Bilmek istediğin her şeye ulaş

Boşanma davasında sulh olur mu?

Aslında soru daha net bir biçimde sorulsaydı, daha doğru bir şekilde yanıtlanabilirdi. Eskiden boşanma davalarında sulh teşebbüsü, yargıcın tarafları barıştırma girişimi olarak tanımlanıyordu. Bu noktada hakimin böyle bir yetkisinin olup olmadığı mı soruluyor yoksa, tarafların boşanma davası süresince ortak müşterekte buluşmaları halinde bir çeşit anlaşma haliyle boşanma kararının alınıp alınamayacağı mı soruluyor biraz belirsiz olmuş.

Eğer çekişmeli boşanma davası görülürken taraflar arasında gerçekleşen bir anlaşmadan bahsediliyorsa günümüzde hakimin, tarafları barıştırmaya yönelik girişimde bulunmasından çok, takdir yetkisini kullanarak mutlak boşanma sebebi sayılmayan hallerde, evlilik birliğinin kurtulmasına bir şans vermek amacıyla davayı reddi yahut ayrılık kararı vermesi mümkün.

Dava en başta "anlaşmalı boşanma" davası olarak açılmışsa ve şartları varsa bu şekilde sonlandırılır. Ancak "Çekişmeli boşanma" olarak açılmış olup da, taraflar boşanma konusunda anlaşırsa, hakimin takdir yetkisi olacağından deliller toplanıp ona göre karar verilecektir. Bu da "anlaşmalı boşanma" olmaz, olsa olsa "boşanmada anlaşma" olur.
  • Paylaş
Aslında soru gayet açık. Dava en başta "anlaşmalı boşanma" davası olarak açılmışsa ve şartları varsa bu şekilde sonlandırılır. Ancak "çekişmeli boşanma" olarak açılmış olup da taraflar boşanma konusunda anlaşırsa, hakimin takdir yetkisi olacağından deliller toplanıp ona göre karar verilecektir. Bu da "anlaşmalı boşanma" olmaz, olsa olsa "boşanmada anlaşma" olur.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1136 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt