Bilmek istediğin her şeye ulaş

Boşanmanın çocuklar üzerindeki etkileri nelerdir?

Ebeveynlerin boşanmasının çocuklar üzerinde yarattığı etki, çocukların yaş grubu, ailenin sosyoekonomik durumu, çevre faktörleri gibi bir çok değişkene bağlı olarak farklılık gösterir.

Tek tek bütün kombinasyonları bir pedagogun ya da psikologun ele alması daha doğru olur.

Yine de, boşanmış bir ailenin çocuğu olarak, çok ciddi travmatik etkilerle karşılaştığımı, yaşamımın altüst olduğunu hatta anneme kızarak 5 yıl boyunca kendisiyle görüşmediğimi itiraf etmeliyim.

Bundan daha da önemlisi, evlilik konusunda ciddi kaygılarım var. Öyle ki hayatta her türlü hatayı yapmayı kendimde bir hak olarak görürken yanlış evlilik yapmak konusunda kendime hiç bir hak tanımıyorum. Yanlış evlilik yapma lüksüm yok benim. Bir çok boşanmış ailenin çocukları da benzer şekilde düşünürler.
  • Paylaş
Çocuğun bütün yaşamını etkilemesinin yanında yaş dönemlerine göre etkilenme ve sonuçları farklılık gösterir. 1-3 yaş dönemi çocuk anne babadan birinin evden ayrıldığını anlar ama sebebini kavrayamaz. Saldırgan davranışlar, uyku bozuklukları, öfke patlamaları ve eskisine göre daha çok ağlama olur. 3-6 yaş arası anne babadan birinin ayrıldığını anlamakla birlikte birisinin hayatında eskisi gibi olmayacağını fark eder. Yaşananlardan kendisini sorumlu tutar ve bu ondan büyük bir suçluluk uyandırır. Ebeveynine hırçın ve öfkeli olur. 6-11 yaş arasında boşanmayı ve anne babanın artık birbirini sevmediğini anlar. Bu dönemde olayları iyice kavradığı için etkileri de daha sert olur. Tekrar birleşileceği umudu oluşur, aldatılmışlık hissi yaşar, hırçınlığı ve öfkesi daha da sertleşir, uyum problemleri yaşar.

Ebeveynler boşanma ile ister rahatlasın ister daha kötü olsun bu durumdan kesinlikle olumsuz etkilenecek olan çocuktur. Eğer ebeveyn bilinçli bir şekilde çocuğa yaklaşmazsa çocuğun kendine güveni yerle bir olur. Kendini anne babası için feda etmek gibi fikirler edinir.

Boşanmanın çocuklarla konuşulması önerilir. Bu konu da farklı bir zorluk taşır. Bunun için uygulanması gereken bazı noktalar vardır:
  • Boşanmayı asla sır olarak saklamayın ya da söylemek için son dakikayı beklemeyin.
  • Çocuğunuza bunu eşinizle birlikte söyleyin.
  • Her şeyi basitçe ve doğruca, çocuğun anlayabileceği bir şekilde söyleyin.
  • Boşanmanın onun suçu olmadığını söyleyin.
  • Çocuğunuza onu hala sevdiğinizi ve her zaman anne-babası olacağınızı söyleyerek rahatlatın ve güven verin.
  • Çocuğunuzla eşinizin hataları ya da sorunları hakkında konuşmayın.
Şu da unutulmamalı: Çocuğun iyiliği için ebeveynlerin sorumluluklarını ve yükümlülüklerini sürdürmelerinin hayati önemi var.
Aile İlişkileri


  • Paylaş
1

Mahir Uskan Batmaz, Paylaşımınız için teşekkür ediyorum Devrim Bey.

Yukarıda sıraladığınız teorik bilgiler bilimsel açıdan mutlaka teyid edilmiştir; buna hiç bir şüphe yok. Ancak, pratikte maalesef boşanan anne ve babanın çocukları üzerinde oluşan etkiler, sıraladığınız adımlar mükemmel bir şekilde gerçekleştirilse bile bertaraf edilemiyor.

Özellikle anne ve babanın farklı kültür ve sosyal çevrelerden geldiği evliliklerde tabir yerinde ise "yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal" misali bir açmaza doğru gidiliyor. Çift evliyken, çocuk tüm zorluklara rağmen bir şekilde anne babasını kabulleniyor ve hayatına devam ediyor. Fakat ayrılınca çocuk hangi tarafta kalırsa kalsın kelimenin tam anlamıyla hayatı al üst oluyor belki de kararıyor.

O nedenledir ki, tüm dünyada evlilik kurumuyla ilgili geniş çaplı ve ciddi eğitim çalışmalarının başlatılması, evlilik kurumunun itibarının daha da sarsılmaması açısından büyük önem taşıyor diye düşünüyorum.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

956 Görüntülenme3 Takipçi3 Yanıt