına uymayabilir.
Yatırım işi bu nedenle kişiye özeldir. Kendi tarzınızı bulmanız gerekir.

Bir karikatür vardı:

Borsa Ve Yatırım
  • Paylaş